• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right HOBİ
  • keyboard_arrow_right SUPERMAN LAKAPLI SPORCULAR

ÇİZGİ ROMAN

SUPERMAN LAKAPLI SPORCULAR

Geekstra 28 Kasım 2012


Background
share close

Arkabahcecizgiroman.com’da denk geldim; Superman lakaplı sporcular ile ilgili bu güzel haberi hazırlamışlar. Ben ki paylaşmaktan çekinmedim, ben ki kopyalayıp yapıştırmaktan geri durmadım… Sen de durma oku!

Superman, çizgi roman dünyasındaki ilk “kahraman” olmamasına rağmen belki de en etkileyicisi ve en ünlüsüdür, ilk “süper kahraman”dır. Yıllar boyu birçok kişiyi etkilemiş, popüler kültüre, sanata, hayatın her alanına malzeme olmuştur. Spor dünyasının da bundan etkilenmemiş olması mümkün değildir. Sporcuların kahraman gibi görüldüğü modern çağda birçok başarılı sporcuya Superman lakabı takılmıştır. Bunlardan en bilinenlerinden bir liste oluşturdum ve bu listeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Samuel Babson “Sam” Fuld
20 Kasım 1981 doğumlu beyzbolcu, Tampa Bay Rays’in dış alan oyuncusu.

9 Nisan 2011’de takımının Chicago White Sox’la yaptığı maçta bir topu uçarak yakalamasının ardından St. Petersburg Times gazetesi bu yakalayış için “Superman-vari” kelimesini kullandıktan ve YouTube’da Vanity Belles’in Superman şarkısıyla yakalayışın videosu yayınlandıktan sonra lakabı Superman olmuştur.

Dwight David Howard
8 Aralık 1985 doğumlu basketbolcu, Los Angeles Lakers pivotu.

16 Şubat 2008 NBA All-Star Hafta Sonu’ndaki Smaç Yarışması’ndaki pelerin ve göğsünde Superman’in “S” sembolüyle yaptığı smaç sonrası “Superman” lakabını almıştı. Hatta NBA.com smaç şampiyonunun kim olduğunu “Bu bir kuş. Bu bir uçak. Bu Superman.” Klişesine gönderme yaparak “Bu bir kuş. Bu bir uçak. Bu bir smaç şampiyonu.” Başlığıyla vermişti. Dwight Howard “Superman” lakabını aldıktan sonra ESPN’in Sportcenter reklamında da Clark Kent rolünde karşımıza çıktı. Hatta Clark Kent olarak Dwight Howard’la, yani kendisiyle de röportaj yaptı.

Jimmie Kenneth Johnson
17 Eylül 1975 doğumlu NASCAR Sprint Cup Serisi yarış arabası pilotu.

Beş kere üst üste(2006-2010) NASCAR şampiyonu olan ve bunu başaran tek kişi olan Johnson’a bu lakap dördüncü şampiyonluğunu kovalarken yarış pistinde inanılmaz işleri kolayca yapması yüzünden basın tarafından takılmış.

Shaquille Rashaun O’Neal
6 Mart 1972 doğumlu eski basketbolcu.

Superman’e hayranlığı herkes tarafından bilinen Shaq’in kolunda da Superman logosu dövmesi vardır. Superman’e olan hayranlığı ve parkelerde durdurulamaması yüzünden Superman lakabını almıştır. Hatta Superman öldükten sonra ortaya çıkan Steel karakterinin adı ve kostümü dışında karakterle pek bir bağı olmayan 1997 yapımı filminde de başrolde yer almıştır. Ayrıca daha emekli olmadan Superman lakabını alan kendisi gibi Orlando Magic’ten ayrılıp Los Angeles Lakers’a transfer olan Dwight Howard’la da bu konuda atışmış, kendisine yeni bir lakap bulmasını istemiş ve emekli olurken de “The Real Superman”(Gerçek Superman) tişörtleri dağıtmıştır. Shaq’in kriptonitinin de faul atışları olduğu basketbol camiasında bolca bahsedilen bir konu olmuştur.

Arthur David Pennington
18 Mayıs 1923 doğumlu eski Siyahi Lig beyzbolcusu.

Lakabı on-on bir yaşlarındayken arabanın patlayan lastiğinin değiştirilebilmesi için altına tuğla koyulmasını sağlamak adına krikosuz şekilde arabayı 15-18 santim kaldırması sonucunda annesinin “Benim küçük Superman’im” demesi sonucunda almış.

John Felix Anthony Cena
23 Nisan 1977 doğumlu Amerikan güreşçisi.

Dayak yemesine rağmen sonunda galip gelmesi, doğruluk ve adalet için mücadele etmesi ve herkesin yardımına koşması yüzünden biraz zorlama ve pazarlama stratejisi sonucunda WWE tarafından ona bu lakap takılmıştır.

Ibrahima Sonko
22 Ocak 1981 doğumlu futbolcu. Şu anda Akhisar Belediyespor’da forma giyiyor.

Çok iyi sıçraması ve hava toplarındaki başarısı nedeniyle bu lakabı almıştır. Reading’te oynarken kulüp “Sonko is Superman” tişörtleri satışa çıkarmıştır.

Dennis Lloyd Hallman
2 Aralık 1975 doğumlu Amerikalı dövüşçü.

Superman lakabını alma sebebi dayanıklı ve son ana kadar ayakta kalması.

Cameron Jerrell Newton
11 Mayıs 1989’doğumlu Amerikan futbolu oyuncusu, Carolina Panthers quarterback’i.

Yaptığı TD’lar sonrasındaki sevinci ve Amerikan futbolcularına göre bile sıra dışı olan fiziksel özellikleri yüzünden bu lakabı almıştır. Sevinci aslında Alex Ross’un Superman çizimini çok andırır.

Sean Michael Rosenthal
19 Haziran 1980 doğumlu Amerikalı plaj voleybolcusu.

Kumdaki inanılmaz zıplama yeteneği ve file üstündeki atletik oyunu yüzünden Superman lakabını almıştır.

Kōhei Uchimura
3 Ocak 1989 doğumlu Japon jimnastikçi.

Üst üste üç kere dünya şampiyonu olan son olimpiyat şampiyonu Uchimura yerde ya da barlarda yaptıkları sıradan insanlar tarafından yapılamayacak olduğu için “Superman” lakabını almıştır.

Rex Burkhead
2 Temmuz 1990 doğumlu Amerikan futbolcusu. Nebraska Cornhuskers running back’i.

Saha içi ve dışındaki olağanüstü gücü yüzünden bu lakabı almıştır.

Haberin orijini için şurdan şöyle: http://www.arkabahcecizgiroman.com/superman-lakapli-sporcular/

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.