• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] Power Rangers: Fena Değil Sanki?

FİLM

[İnceleme] Power Rangers: Fena Değil Sanki?

unratedlogician 24 Mart 2017


Background
share close

Önce gelin bir günah çıkaralım. Bugüne kadar Power Rangers adı altında çıkmış herhangi bir yapımın, bu dizi veya film olabilir, belli bir yaştan sonra izlenince insana nostaljinin ne kadar da göz boyayıcı olabileceğini fark ettirici bir etkisi var. Yani, herkesin vardır bu tarz çocukluk nostaljileri ama kendi tecrübelerime göre Power Rangers bunun zirve noktası. Dönüp baktığımız zaman hikayesi, karakterleri, kostümleri, efektleri, kötü adamları, diyalogları vs. tamamen bunu destekleyici ögeler.

Şimdi olaya eğer bu yönden bakacak olursak; bir Power Rangers filminin gayet izlenebilir olması bile takdire şayan mıdır? Bence öyledir. Açıkçası karşımızdaki bu Power Rangers filminden bariz bütün sorunlarına rağmen yeteri kadar keyif aldığımı, çoğu yönden eğlendirici de bulduğumu söyleyebilirim.

asdasdas

Öncelikle ana karakterlerin, yani rangerların, aralarındaki kimyayı beklediğimden iyi buldum diyebilirim. Süresinin neredeyse üçte ikisini bu etkileşimlere ayırdığını varsayarsak, film altından kalkması en kritik yanı eline yüzene bulaştırmamayı başarmış. Bu alanda özellikle mavi ve kırmızı rangerın karakterizasyonunu, oynayan aktörlerin de performanslarını beğendim. Hikaye zaten bildiğimiz bir hikaye. Kendi içlerindeki sorunlarla uğraşma sürecinde olan, çevre ile uyumsuz gençlerin/ergenlerin Breakfast Club tarzı bir kendini tanıma ve birbirleri ile yakınlaşma süreci içine girdiklerini görüyoruz. Tabii ki bu Breakfast Club ustalığında ele alınmamış ama bu haksız bir karşılaştırma olurdu zaten.

Rangerlarımıza keşiflerinde yol gösterici roldeki karakterlerden Alpha-5(Bill Hader) ve Zordon(Bryan Cranston) inanılmaz gülünç olabilme potansiyeline rahipken, fena işlenmemiş. İlginç bir de bilgi: Bryan Cranston kariyerinin başlarında Power Rangers dizisinde seslendirmen olarak çalışmış, bu filmde de Zordon’u oynayarak vefasını göstermiş.

asdasdasyt

Ana villianımız Rita(Elizabeth Banks) filmin eski seriyle arasında köprü vazifesi görmüş bir nevi. Tamamen bir çizgi film kötüsü fakat oyuncunun karakteri canlandırırken bundan keyif aldığı da her halinden belli oluyor. Bir Power Rangers kötüsü olarak görevini yerine getirmiş diyelim.

asfasdas

“Aksiyon nasıl aksiyon?” diye soracak olursak, bu alanda diğer büyük bütçeli Hollywood yapımlarından olmadığını anlıyoruz filmin. Aksi halinin Power Rangers ruhuna aykırı olduğu da savunulabilir zaten. Düşük prodüksiyon olmayacaksa Power Rangers Power Rangers mıdır? Fakat yine de eğlenceliydi bana kalırsa. Son yarım saatte ancak görebildiğimiz bu kısım, görüp görebileceğimiz en yüksek bütçeli Megazord aksiyonu olarak tarihteki yerini aldı. Eğer bu film başarılı olur da bir devam filmi gelirse, belki o zaman bu sıralamayı tekrar yapmamız gerekir. O ana kadar en iyisi bu.

Sonuç olarak, bu film Power Rangers izlemek isteyen birisinin bulabileceği en iyi yapım. Bu normal bir sinema izleyicisi için ne kadar uygun bir kıstas olur onu bilemiyorum. Şunu da söyleyebilirim ama: Bu ayarda bir Power Rangers filmini, son yıllardaki o bayat ve oldukça yapay Transformers filmlerine her türlü tercih ederim. En azından birisi ne olduğunun daha farkında.

6.5/10

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.