Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Retinaya Doğrudan Görüntü Yansıtan Gözlükler!

Geekstra_vr_glasses2

Millet gözlük şeklinde ekranlar yapmaya çalışa dursun bir Japon şirketi ekranları tamamen baypas ederek görüntüleri doğrudan retinanıza yansıtan gözlükler icat etmiş. QD Laser adındaki firmanın Tokyo Üniversitesi ile birlikte geliştirdikleri gözlük, ufak bir kamera ile görüntüyü yakalıyor ve bir lazer yardımı ile retinanın üstüne doğrudan görüntüyü yansıtıyor.Geekstra_vr_glassesGözün, mercek ve iris gibi ışığı toplayarak retinaya yansıtan kısımların görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmemesinden kaynaklanan görme engellerinin bu gözlüklerle aşılması hedefleniyor. Kısaca gözük, mercek ve irislerin görevlerini üstlenecek. Gözlükler, özellikle mercek çevresindeki kasları doğru çalışmadığından görme problemleri yaşayanlar gibi tam olarak görme yetisini kaybetmemiş hastaların kullanımı için geliştirilmekte.

Henüz prototip aşamasında olan gözlükler, tıbbi kullanım için geliştirilmekte fakat Sanal Gerçeklik araçları olarak da kullanılması planlanıyor. Neredeyse normal gözlükler kadar küçük olan bu cihazlar Occuls ve Google Glass’ın yerine geçebilir.Geekstra_vr_glasses1Ekrandan bağımsız bir görsellik bizim bilim kurgularda gördüğümüz kişisel HUD’lar ve Artırılmış Gerçeklik (AR-Augmented Reality) hayallerini gerçekleştirmemize yarayabilir. Sanırsam Ghost in the Shell’deki beyni Net’e bağlamanın bir önceki adımı olarak görebiliriz.

Firma, gözlüklerin önümüzdeki senenin sonuna kadar piyasaya sürülmesi için çalışıyor.

Tıbbi cihaz olarak umarım hiçbir zaman ihtiyacım olmaz ama bir Sanal Gerçeklik cihazı olarak ürünleştirilmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Devamını oku:
samsung_galaxy_note_2
SAMSUNG GALAXY NOTE 2

"Olm öküz boy telefon bu ya!", "kulağa dayadın mı yüzünün yarısını kaplıyor", "kim taşıyacak o...

geekstra_independence-day-resurgence3
Jeff Goldblum’dan Independence Day: Resurgence Müzikal Şov!

Son zamanların blockbuster pazarlama terndlier arasında sıkça gözüme çarpan, filmin oyuncularının destekledikleri hayır kurumlarına Omaze...

Kapat