Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

[İnceleme – Spoiler’sız] Wonder Woman: Hem İyi Hem De Doğru

İkinci Doğru: Sade ve Odaklı Hikaye

Wonder Woman’ın başarısında en büyük etkenlerden birisi sade ve odaklı hikaye akışı. Filmin diğer DCEU filmleriyle ilişki kurabileceği bir zaman aralığında geçmemesi de buna yardımcı olmuştur diye düşünüyorum. Filmin aklında anlatmak istediği tek bir hikaye var ve iyisiyle kötüsüyle başka dallanmalar budaklanmalar yapmadan bunu anlatıyor. Yer yer tempo biraz düşse de sıktığı pek söylenemez. Ki orijin hikayelerinde bu tempo değişiklikleri olmazsa olmaz gibi biraz.

Film inanılmaz yaratıcı ve çığır açıcı bir hikaye mi anlatıyor? Hayır. Fakat bunu beklemek de haksızlık olur gibi geliyor bana. Eski usul içtenliğe de sahip bu hikayeyi ben yeteri kadar sevdim açıkçası. Bu açıdan biraz Captain America: First Avenger’a da benzediğini söyleyebilirim.

Danny-Huston-in-Wonder-Woman

Birkaç Yanlış: Kötü Adamlar ve Ağır Çekim Dövüşler

Süper kahraman orijin hikayelerinin pek de kaçamadıkları ortak bir eksiklikleri var. O da kötü adamlar. Orijinlerde, sıfırdan tamamen bir kahraman olma hikayesi anlatıldığı ve öncelik kahramanı detaylandırmak olduğu için karşı tarafın yeteri kadar üzerinde durulamayabiliyor. Tanıyamadığınız bir karakteri de umursama düzeyimiz pek yüksek olmuyor haliyle. Wonder Woman da bu sorundan muzdarip. Filmin ele aldığı 2-3 adet kötü karakter var ve bunlar oldukça yüzeysel ve tek boyutlu. Görsel olarak da pek etkileyici olduklarını söyleyemeyeceğim. Özellikle son bölümde ana kötümüz Savaş Tanrısı Ares ile olan karşılaşma ve kapışma, BvS Doomsday sahnelerinin birebir tekrarı gibiydi. Karanlık bir ortamda özel efekt ve ağır çekim bombardımanı. Açıkçası filmin iyiden harikaya geçmesinin önündeki engel de bu son kısımlar gibiydi biraz da.

asdasda

Ağır çekimlere gelecek olursak, filmde oldukça olduğunu belirtmem gerek. 300’dan beri aksiyon sahnelerinde ağır çekimi bu sıklıkla kullanan bir film görmedim sanırım. Zack Snyder etkisi biraz kendisini göstermiş. Hepsi için diyemeyeceğim ama özellikle -hızlı iki üç hamle->ağır çekim poz->hızlı iki üç hızlı hamle->ağır çekim poz- sıralamasındaki aksiyon sahneleri, CGI da biraz sırıtınca beni yer yer rahatsız etti diyebilirim. Bu biraz kişisel de bir durum tabii. Ağır çekimli aksiyon sahnelerini pek seven birisi olduğum söylenemez genel olarak.

adasd

Son olarak yine pozitif bir ögeden bahsetmek istiyorum o da filmin atmosferi. Yönetmen Patty Jenkins, saydığım birkaç diğer alanda olduğu gibi burada da başarılı bir iş çıkarmış bana kalırsa. Themyscira’nın büyüsünü, Londra’nın soğukluğunu ve savaş alanının gerginliğini hissedebiliyor insan gerçekten izlerken. Bunun yanı sıra müzikler beklediğim kadar etkili gelmedi bana. Kesinlikle kötü değildi ama özellikle o efsane tema müziği ile birlikte daha akılda kalıcı birkaç sahne ile ayrılmak isterdim salondan.

Toparlamak gerekirse Wonder Woman yeterli derecede iyi ve doğru bir film bana kalırsa. Sağlam karakter, sade ve etkili hikaye gibi artılarının yanında vasat kötü adam gibi eksileri de var. Ben salondan memnun ayrıldım sonuç olarak. Duruma DCEU penceresinden de bakacak olursak, öyle sinematik evreni tamamen kurtaracak bir film olduğunu da sanmıyorum. İyi yöne doğru ufak ama sağlam bir adım diyebilirim sanırım.

7.1/10 

(Bir de hatırlatmak gerekirse; filmin sonunda jenerik ve yazılardan sonra gelen herhangi bir ek sahne yok.)

 

 

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

Önceki2 - 2Sonraki
Klavyenizi ← → kullanarak ilerleyin


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Devamını oku:
Star Wars Battlefront II TV Reklamına Göre Oyunda Bütün Dönemler Yer Alacak

Battlefront II, Hideo Kojima'nın Death Stranding'inden sonra en çok beklediğim oyun diyebilirim. Özellikle oyunun yapımcı...

Netflix’in Castlevania Dizisinden İlk Poster

Heyecan ile beklediğimiz Netflix’in Castlevania çizgi dizisi için ilk Poster paylaşıldı. Dizinin yapımcılarından biri olan...

Kapat