Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Cyborg Olimpiyatları Geliyor!

Cybathlon geliyor! Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunları sporcuların motorlu mekanizmalar kullanmasını sıkı bir şekilde engellerken Cybathlon bunun aksine insan ve mekanik protezlerin rekabet ettiği bir yarışma olacak.

Evet Cyborgların dünyasına hoş geldiniz! Fakat eğer 100 m koşuların 4 saniyede koşulduğu, yüksek atlamada yarışmacıların 50 m havaya uçtukları ve gülle atış menzilinin kilometrelerle ölçüldüğü bir olimpiyat hayal ettiyseniz üzgünüz Cybathlon öyle bir müsabaka değil.

Organizasyonun kurucusu ve İsviçre Teknoloji Federal Enstitüsü profesörü olan Rober Riener yarışmaları şu şekilde tanımlıyor:

Güç ve hızdan ziyade cihaz ve bedenin kontrolüne odaklanan bir yarışma.

Burada önemli olan sporcuların beyin sinyallerini algılayan sibernetik uzuvlarıyla yarışacak olmaları. Yani kol ve bacaklarına önceden programlanmış veya uzaktan kumandalı cihazlar takıyor değiller.

Bu nedenle yarışmalar beklendiğinden daha az görkemli olabilir. Bisikletçiler pedal basan sibernetik bacaklarını beyin sinyalleriyle kontrol edecek, kol protezi ile yarışacak olanlar kavanoz açmak veya ince işçilik ve kontrol gerektiren yarışmalarda yarışacaklar.

Böylesi bir uluslararası yarışmanın sibernetik ve robotik teknolojilerin ilerlemesine büyük bir katkı sağlayacağına eminim. F1’in otomobil sektörüne, Olimpiyatların spor bilimi sektörüne yaptığı etki bariz. Bu teknolojik ilerlemenin uygulama alanlarının sonsuz olacağını da öngörebiliyorsunuzdur.

Ekimde İsviçre’de ilki düzenlenecek Cybathlon’a 80 ekip katılacak ve BBC, NHK gibi bir çok kanalda canlı olarak yayımlanacak. Bir sonraki Cybathlon ise 2020’de Tokyo Olimpiyatları ile birlikte Tokyo’da düzenlenecek.

Eminim 50 sene sonra sibernetik exo iskeletlerin yarıştığı Iron-Manimpikler de düzenlecektir.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Devamını oku:
Gambit filmi Doug Liman’a emanet

Çizgi roman uyarlaması X-Men karakteri Gambit solo filmi, henüz çekim aşamasına geçmeden Ant-Man filminde olduğu...

Star Wars Episode IX’ın Yeni Yönetmeni J.J. Abrahams

Colin Trevorrow'un bırakmasıyla boşalan Episode IX'ın yönetmenlik koltuğuna J.J. Abrahams'ın getirildiği Star Wars resmi sitesi...

Kapat