MARVEL

Gizli İstila Geliyor!

Geekstra 19 Kasım 2012


Background
share close

Marvel’ın en çok ses getiren serilerinden biri olan Secret Invasion, Marmara Çizgi etiketiyle ve İlke Keskin çevirisiyle türkçe olarak raflarda yerini almaya hazırlanıyor. Biz de çizgi roman daha yayınlanmadan bir şekilde önsözünü ele geçirmeyi başardık! (gülüşmeler)

İlke’nin çizgi roman önsözlerini okumaktan çok büyük keyif almışımdır hep. Önce, elinde tuttuğu kitaba paldır küldür dalmasını engellemek ve kafasındaki “ya şimdi bu hikayenin öncesini de bilmek gerekir mi ki?” tarzında soru işaretlerini yok etmek için kısaca bilgilendirir okuyucuyu. Ardından ufak detaylarla heyecan ve gerilim yaratıp hikayenin kucağına bırakıverir adamı.

Lafı fazla uzatmadan sizleri İlke Keskin’in henüz hiçbir yerde yayınlanmamış önsözü ile başbaşa bırakıyorum.

Herkese Merhaba,

Marvel Evreni’nde çok büyük değişiklikler yapmış bir macerayla daha karşınızdayız: Secret Invasion—Gizli İstila.

Amerika’da Nisan-Aralık 2008 arasında 8 fasikül olarak yayımlanan maceranın temelleri aslında 70’lerin başında yayımlanan Kree-Skrull Savaşı’na dayanmaktadır. Bu savaş sonrasında, Yeryüzü kahramanlarından Iron Man, Mr. Fantastic, Prof. X, Dr. Strange, Black Bolt ve Namor; Illuminati adında bir grup kurarlar. Bu grubun amacı Skrull ırkıyla mücadele etmektir. Skrull İmparatorlu’ğuna saldıran grup, olası bir istilayı da önleyerek Dünya’ya geri döner ve tehlike ortadan kaldırılır. Fakat grubun bilmediği bir şey vardır: Dünyaya geri dönmeden önce yakalanıp detaylı incelemeye tabi tutulmuşlardır.

Yıllar sonra, tahtın varislerinden Prenses Veranke, bir kehanete göre Skrull dünyasının yok olacağını öne sürer. Tahttaki imparator Dorrek, söyledikleri yüzünden Veraneke’yi Skrull dünyasından sürer. Çok geçmeden Skrull dünyası Galactus tarafından yok edilir ve taht, Prenses Veraneke’ye kalır. İnsanoğlu hakkında elinde yeterli bilgi bulunan Prenses, Dünya’yı istila etmek için kolları sıvar. Amaç; biçim değiştirebilen Skrull ırkının yarattığı tedirginlikten ve güvensizlikten faydalanarak Yeryüzü’nü yeni Skrull dünyası haline getirmektir.

Bundan sonra olanları ilerleyen sayfalarda okuyabilirsiniz. Fakat konu bütünlüğünün sağlanabilmesi için bilinmesi gereken birkaç olaya değinmekte de fayda olacaktır. İstilayla ilgili ilk göndermeler İç Savaş [Hoz Comics, 2010] sonrasında ortaya çıkmaya başlar. New Avengers serisinde [Gerekli Şeyler, 2011-2012] daha belirgin olmaya başlayan durum, Gizli İstila ana serisiyle patlak verir. Ana seri süresince Marvel’ın yayımladığı hemen hemen her çizgi romanda aynı konu farklı kahramanların gözlerinden anlatıldığı için okuyacağınız ciltte, çok olmasa da bazı yerlerde atlamalar olabiliyor; fakat konu bütünlüğü bozulmuyor.

İç Savaş esnasında Süperinsan Kayıt Yasası’na karşı gelen kahramanları yakalamak üzere Thunderbolts’un başına geçen Osborn, bu macerada da büyük rol oynuyor. Yine İç Savaş sonrasında ortaya çıkan ve yeni süper kahraman yetiştirmek üzere her eyalette bir eğitim merkezi kurulmasını öngören hükümet programı sonucunda kurulan “50 State Initiative—50 Eyalet Oluşumu” da ilk meyvelerini vermeye başlıyor. Uzun süredir ortalarda gözükmeyen Nick Fury’nin adı macera içinde bol bol geçiyor. Karışıklıktan yararlanarak kendine yeni bir suç şebekesi kuran Hood da hafife alınmayacak bir süper kötü olduğunu ortaya koyuyor.

Macerayı okurken kafanızda oluşabilecek soruları da ortadan kaldırdıktan sonra bizim de size bir sorumuz olacak: Siz kime güveniyorsunuz?

Keyifli okumalar!

İlke Keskin

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.