• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right DEFIANCE

DİZİ

DEFIANCE

Geekstra 16 Ekim 2012


Background
share close

Daha çıkışına 6 ay olmasına rağmen Syfy’ın Defiance dizisinin teaserları uzun bir süredir nette dolaşıyor. Nedir bu Defiance, bu hype neden?

Defiance, Syfy ve Trion World’un ortak bir projesi. İlk defa denenecek bir çoklu platform hikaye anlatım deneyimi olacak. Hem bir MMO oyunu hem de bir dizi olan Defiance, bir post apokaliptik bilimkurgu. İşin heyecan verici ve yenilikçi tarafı, aynı dünya ve zaman diliminde geçecek olan dizi ve oyununun hikayeleri birbirini etkileyecek şekilde kurgulanmış!

Konusunu biraz anlatacak olursam;

Yakın bir gelecekte Dünya’ya bir uzaylı filosu yanaşır ve Dünya hükümetlerinden yerleşmek için izin ister. Voltan (Voltran değil) adında bir yıldız sisteminden gelen bu uzaylılar, kendi yıldız sistemleri yok olmadan önce toplayabildikleri her şeyi gemilerine yükleyip, yerleşebilecekleri yeni bir gezegen aramaya koyulmuş ve bu arayışlarının sonunda Dünya’ya gelmişler.

Dünya ile Voltanlar arasında süren 6 yıllık pazarlık süresi boyunca, Voltanlar (alsında tek bir ırk değiller, Voltan yıldız sisteminin ayrı 7 gezegeninden gelen 7 farklı ırklar) Dünya yörüngesinde kalır fakat kaynaklarının tükenmeye başlaması ve pazarlıkların sonuç vermemesi, Voltanların Dünya’ya savaş açmasına neden olur. Savaş sırasında Dünya ordularınca düşürülen Voltan uzay gemileri Dünya’ya düştüklerinde tahmin edilmedik bir şekilde “Terraforming” prosesi başlatarak dünya eko sistemini ve hatta coğrafyasını radikal bir şekilde değiştirir.

Artık Dünya insanlar ve Voltanlar için yaşanması güç bir hal almış, yıllar süren savaş sonrası Voltanlar ve insanlar nerdeyse birbirlerini tüketmiştir. Her iki ırkın hayatta kalabilmesi için bir ateşkes imzalanır. Her iki tarafta da hükümet namına pek birşey kalmamış, yerel milisler ortaya çıkmaya başlamış ve hayatta kalmanın Voltan ve insanların ortak bir çabasıyla gerçekleşeceğini anlayanlar arasında da ittifaklar oluşmaya başlamıştır…

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=xzhyNGlRt9Q”]

MMO (Massivly Mutiplayer Online) Defiance evreninde oyun San Francisco şehrinde geçmekte, dizi ise artık Defiance olarak çadlandırılan St. Louis’te. Yapımcıların vaadi, oyunda oluşacak büyük olayların diziyi etkileyeceği ve aynı şekilde dizide anlatılacak olayların içerik ve hikaye olarak oyuna yansıtılacağı.

Açıkçası bağımsız olarak Defiance oyunu ve dizisinin başarılı olabileceği kanaatindeyim (belki dizinin başarılı olma ihtimali biraz daha yüksek). Bu iki mecra arasındaki içerik paylaşımı konusunda biraz şüphelerim var. Hem dizi hem de MMO oyunu içine yeni içerik eklemenin gerektirdiği bir süreç vardır ki bu da öncelikle içerik paylaşımının planlı olacağı, dolayısıyla kullanıcı etkileşiminin minimal düzeyde olacağı anlamına gelir. Ayrıca mecralar arası içerik geçişlerinde uzun zaman farkları ortaya çıkar, bu da iki mecranın birbirini desteklemesi ve etkilemesi faktörünü minimize eder.

Valla bilim kurgu, bilim kurgu, bilim kurgu istiyorum diye ağlayan biri olarak her türlü izleyeceğim 2013 Nisan’da.

Meraklıları için: http://defiance.com

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.