Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Robocop???

geekstra_knightscope-(2)

Bizi bilen bilir, komplo teorilerini hele hele bilgisayar ve makinaların insanlığı devirmesi üzerine dönen muhabbetlere baylılarız.

Robocop deyince aklınıza gelen ilk görüntü bu değildir eminim. Haber California’da bulunan Knightscope adlı bir güvenlik teknolojisi firmasından geliyor. Geliştirdikleri K5 adlı bir güvenlik robotu var. R2D2 ve Daleklerin bir sentezine benzeyen bu robotlar gözlem ve güvenlik amaçlı olarak AvM’lere kiralanması planlanıyormuş.

Hareket kabiliyetleri çok kısıtlı gibi görünen bu robotların ana görevi AvM’deki herkese “izleniyorsun” izlenimini doğrudan hissettirmek.geekstra_knightscope (1)360 derece kamerası dışında, kızıl ötesi kamerası, gerekli durumlarda iletişim ve anonslar için mikrofon ve cam kırılması, silah sesi vb işitsel olayların tespiti için de hassass mikrofon gibi gözlem teknolojileriyle donatılmış bu robotların şimdiden Silikon Vadisinde birkaç AvM ve ofiste kullanılmakta olduğu söyleniyor.

Aşırı bariz olduğundan bir Orwell göndermesi yapma gereği duymuyorum. Sürekli geliştirme ve güncelleme yapılabilmesi ve müşterilerinin teknolojinin gerisinde kalmaması için Knightscope’ın iş modeli satıştan ziyade kiralama üzerine kurulu.geekstra_knightscope (4)İşin komik kısmı K5 robotlarının saatlik kirasının $6,25 olması ve California’da asgari ücretin altında kalıyor olması. Evet mekanik aparatlar sanayi devriminden beri bir çok insanın işine el koydu fakat bir çok distopik bilim kurgunun “robotların isyanı”nın başlangıcı olarak tanımladığı robot ve insan ilişkisinin insanlık tanımlarına göre “kölelik” vasfına indirgenişine en bariz örnek gibi görülüyor.geekstra_knightscope-(3)Robotların yükselişine az kaldı arkadaşlar. Sıkı tutunun!

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu
Devamını oku:
supernatural-11x16
Supernatural 11. Sezon 16. Bölüm Fragmanı (Türkçe Altyazılı)

24 Mart'ta izleyeceğimiz yeni bölümün adı Safe House. https://www.youtube.com/watch?v=mzHh8LpHE7g JIM BEAVER DÖNÜYOR... Tehlikeli bir yaratık kazara...

geekstra_hawks (3)
İLK HAWKMAN VE HAWKGIRL FOTOLARI

DC’nin Legends of Tomorrow dizisini daha önce birkaç defa haber yapmıştık. Genel anlamda da kişisel...

Kapat