Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

[Yorumlu] Batman v Superman: Adaletin Şafağı R.ist.T.O.’nun Düşünceleri

Aslında bu yazı Batman v Superman: Adaletin Şafağı filminin çıkışından hemen sonra yayımlanmak üzere yazıldı fakat bir türlü filmle ilgili fikirlerimi toparlayamadığımdan yayımlanacak bir şekle sokamadım. Fakat bu yazıyı defalarca baştan yazdıktan sonra filmle ilgili düşüncelerim belli bir düzene oturunca bu sefer yazının anlamsız bir hale geldiğini düşünmeye başladım.

Bu nedenle filmle ilgili çok ayrıntıya girmeden bende bıraktığı genel izlenimleri yazdığım kısımları paylaşayım istedim.

Uyarı:

  1. Yazı spoiler içeriyor söylemiş olayım…
  2. Yazı gereksiz uzun…

Nereden başlasam bilemiyorum. Sanki film ile ilgili yazıya dökeceğim ilk kelime filmle ilgili tüm değerlendirmemin tonunu belirleyecekmiş gibi…

Öncelikle beklediğimden çok farklı bir film olduğunu söylemeliyim. Beklediğimden iyi veya kötü değil, farklıydı. Bu noktada beklentilerimin de neler olduğunu açıklamam gerekir sanırım. Filmle ilgili yaklaşık 3-4 yıldır önümüze konulan tonlarca görsel malzeme ve söylentiler, Batman ve Superman karakterlerini yıllardır takip etmiş olmanın, sevmiş olmanın aklımda ve kalbimde yarattığı iz düşümler, filmle ilgili beklentilerimizi şekillendirdi.

Şahsi beklentilerimin temelinde yatan iki ana öge vardı. Birincisi sevdiğimiz karakterlerin özlerinin çarptırılmadan yorumlamaları, ikincisi de panellerde yalnızca hayal gücümüzle bütünleştirdiğimiz görsel dizilerini olabildiğince mükemmel aksiyon sekanslarına dönüştürmeleriydi.

Bu bağlamda beklentilerim kısmen de olsa karşılandı diyebilirim. Görsellik özelinde şikayet edebileceğim pek bir şey bulunmuyor. Fakat salondan ayrılırken filmin bir fanı olarak ayrılamadım. Film boyunca kendi ağırlığım kadar bir yükü taşımış gibi hissettim. Film sona erip yükü indirdiğimde bile hafiflemiş olmanın rahatlığından ziyade fizikken ve ruhen yorulmuş bir şekilde kalktım koltuğumdan.batmanVsuperman_Poster_smallBatman v Superman DCEU içerisindeki konumunu gereği bir ara film. Bir ara film olmasının da ötesinde hikayenin yer aldığı evreni genişleten ve hatta oluşturan bir alt yapı filmi. Bir yandan “Man of Steel” ile başlayan yeni DCEU sagasını devam ettirmek ve çeşitlendirmeye hizmet etmesi gereken, öte yandan da Batman, Wonder Woman başta olmak üzere bir çok DC karakterini tanıtmakla birlikte bu karakterleri barındırabilecek bir dünya, hatta evrenin oluşturulması da gerekiyordu. Bu görevlerin ötesinde, filmde tarihte ilk defa Batman ve Superman aynı ekranda sahne alıyor, Wonder Woman ilk defa beyaz perdeye yansıtılıyor ve DC’nin en büyük üç karakteri, trinity, ilk defa omuz omuza mücadele ediyor. Bu ilklerin de hakkını verme görevi yine bu filmin omuzlarına yüklendi. Tabii bir de kendi özelinde bir film olarak bir hikaye anlatması da bir zorunluluk…

Film daha kurgulanma aşamasında çok büyük yüklerin altına girdi ve en azından bana da o yükün ağırlığını hissettirdi. Türün, çizgi romanın ve genel olarak sinemanın bir hayranı olarak filmden keyiften çok bir görev bilinci hissettim. Kahramanları izlerken hayranlık uyandırıcı epik bir hikayeden çok, yapımcıların evreni genişletmek için kafalarında yaptıkları hesapları gördüm. Sürekli içine kendimi bırakmaya çalıştığım Gotham ve Metropolis’ten dışarı atılıyor gibiydim.

Batman v Superman: Adaletin Şafağı filminin bence tek bir kusuru var. Filmin eleştirilecek bir çok noktasının varlığını inkar etmiyorum ama şimdi bahsedeceğim bu kusur olmasa tüm hatalarını görmezden gelebilir, kabullenebilir ve balkonumdan Bat-signal yakar, Superman bayrağı sallandırabilirdim diye düşünüyorum.

Kusur, beni filmden yabancılaştırmış olması ve pasif bir izleyici olmama zorlaması. Film, perdeyi izleyici ve perdenin diğer tarafında bulunan dünyayı ayırmak için bir araç olarak kullanmamalı. O perdenin izleyiciyi perdenin diğer tarafına çeken bir boyut kapısı olması gerekiyor. Bunu izleyicinin ürünü rasyonel bir şekilde tüketmesine müsaade etmemek ve filmdeki hikaye, karakter, atmosfer, mekan ve anlatım ile “bu bir film”,  “bak şurada şunu şu nedenle yapmışlar” gibi rasyonel sorgulamaları baypas ederek duyusal ve duygusal bir deneyim sunarak yapmalı.

DEVAM>

Önceki1 - 3Sonraki
Klavyenizi ← → kullanarak ilerleyin


Comments to [Yorumlu] Batman v Superman: Adaletin Şafağı R.ist.T.O.’nun Düşünceleri

  • Fanboyu yenildigine ikna etmek atomu parcalamktan daha zordur.
    -einstein

    Cagatay C 31 Mart 2016 14:01 Cevapla
  • Her ne kadar ortak noktalarımız aynı olsa da benim filmden koparan üç şey; Lex, Doomsday ve filmin hava kalan hikayesi oldu.

    Can Bolat 3 Nisan 2016 18:54 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Yeni Preacher Videoları

Preacher’ın resmi Twitter hesabı 22 Mayıs’ta ekranlara gelecek AMC’nin yeni dizisi için birkaç video paylaştı....

SOUTH PARK OYUNUNA AB SANSÜRÜ

Ubisoft’un geliştirdiği South Park: The Stick of Truth oyununun PS3 ve Xbox360 oyunları Avrupa, Avustralya,...

Kapat