Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

A-SOSYAL UYGULAMA

geekstra_cloak_03

Hepimiz sosyal medya kullanıyoruz. Bazılarımız diğerlerinden biraz daha obsesif şekilde kullanıyor veya kullanmamak için ek bir çaba gösteriyor ama istisnaları saymazsak, bu yazıyı okuyacak olan sayılı insanın sosyal medya kullandığı konusunda hemfikir olabiliriz sanırım.

Çoğumuz bu sosyal medya araçlarını -adı üstünde- tanıdığı veya tanımak isteyeceği insanlarla sosyalleşmek için kullanıyor. Zamanla sosyal medya offline olarak da sosyalleşmemiz için evrim geçirdi. Foursquare başta olmak üzere çoğu sosyal medya uygulamaları artık yer bilgilerimizi kullanarak neyi, nerede, ne zaman yaptığımızı da arkadaşlarımızla paylaşıyor.

Fiziksel düzlemde buluşabilmemiz için arkadaşlarımıza bulunduğumuz yerin koordinatlarını gönderen uygulamalardan, bulunduğumuz yerde kullandığımız uygulamaya üye olan diğer üyeleri tespit eden uygulamalara kadar, sosyal medya kişisel etkileşimimizi yönetmeye başladı diyebiliriz.

Eğer benim gibiyseniz, kalabalıklardan hoşlanmıyorsunuzdur. Arkadaş gruplarından çok bire bir etkileşimden hoşlanıyorsunuzdur ve istemli olmaması durumunda kendi komfor alanınızın içine birilerinin girmesini, özellikle bu kişinin tanıdık biri olmasını istemezsiniz. Eee nerede bizim gibi insanlar için bir uygulama?

geekstra_cloak_01

İşte bize Cloak! Bir asosyal uygulaması. Cloak, Foursquare ve Instagram gibi uygulamalardan çektiği yer bilgilerini kullanarak bir harita üzerinde, hangi arkadaşınızın size ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. Karşılaşmak istemediğiniz bir arkadaşınızı işaretleyerek, bu arkadaşın belli bir yakınlığa gelmesi durumunda size bir alarm vermesi için ayarlayabiliyorsunuz.

Şimdilik yalnızca Foursquare ve Instagram’da bilgi çekebilen uygulama yakın zaman içide diğer uygulamalardan da bilgi çekebilir hale gelecek.

Brian Moore ve Buzzfeed’in eski kreatif direktörü olan Chris Baker’ın birlikte geliştirdiği Cloak, Chris Baker’ın ilk asosyal girişimi değil.

Baker, Buzzfeed’den ayrıldığında yine bir asosyal platform olan Rather’ı kurmuştu. Baker Washington Post’a gönderdiği bir e-postada “büyük sosyal medya’nın kapasitesini gördük. Artık daha fazla asosyal uygulamalar görmeye başlayacağız” demiş.

Bu uygulamanın benim için gerçek anlamda bir asosyal uygulaması olduğunu söylemek güç. Daha çok Seinfeld’in bahsettiği fiziksel dünya için telesekreter konseptine daha yakın. Zaten birkere sizin gerçek dünyada karşılaşmak istemeyeceğiniz insanları Foursquare ve/veya Instagramdan takip ediyor olmanızı yani sosyal olmanızı gerektiriyor. Yani bu yalnızca sosyal insanların ara sıra, eski erkek/kız arkadaşlarından, patronlarından kaçmak için kullanacakları bir uygulamanın ötesine geçmez gibi.

Arkadaş asosyal olacaksan zaten sosyal medya kullanmamak ve gerçek hayatta da sosyalleşmemek gibi bir çözüm var değil mi?

 

 

kafkaesk‘in notu (hehe): cloak şu an için yalnızca appstore‘da var. yani androidçiler, nokiacılar ve geri kalanlar (her kimseler artık) bekleyecekler. rather ise bir firefox/chrome eklentisi. o da şurada.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Wonder Woman #33 – Cliff Chiang

Wonder Woman'ın 33. sayısı Azzarello ve Chiang ortaklığında başlayan ve büyük beğeni toplayan Yeni 52...

Batman v Santa Claus

Funny of Die sitesi Noel kutlamaları çerçevesinde 2016’nın en çok beklenen filmlerinden olan Batman v...

Kapat