Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Bunlar Hep Telekinezi!

MIT (hani ABD’de olan teknoloji enstitüsü)’nin Tangible Media Grubu (Dokunulabilir medya grubu olur herhalde Türkçesi) yıllardır varlık ve hareket algılama ile fiziksel cisimlerle etkileşime geçme teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Yani kısacası teknolojik telekinezi yaratma çabasındalar.

geekstra_transform_02

Tamam telekinezi değil bu ama olsun yine de oldukça ilginç bir teknoloji. Kısaca anlatmam gerekirse Kinect ile fiziksel cisimleri dilediğimiz gibi manipüle etmemizi sağlayacak olan bu teknoloji, sonsuz uygulaması olabilir. Bir uygulama alanı olarak da mobilyaları seçmiş MIT’liler.

geekstra_transform_04

Transform Table (Dönüşen Masa) Milano’daki Lexus Design Amazing sergisinde tanıtıldı. Toplam 1000 adet ince çubuktan oluşan bu hareketli yüzey hareket komutlarına gerçek zamanlı olarak tepki veriyor.

Açıkçası bu bir prototip ve algı kapasitesi, pratik kullanım şekilleri şimdilik bira kısıtlı görünüyor ama bu ilerde Wolverine filminde gördüğümüz yatak ve çoklu kullanım yüzeyleri (mesela üstüne oturduğunda sandalye şeklini alması, bir bardağı bırakmak için uzandığında yükselerek bardağın altına bir yüzey oluşturması vb…) olarak kullanılabilir gibi görünüyor.

geekstra_transform_03

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Devamını oku:
AMAZING SPIDERMAN 2: GREEN GOBLİN FOTOSU

Bir süper kahraman filminde bir den fazla kötü adama ne gerek var diyenlerden misiniz? Ben...

Matt Damon Bourne’a Dönecek Mi?

Geçenlerde Matt Damon’un Bourne serisine dönme ihtimali üzerine bir haber paylaşmıştık sizinle (linkin zart!). Sonrasında...

Kapat