Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

SKYNET’E AZ KALDI!

Demedi demeyenin… Zombie apokalips için acil durum çantanızı hazırlarken bir de robot apokalips için çanta hazırlayın diyorum size.

Bakın, kendileri aralarında iletişim kurarak merkezi bir yönetim sistemi olmadan işbirliği yapabilen robotlar gelistiriliyor.

Tamam, şimdilik ilk adımlarını atmaya çalışan bir bebek gibi her küçük adımları, düşük kalkmaları, size sevimli geliyor olabilir bu küçük canavarların ama bunların hepsi dönüp bizi kıçımızdan ısıracak diyorum!

Neyse şaka bir yana Universite Libre de Bruxelles ve Instituto Universitario de Lisboa araştırmacılarının geliştirdiği robotlar “hedeflenmiş iletişim” adı verilen bir iletişim tekniği kullanıyorlar. Yerdeki tekerlekli robotların bireysel olarak aşamayacakları bir problem bulunduğunda uçan bir robot genel durum analizi ve çözüm için onlara yardım ediyor. Fakat konum farkından dolayı uçan robot ve yerdeki robot’un coğrafi perspektifleri farklı olduğundan yerdeki robotlardan hangilerinin nasıl bir formasyona girmeleri gerektiğinin iletmek zor olabiliyormuş.

İşte burda “hedeflenmiş iletişim” devreye giriyor. Uçan robot üzerindeki LED ışıklarını kullanarak yerde kullanmak istediği robotları seçiyor ve yine LED ışıklarını kullanarak nasıl bir işbirliği yapacaklarını iletiyor. Burada dikkati çeken tüm bu iletişim için ışık dışında herhangi bir data transferinin yapılmıyor olması.

 

Ne kadar iyi anlatabildim bilmiyorum durumu ama bu videoyu izleyince herşey netleşecek (ve tabii robot apokalipsin ne kadar gerçek bir tehlike olduğu da…).


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Rising Stars’ın Film Hakları MGM’de

Deadline’ın haberine göre J. Michael Straczynski’nin Rising Stars çizgi romanının film hakları MGM tarafından alındı...

E3 PlayStation Videoları

Biliyorum bayağı bir geriden geliyoruz ama olsun. Geç olsun güç olmasın. E3 PlayStation basın konferansı...

Kapat