Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

İskandinav Mitleri #13: Ateş Devi Surtr

Daha önceki yazılarımda evrenin yaratılışı ve ardından oluşan Dokuz Diyar‘dan bahsetmiştim. Surtr da evrenin yaratılışında büyük role sahip olan alevler diyarı Muspelheim’ın hükümdarı ve güneydeki ateş devlerinin başıdır.

surtrİsmi Surt, Surtr, Surtur gibi pek çok şekilde telaffuz edilmektedir. Eski Nors dilinde ise adı “siyah” ya da “esmer” anlamına gelmektedir. “Tanrıların Kaderi” olarak da anılmaktadır; ama buradaki ‘kader’ kelimesi ölümden daha fazla anlam taşımaktadır. Loki’nin de manevi babası olarak bilinmektedir.

İskandinav mitlerindeki inanca göre Surtr, Muspelheim’daki yoldaşlarını da yanına alıp Aesir ve Vanir tanrılarına karşı Ragnarök’ta savaşacaktır. Alevden yapılmış olan kılıcı ile kıyamet gününde ortaya çıkacak ve her şeyi bu kılıç ile yakacaktır. Ayrıca İskandinav mitlerinin en önemli tanrılarından biri olan Freyr’i de o öldürecektir. Fakat yarattığı alevler yüzünden kendisi de ölecektir. Bazı kaynaklara göreyse kıyamet gününde Surtr dünyayı alevlerle kaplayacak ve bir anda her şeyi yakıp kül edecektir.

Muspelheim’ın hükümdarı Surtr’un adı 1963 yılında İzlanda’da başlayan bir volkanik hareketlenme sonucu deniz tabanından yüzeye doğru çıkan küçük bir volkan adasına verilmiştir. Adaya “Surtr’un Adası” anlamına gelen “Surtsey” denmektedir. Ayrıca Satürn gezegeninin doğal uydusu olan “Saturn XLVIII” uydusu da Surtur adını almıştır. Ayrıca ayrıca Jüpiter gezegenin uydusu (ayı) olan “Io”nun üzerinde bulunan bir volkana da Surt adı verilmiştir.

Surtur, “Thor: Ragnarok” filmi için resmen onaylandı!

Gelelim bu yazıdaki “geek”leri ilgilendiren kısma… Surtur, Marvel evrenine ait Thor çizgi romanlarında da adı geçen bir karakterdir. Ve bu karakterin kullanılması merakla beklediğimiz “Thor: Ragnarok” filmi için onaylandı.

Geçtiğimiz günlerde Marvel Studios’un SDCC’deki panelinde Thor: Ragnarok filmine ait bazı konsept çalışmalar yayınlandı. Ne yazık ki henüz biz onları göremiyoruz ama bu konsept çalışmaların içine alev devi Surtur da dahil edildi!surtr_1Surtur, 1952 yılında çıkan Journey into Mystery #97 serisine Stan Lee ve Jack Kirby tarafından eklenmişti. Dokuz Diyarlar’dan birine hükmeden ve günü geldiğinde Asgard tanrılarından intikamını alacak bir iblis olarak çizgi romanlarda işlenmiştir.  Ayrıca tanrıların çöküşünü bize anlatan kıyamet gününde Asgard’ı mahvetmekte de başarılı olmuştur. Bize nasıl yansıtılacağı ise tamamen merak konusu…

Filmi merakla bekleyenleri ise İskandinav mitlerinin kıyamet günü olan Ragnarök‘ta neler olacağını anlattığım yazıma davet ediyorum…


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Netflix’in A Series of Unfortunate Events Setinden İlk Count Olaf Görüntüleri

Neil Patrick Harris Netflix’in Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events uyarlamasinda Count Olaf’ı canlandırıyor...

Avengers 3 İkiye Mi Bölünüyor?

Bence çok saçma bir söylenti ama paylaşmakta fayda var. Daha bir önceki Hunger Games haberinde, üçlemelerin...

Kapat