Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Black Panther, Marvel ve Tanıttığı Filmin Hakkını Veremeyen Bir Fragman

Dün Marvel Studios, sinematik evrenleri dahilindeki 18. filmleri olacak olan Black Panther’dan yeni bir fragman yayınladı. Stüdyonun, belki de iyi bir Thor filmi görebilmek için son umudumuz olan Thor: Ragnarok’tan sonra çıkacak ilk, Kevin Feige’ye göre 10 yıl/3 phase’lik hikayelerinin sonunun başlangıcı olacak olan, sinema tarihinin gördüğü gelmiş geçmiş en epik süper kahraman işi gibi gözüken Avengers: Infinity War’dan önce ise çıkacak son filmi Black Panther. Hali hazırdaki bu iki durumun filmi şu sıralar biraz gölgede bıraktığı aşikar. Marvel’ın bunu tersine çevirmek için elindeki en büyük kozu tabii ki de interneti yerinden oynatacak, akıllara durgunluk verecek bir fragmandı. Çünkü bana kalırsa bu film bundan daha azını hak etmiyor.

Fakat karşımızda sadece fena olmayan, standart üstü diyebileceğimiz bir fragman var. Bunun en büyük nedeni de fragmanın yapay bir atmosfer aktarması. En büyük destekçisi de yapılan müzik seçimi. Black Panther’in bir yanda fütüristik, mistik ve yerel, diğer yanda da politik casusluk içeren bir havasının, bir ruhunun olması gerekiyor. Bunu ben değil, filmin yapımında en büyük etkiye sahip yönetmeni ve yapımcıları ifade ettiler. Peki durum bu mu? İfademi biraz açmaya çalışayım. Öncelikle gözlerinizi kapatın ve fragmanları sadece dinleyin. Nasıl şeyler canlanıyor aklınızda? Peki, şimdi de aşağıdaki fotoğraflara bakıp bunların içerebileceği sesleri, müzikleri hayal edin. Bu ikisi çakışıyor mu? Aralarında bir bağlantı, bir uyum var mı? En azından kesişiyorlar mı?

Benim için bir fragmanın yapması gereken ilk şey tanıttığı filmin vermek istediği duygudan, düşünceden veya ilhamdan ufak bir kesit sunabilmesidir. Black Panther fragmanı filmi değil, filmin yapıldığı politik ortamın havasını yansıtıyor. Benim bu filmden beklentim kendisinin/içeriğinin sahip olmadığı bir sosyal gündem malzemesi olmasından çok daha öte. Filmin yönetmeni Ryan Coogler MCU’nun sahip olduğu en yetenekli ve potansiyelli yönetmen. Kendi neslinin, ileride adını en çok duyuracak yönetmenlerinden olmasına kesin gözüyle bakıyorum açıkçası. Oyuncu kadrosundan bahsetmeye bile gerek yok sanırım. Konu aldığı hikaye de, uzaktan bakınca MCU’da daha önce gördüğümüze benzer dinamiklere sahipmiş gibi gözükse de çok daha fazlasını vaat ediyor aslında. Öncelikle Killmonger, kahramanın aynısın zıttı bir kötü adamdan öte bir karakter. Sadece görsel benzerliğe dayanarak böyle bir çıkarımda bulunmak haksızlık olur. Karakter, Iron Man veya Ant-Man’de gördüğümüz tek derdi daha fazla para kazanmak olan şirket patronlarından da, Captain America’da gördüğümüz dünya egemenliği amacı güden faşistlerden de daha fazlası. Sürgünde yetişmiş, ülkesinin izole politikalarına karşı çıkan, T’Challa’ya karşı hem politik, hem mental, hem de fiziksel alanda bir rakip.

 

Film görsel açıdan da sinematik evrenin en sıra dışı tasarıma sahip filmlerinden birisini sunacağının sinyallerini veriyor. Lokasyonlar, karakter ve set tasarımları, bunların üzerinde ortalamanın çok üzerinde kafa yorulduğunu ve emek harcandığını belli ediyor. Ayrıca bu görselliği destekleyici olarak Black Panther, yönetmenin daha önce potansiyelini gösterdiği kamera kullanım yeteneğini de sonuna kadar sergileyebileceği tarzda, yakın dövüş aksiyonuna yatkın karakterlerden oluşuyor. Açıkçası tam potansiyelinde Black Panther’in 2018’in ve son yılların en iyi süper kahraman işi olmaması için hiçbir neden yok bana kalırsa.

Bilmiyorum, belki de benim beklentim biraz fazladır. Sonuç olarak, fragman da sadece işin pazarlama kısmı. Fakat bahsettiğim gibi, umarım film kendisini fragmanın yansıttığı kadar sınırlı bir yaratıcı kabukta tutmamıştır. Siz ne düşünüyorsunuz, fragmanı beğendiniz mi? Filmden beklentileriniz neler?

 


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Devamını oku:
James McAvoy X-Men’e Dönüş Sinyalleri Veriyor

Bir önceki filmde açını da kaybettiğine göre, tam anlamıyla klasik bir Xavier rolü oynamadan da...

[Fragman] BONG JOON HO’DAN SNOWPIERCER!

Bong Joon Ho ismi size yababcı geliryor olabilir. Belki bu Kore’li yönetmenin diğer filmlerini tanırsınız....

Kapat