• Home
  • keyboard_arrow_right MANGA
  • keyboard_arrow_right HELLSING VE BERSERK TÜRKÇE!

MANGA

HELLSING VE BERSERK TÜRKÇE!

Geekstra 24 Aralık 2012


Background
share close

Geçtiğimiz ay gerçekleşen 31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, özellikle çizgi roman ve manga okurlarını mutlu eden ilklere sahne oldu. Gerekli Şeyler’in yayınlamış olduğu Hellsing ve Berserk mangalarının ilk ciltleri de yine aynı dönemde görücüye çıktı. Sıkı takipçileri bilir ama ben kısa tanıtımlarını da hemen alt tarafa iliştirivereyim.

Hellsing, Kohta Hirano tarafından yaratılan Japon manga serisidir. Young King OURs adlı çok satan Japon seinen manga dergisinde 1997’den başlayarak Eylül 2008’e kadar yayınlanmış, daha sonra da Shōnen Gahosha tarafından tankōbon sayıları halinde toplanıp Mart 2009’a kadar toplam 10 cilt halinde yayınlanmıştır.

Integra Hellsing adındaki 22 yaşında soylu bir kadın, hem Hellsing ailesinin son üyesi hem de lideri ve Protestan Kraliyet Şövalyelerinin başıdır, ayrıca Hellsing’in gizli silahı olan, Alucard adındaki bilinen ilk ve en güçlü vampiri, dolayısıyla Hellsing Organizasyonu’nu kontrol edebilen yegane insandır. Hellsing ailesi tanrıdan bir görev yolundadır ve Integra bu görevi her şeyden önde tutar. Birleşik Krallık ve Protestan Kilisesi ona emanettir.

İlk kez 11 Ekim 2001 tarihinde yayımlanmış ve Türkiye’de MTV’de, 13 yaş üzeri izleyici kitlesine hitap ederek yayımlanan animeye de uyarlanmış olan bu aksiyon ve korku yüklü manga şimdi Türkiye’de!

Hortlaklar, vampirler, canavarlar… Kraliyet Protestan Şövalyeler Kardeşliği, yani Hellsing, onlarla kadim zamanlardan beri mücadele ediyor. Nasıl mı? Tabii ki yüksek teknoloji ürünü silahlar ve ekipmanla… Üstelik bunları kullanan kişi tam bir vampir uzmanı. Hellsing sizi aksiyon ve kan yüklü bir dünyaya davet ediyor.

Bu sayıda Hellsing Organizasyonu’nun avlarıyla ve düşmanlarıyla tanışıyoruz. Hiç beklenmeyen bazı gelişmeler, Integra Hellsing’in tüm planlarını bozuyor. Üstelik, kurumun yakın geçmişinde yaşanan güç oyunları ve entrikalar da karşımıza çıkıyor. Bakalım Hellsing bütün bu olanlarla başa çıkabildi mi ve olacaklarla başa çıkabilecek mi?

 

Berserk, ünlü mangaka Kentaro Miura tarafından çizilen karanlık bir fantezi manga serisidir. 30 milyonun üzerinde satış elde eden Berserk bu rekorla şimdiye kadar yayınlanan en başarılı seinen manga serisi olmuştur.

Berserk’in zaman ve mekanı, ortaçağ Avrupa’sından esinlenilerek oluşturulmuştur. Hikaye, öksüz, paralı asker Guts’ın hayatı ve “Şahin Takımı” adlı paralı asker grubunun lideri Griffith ile olan ilişkisi etrafında döner. Hem animede hem de mangada dikkate değer bir şiddet söz konusudur.

1990’da yayınlanmaya başlayan Berserk, günümüzde halen yaratıcısı tarafından yeni bölümlerle yayınlanmaya devam etmektedir.

Onun adı Guts, Kara Kılıç Ustası, sadece fısıltılarla adı telaffuz edilen, korkulan bir savaşçı. Devasa bir kılıcı, demir bir eli, sayısız savaş ve işkencenin yaralarını taşıyan adam. Bedeni, karanlığın güçlerini Ona çeken ve onlar için fedakarlık yapmaya mahkum olduğu, asla silinmeyecek ve kutsal olmayan bir damgayla işaretlenmiş. Fakat Guts, öylece oturup kaderinin gerçekleşmesini beklemeyecek; lanetin saflarında kıpkırmızıya boyanan bir katliama yol açacak ve diğer herkes Ona kafa tutacak kadar ahmak! Ona eşlik eden Puck adındaki Elf’le -aslında eşlik etmek de denmez ona; daha çok can sıkan- birlikte, karanlık, kanla lekelenmiş bir yolu takip ederler. Bu yolun sonunda yalnızca ölüm… ya da intikam var.

Kentaro Miura tarafından yaratılan Berserk, aşırıya kaçan, şiddetli, korkutucu, acımasızca komik ve uluslararası popüler anime serilerinin kaynağı olan bir manga!

Hassas ve alıngan okuyucular için değil, Berserk ayrı bir dünya!

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.