• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right ELEMENTARY

DİZİ

ELEMENTARY

Geekstra 17 Ekim 2012


Background
share close

Son zamanlarda ekranlarımızdan eksik olmayan bir karakter Sherlock Holmes. “House MD”, Robert Downey Jr.’lu “Sherlock Holmes”  fılmleri ve kanımca Sherlock Holmes’un en iyi modern uyarlaması olan ve Benedict Cumberbatch’in baş rolde olduğu İngiliz “Sherlock” dizisine kadar, Sherlock Holmes’e doyduk.

CBS’in yeni dizisi “Elementary”de Sherlock New York’ta yaşıyor ve Dr. Watson ise bir kadın. “Vuuuu aman tanrım çok orijinal bir yorumlama” diye bağırıp çağıran olmadı tabii. Watson’un kadın oluşu ABD medyasında çok ele alınmış olsa da daha çok Holmes-Watson dinamiğinin nasıl etkileneceğine dair spekülasyonlar üzerineydi. Ne bir şok etkisi ne de bir ilgi, merak, hype odağı haline dönüşebildi.

“Sherlock” dizisinin Sherlock’u Cumberbatch ile “Elementary” dizisinin Sherlock’u Jonny Lee Miller iyi arkadaşlarmış; bunu biliyor muydunuz?

Ne yazık ki “Elementary” daha başlamadan “Sherlock”un gölgesinde kaldı ki, zaten “Elementary” ile ilgili haberlerde Miller’dan çok Cumberbatch’in adı geçiyor. Miller’ın dizideki performansı ve biraz daha “insancıl” bir Holmes’u canlandırıyor olması benim ne kadar hoşuma gittiyse de itiraf etmeliyim ki ben de bir Cumberbatch’çıyım.

Neyse diziye dönecek olursak; benim  ilk endişem, CBS’in Sherlock Holmes’u da bir CSI, NCIS formatına sokabileceğiydi (boşa endişe etmişim). Çok şükür bunu yapmadılar. İkinci endişem ise gereksiz bir şekilde Sherlock ve Watson arasındaki cinsel gerilim üzerine oynamak veya Sherlock’u gay yaparak Holmes-Watson bromance’ini girlmance’e çevirmeleriydi. İlla elinde sonunda bir Holmes-Watson elektriklenmesi olacaktır ama şimdilik o kartı oynamayacaklar gibi.

“Elementary”de Holmes tedaviden yeni çıkmış bir madde bağımlısı. Britanya’dayken Scotland Yard’da danışmanlık yaptığı sırada başına gelen bir olaydan ötürü, uyuşturucuya başlamış ve zengin, güç sahibi babası tarafından zorla NewYork’ta bir tedavi merkezine gönderilmiş. Watson (my dear Watson you’ve gotten old!) ise doktormuş bir zamanlar ama artık madde bağımlılarına yardım eden bir yardımcı/bakıcı/yoldaş. Bir hastasını kaybettikten sonra doktorluğu bırakan Watson’u, Holmes’ın babası Sherlock’a göz kulak olması için tutuyor ve hikayemiz başlıyor.

Dizi henüz beni sürekli bir izeyici olmaya ikna edebilmiş değil ama hala ümitliyim.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.