ÇİZGİ ROMAN

Arrow yeni Smallville mi?

Geekstra 11 Ekim 2012


Background
share close

Bir kaç ay önce CW, Green Arrow ‘un bir televizyon dizisi olacağını açıkladığında tepkim sadece “meeeeh” olmuştu. İlk teaser ve ardından fragmanı izleyince fikrim pek değişmedi. Fragmandan çıkarım yapmak ön yargılı olmak demek belki ama sonuçta adamlar o fragmanı neyle karşılaşacağımız konusunda bir fikir versin diye hazırlıyor. Görsel olarak biraz daha karanlık bir Smallville gibi duruyordu, oyuncu tercihleri ve saniyelik görüntülerden anladığım kadarıyla o oyuncuların oyunculukları da pek iyi gözükmüyordu.

Dün gece ilk bölüm Amerika’da yayınlandı, dolayısıyla torrent ortamlarına bu sabaha karşı 4-5 civarında düştü. Yok gecikmedi, saat farkı şeyi.. hani biz buradayız onlar orada.. (açıklıyomuş böyle gerizekalı gibi). İlk bölümü bu sabah oturdum izledim. Daha fragmanında diziden nefret etmiş olabilirim ama sonuçta bir DC karakterinin tv uyarlamasından bahsediyoruz; en azından ilk bölümü izlemem gerekiyordu.

Pilot bölümü izledikten sonra haksızlık etmişim diye düşündüm. Oliver Queen/Arrow’u canlandıran Stephen Amell gayet başarılıydı. Dizi beklendiği üzere yer yer Smallville’i anımsatıyor tabii (Luthor karikatürü bir kötü bile var ilk bölümden) ama yine tahmin edildiği gibi çok daha karanlık. Adam öldürmekten çekinmeyen bir DC karakteri var ayrıca karşımızda ve kendisi bir “villain” değil! Bu da büyük bir adım bence. Yazının bu kısmından sonra irili ufaklı birkaç spoiler olacak baştan uyarayım.

Bölüm hafif Batman Begins tadında başlıyor. Green Arrow’u bilenler orijinini de az çok bilir. Zengin çocuğu playboy, kaza eseri bir adaya düşer ve o ada onu çok değiştirir. Dizide de orijin hikayesinden çok sapılmamış. Daha ilk saniyeden adadayız. Oliver Queen’in 5 sene boyunca hayatta kalmaya çabaladığı o adadan kurtuluşunu izliyoruz. Ardından şehre dönüşü ve olaylar olaylar! DC fanboyları için küçük sürprizler de var: Deathstroke! (tamam sadece maskesi ama olsun) ve Oliver’ın ekranındaki şu görüntü (DC’den Dan DiDio ve CW’dan önemli isimler var orda ama asıl Dan DiDio! hehe) beni çok tatmin etti mesela.. Ayrıca bölüm sonunda da yine ufak bir twistle Dinah Lance (Black Canary) ile tanıştırılıyoruz (yeniden!)…

Demek ki neymiş, fragmanı izleyip hemen çamur atmamak gerekirmiş. Dizide dandik hiçbir şey mi yoktu? İlla ki vardı! Hiç mi cheesy değildi? Yer yer çok feciydi! Ama “olmuş bu” diyip izlemeye devam kararı vermekten alıkoymadı hiçbiri beni.

Not: Dan DiDio’nun ismininin altlarında bir yerde Erkin Acar ismini görmek de ilginç oldu ayıca. Cahilliğimi mazur görün, kimdir Erkin Acar?

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.