Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Star Wars:The Force Awakens- Teoriler ve Söylentilerin Değerlendirmesi-1

Evet, öncelikle merhabalar.

Star Wars ya da Türkçe ismiyle Yıldız Savaşları’nın devam filmi The Force Awakens’ın vizyona girmesinin ardından yaklaşık sekiz ay geçti. Sıcağı sıcağına yapılan değerlendirmeler, tahminler ve bir sonraki bölüme dair konuşmaların ardından geneli toparlamaya geldi sıra.

Yepyeni karakterimiz Rey kimin kızı? Bildiğimiz biri mi, yoksa aklımızın ucundan geçmeyecek birinin mi? Peki Finn nasıl oldu da (bir dakikadan az da olsa) Kylo Ren ile mücadele etti?
Kylo Ren ya da doğduğu isimle Ben Solo aydınlık tarafa tamamen sırtını döndü mü? Rey’in karanlık tarafa yatkınlığı hakkında ipuçları! Rey ve Kylo Ren’in ilişkisi, Maz Kanata’nın Rey ile konuşmasından ince detaylar…

Maz Kanata ve Rey'in konuşmasından ayrıntılar

Bütün bunları iki bölümlük yazımda ele alacağım.

Pekala artık başlayalım.

Evet, Rey hakkında oldukça fazla aile muhabbeti döndü. Luke’un veya Leia’nın kızı olduğu rivayetleri dolaştı. Peki şimdi diyorsunuz ki (demeyenler affetsin) “Niçin rivayet olsun, Rey gayet de Luke’un kızı.” Bunu düşünenlere üzülerek söylemeliyim ki J.J. Abrams Rey’in anne ve babasının Episode VII’de yani the Force Awakens’ta görünmediğini söyledi. O zaman listemizden hemen Han, Leia, Luke üçlüsünü çıkarabiliriz. Bu haberin ayrıca Kylo Ren ve Rey ikilisini romantik anlamda destekleyenler için güzel bir haber olduğunu da inkar edemeyiz.

Kendi fikrimi söylemem gerekirse bu çok da iyi oldu. Çünkü koca bir galaksinin kaderinin 6 filmdir sadece Skywalkerlar tarafından çekip çevrilmesi hafiften bıkkınlık verici olabiliyor.

İnternet mecralarında dönen bir dedikodu Rey Kenobi dedikodusu. Bu tezi savunanların en büyük kozu, Rey’in Anakin ve Luke Skywalker tarafından kullanılmış lightsaber’a dokunduğunda gördüğü görüntülerde Alec Guinness’in (Yaşlı Obi-Wanımız) “Rey” şeklindeki fısıltısı ve prequel’deki (ep.1 2 3) Kenobi’miz olan Ewan McGregor’un ise “These are your first steps.” demesi.

Ewan McGregor bu cümlenin kaydı için bizzat stüdyoya girmiş. O zaman şunu söyleyebiliriz ki Force ile bütünleşmiş Obi-Wan Kenobi boşu boşuna birine first steps demez. O zaman bunu, Obi-Wan’ın Rey’in varlığından ölmedn önce bildiği kanısıyla taçlandırabiliriz.

 

Tabi değinilmesi gereken bir diğer konu ise yaş muhabbeti. Rey Obi-Wan’ın kızı olmayacak kadar genç Bu da haliyle Kenobi-Teorisi’ni savunan fanları Rey’in Obi-Wan’ın torunu olduğu düşüncesine itiyor. Rey’in mind-trick’teki yeteneği de buna kanıt olarak sayılabiliyor.

Ancak yukarıda da dediğim gibi, bu Kenobi-Teorisi fanlarının düşüncesi. Fakat  ben de bunu akla yakın bulmaktayım.

 

Star Wars’ta sembolizme yer verildiği doğrulandı. Bir örnek verecek olursak Han Solo’nun ölümünün hemen ardından düştüğü boşluğun aydınlığa doğru olması. Kylo Ren’in ise kırmızı ve siyah sisler içerisinde oluşu.

Rey’in light-saber’a dokunduğu görüntülerde ailesinin bindiği geminin mavi gökyüzünde uzaklara doğru giderken birden göğün siyah ve kırmızıya dönmesi.

Dikkat ederseniz gemiyi fark edebilirsiniz.

Kılı kırk yaran fanların bu tespiti Rey’in ebeveynlerinin karanlık taraftan kişiler olabileceğinin işareti sayıldı. Bu iki kola ayrılıyor. Bilmediğimiz birilerinin kızı veya… Darth Sidious’un torunu!

Evet, evet biliyorum. Akla pek yakın gelmiyor. Ama sonra Rey’in soyadı Palpatine çıkarsa, “Helena bizim haberimiz yoktu?!” demeyin.

Yani evet Dark-Side orijinli biri olsa fena olmaz. Sidious’un bir çocuğu olduğu düşüncesi garip geliyor. Palpatine zamanlarında olduysa belki diyebiliriz. Bu da Rey Palpatine-teorisi.

Bir Darth Jar Jar kadar uçuk değil ama eh yani. Çok da hayal edemedim.

———-

 

Şimdi gelelim Finn’e. Koskoca Anakin Skywalker’ın torununa karşı bir dakika dayandı. Şimdi en başa dönecek olursak Finn’in içindeki Force’un uyanıp onu uyardığına şahit olabiliriz. Ha, bu onu Force-Sensitive yapar mı? Şahsen pek zannetmiyorum. Force onu Rey’in kaderine yardım etmesi için uyardı bana kalırsa.

Şimdi dikkatinizi vermenizi istiyorum. Hatırlarsanız Chewie’nin vurulan Stormtrooper’ı en az beş-altı metre öteye savuran bir silahı vardı.

Kylo Ren babasını öldürdükten hemen sonra Chewie onu bu silahla vurdu. Ve Kylo bunun üzerine hem Finn hem de Rey’le dövüştü. Finn evet Force-Sensitive olmayan birine göre iyi dayandı. Ancak bunda Kylo’nun yaralı olmasının payı bayağı yüksekti. Güç’ün Finn’i dürttüğüne eminim ama kanında midi-chlorian bulunmadığını düşünüyorum.

———

Sıra geldi karanlık çocuk Kylo’ya. Ne oldu da karanlık tarafa geçti? Bunun sadece aklının çelinmesiyle olduğunu zannetmiyorum. Babasını öldürerek Yüce Lider Snoke’un da dediği gibi en büyük sınavlarından birini verdi ve aydınlık tarafa sırtını döndü. Kylo Ren, filmi algılayamamış bazı kişilikler (evet öfkeliyim) tarafından yerildi ve karakterin iyi yazılmadığından söz ettiler. Kylo Ren zaten arafta kalmış bir karakterdi. Karanlıktaydı ancak aydınlığa çekiliyordu bizzat kendisinin de dediği gibi. Karanlık tarafının tamamlanması bununla oldu diyebiliriz. Anakin Skywalker da Padme’nin ölüşüyle kendini karanlığa bırakmıştı.

Şimdi değinmek istediğim bir şey de şu, Starkiller Base’deki light-saber düellosunda Kylo Ren’in niyeti Rey’i öldürmek değildi. “You need a teacher!” kısmından da anlayabileceğimiz gibi amacı onu karanlığa çekmekti. Peki Rey çekildi mi? Eh, bunun net bir yanıtı olduğu söylenemez. Şahsen Rey’i tamamen aydınlık tarafta görmüyorum.

 

Rey’in karanlık tarafla ilişkisini bir sonraki bölümde inceleyeceğiz. Aynı zamanda Maz Kanata ve Rey arasında geçen konuşmadaki ince detaylara, Kylo Ren ve Rey arasındaki ilişkiye, Rey’in gördüğü görüntüleri tümden ele alacağız.

Rey ve Kylo Ren. Aynı tarafta yer alma ihtimalleri ne olabilir?

Görüşmek üzere!

-Helena

 

 

 

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
O Nasıl Kadro? Expendables 3 Fragmanı

Tamam ilk iki filmin de olayı dev kadrosuydu zaten ama serinin bu üçüncü filminde "dev...

[FRAGMAN] The Other Side of the Door

Walking Dead'deki rolü ile dizi tarihinin en çok nefret edilen karakterlerinden birine can vermiş olmanın...

Kapat