• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right ETKİNLİK
  • keyboard_arrow_right PERA MÜZESİNDE KORKU EKİMİ!

FİLM

PERA MÜZESİNDE KORKU EKİMİ!

Geekstra 30 Eylül 2012


Background
share close

Pera Müzesi bu ay bir güzellik yapmış, Ekim ayı boyunca korku filmine doyacağız gibi görünüyor. Önce Hollanda yapımı çağdaş korku filmleri sonra İspanyol kült korku filmleri.

Tanıtım bülteninden alıntılamak gerekirse:

Nederhorror!
Hollanda’dan Korku Filmleri

3 – 28 Ekim  2012

Pera Film, Cadılar Bayramı’nı Hollanda’dan Korku Filmleri programı ile kutluyor!

Dünyanın dört bir yanında 31 Ekim gecesinde kutlanan Cadılar Bayramı’nda hayaletler, cadılar ve perilerin gerçek olduğu varsayılır. Bu yıl Pera Film, Hollanda’dan Korku Filmleri programı ile efsanevi korku hikayelerini Hollanda yapımı çağdaş filmler ile selamlıyor.

1983 yılında Hollanda yapımı korku filmi De lift (Asansör) gösterildiğinde ve Warner Brothers tarafından tüm dünyaya dağıtıldığında Hollanda basını gururla “Nederhorror”un doğumunu ilan etmişti. Basının deyişiyle söz konusu sinema tarzı en büyük başarıyı Hollanda’da yakalayabilirdi. İleri yıllarda beklenen Nederhorror patlaması yaşanmamış olsa da 2000’li yılların başlarından itibaren çekilen korku filmlerinin sayısında dikkat çekici bir artış gösterdi ve son yıllarda, çeşitli korku filmi festivalleri düzenlenmeye başladı. Hollanda Film Enstitüsü EYE ve Pera Film işbirliğiyle, Hollanda çağdaş korku filmlerinden oluşan bu seçkide, 2011 yılında uluslararası Fantasporto Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan, aynı yıl Amerikalı oyuncu ve prodüktör Charlize Theron’un Amerikan versiyonu için film haklarını satın aldığı Two Eyes Staring gibi pek çok ödüllü film yer alıyor.

İspanyol Kült Korku Filmleri: Terror Pop
1969 – 1972

13 – 28 Ekim  2012

Pera Film, korku sinemasına saygı duruşuna İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle hazırladığı- İspanyol Kült Korku Filmleri programı ile devam ediyor; 1960’ların sonlarından 1970’li yıllara İspanyol sinemasının “Teror Pop” olarak adlandırılan döneminden kült bir seçki ile seyircilerin karşısına çıkıyor.

Filmlerin içeriklerine ve gösterim tarihlerine de şuradan ulaşmak mümkün.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.