Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

SKYNET’E AZ KALDI!

Demedi demeyenin… Zombie apokalips için acil durum çantanızı hazırlarken bir de robot apokalips için çanta hazırlayın diyorum size.

Bakın, kendileri aralarında iletişim kurarak merkezi bir yönetim sistemi olmadan işbirliği yapabilen robotlar gelistiriliyor.

Tamam, şimdilik ilk adımlarını atmaya çalışan bir bebek gibi her küçük adımları, düşük kalkmaları, size sevimli geliyor olabilir bu küçük canavarların ama bunların hepsi dönüp bizi kıçımızdan ısıracak diyorum!

Neyse şaka bir yana Universite Libre de Bruxelles ve Instituto Universitario de Lisboa araştırmacılarının geliştirdiği robotlar “hedeflenmiş iletişim” adı verilen bir iletişim tekniği kullanıyorlar. Yerdeki tekerlekli robotların bireysel olarak aşamayacakları bir problem bulunduğunda uçan bir robot genel durum analizi ve çözüm için onlara yardım ediyor. Fakat konum farkından dolayı uçan robot ve yerdeki robot’un coğrafi perspektifleri farklı olduğundan yerdeki robotlardan hangilerinin nasıl bir formasyona girmeleri gerektiğinin iletmek zor olabiliyormuş.

İşte burda “hedeflenmiş iletişim” devreye giriyor. Uçan robot üzerindeki LED ışıklarını kullanarak yerde kullanmak istediği robotları seçiyor ve yine LED ışıklarını kullanarak nasıl bir işbirliği yapacaklarını iletiyor. Burada dikkati çeken tüm bu iletişim için ışık dışında herhangi bir data transferinin yapılmıyor olması.

 

Ne kadar iyi anlatabildim bilmiyorum durumu ama bu videoyu izleyince herşey netleşecek (ve tabii robot apokalipsin ne kadar gerçek bir tehlike olduğu da…).


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Devamını oku:
[Fragman] Houdini

Bence belgesel kanallarının da özgün senaryolu içerik üretme işine girmeleri güzel oldu. History Channel Houdini’yi...

Exodus: Tanrılar ve Krallar Filmine Bilet Kazananlar Belli Oldu!

Bu hafta vizyona giren Exodus: Tanrılar ve Krallar filmine "biletiniz bizden" yarışmamıza katılan herkese çok...

Kapat