Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Blade Runner 2049, Pratik Görsel Efektlerden Yana

Büyük bütçeli filmler, hele hele bilim kurgu filmleri görsel efektler gerektirir. Teknolojinin ilerlemesi ile pratik efektlerin yerlerini CGI, set ve minyatürlerin yerini yeşil perdeler aldı.

Fakat bu daha geleneksel pratik efektleri için Hollywood’da yer olmadığı anlamına gelmiyor. Blade Runner 2049’un yönetmeni Deniz Villeneuve, filmde mümkün olduğu kadar CGI ve yeşil perdelerden uzak durmaya çalışmış. Variety ile yaptığı röportajda şöyle anlatıyor:

Aylar süren çekimlerde yeşil perde kullandığımız durumları tek elimin parmaklarıyla sayabilirim sanırım. Tabii ki bilgisayar grafikleri kullanılacak fakat mümkün olduğu kadar her şeyi kamera ile yakalamaya çalıştık.

… Yeşil perdelerden nefret ediyorum. Tüm enerjimi emiyorlar. Depresyona giriyorum. Blade Runner için her şeyi fiziksel olarak yapmaya çalıştık.

… Yaptığımız bu filmde kendi kimliğimizi ve alanımızı bulmaya çalışmalıyız. Aynı zamanda bizden önce gelen filme sağdık kalmalıyız. Kurmaya çalıştığımız denge bu.

… Her gün bu baskıyı hissediyorum. Bir yandan da hiç bu kadar ilham dolu ve heyecanlı da olmamıştı. Riski severim.

Anlaşılan Villeneuve, ilk filmin gölgesinde kalmamak ve izleyicilerin beklentilerini karşılamak konusunda payına düşeni yapmak istiyor. CGIdan mümkün olduğu kadar uzak duracak olması da bence çok iyi bir tercih.geekstra_blade runner 2049 (2)Teknolojinin ne kadar çabuk hayatımızın bir parçası haline geldiğini ve daha “iyi” ve “yeni”sinin ne kadar çabuk eskisini egale ettiğini hepimiz biliyoruz. Eğer Jurassic Park gibi filmler hala bizi etkileyebiliyorsa bu, büyük ölçüde pratik efektlerin dijital efektler kadar çabuk eski memesinden kaynaklandığı için olabilir.

Son dönemin favori yönetmenlerimden biri olan Villeneuve’un bizi hayal kırıklığına uğratmayacağına eminim.

6 Ekim’de vizyona girecek olan Blade Runner 2049’un oyuncu kadrosunda Ryan Gosling, Ana de Armas, Jared Leto, Harrison Ford, Robin Wright, Mackenzie Davis, Dave Bautista gibi isimler yer alıyor.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!


Comments to Blade Runner 2049, Pratik Görsel Efektlerden Yana

  • Ya sen mikkemel misin be adam!

    Ömer Mertcan Bolat 15 Şubat 2017 00:24 Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Devamını oku:
Now You See Me 2’den 6 Karakter Posteri

Now You See Me 2 ile ilgili son haberi neredeyse bir sene önce girmişiz. Benim...

HE-MAN SANA NE YAPTILAR!?

Gölgelerin gücü adına! He-man sana ne yaptılar?! O beynimize kazınmış He-Man'e ne olmuş böyle! "Dur...

Kapat