Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Video Oyunlarında Sansür: Top 5

govt-censorship1

Sansür. Dünyanın en özgür ülkelerinde bile uygulanan bir eylem. İnsana dair olanı insanın gözünden uzak tutmak bir bakıma. Ve bu eylemden nasibini almamış bir tüketim platformu günümüzde yok denecek kadar az.

Video oyun dünyası da gelişimi süresince sansür eyleminden nasibini almış yegane sektörlerden. Şiddetin beyazperdeden sonraki mekanı olarak kabul edilen video oyunlarının, özellikle grafiksel gelişim ile beraber daha gerçekçi deneyimler sunmaya başlaması, sansürün hedefi olmasına neden olmuş ve olmaya devam ediyor. Günümüzde video oyunlarını denetleyen ESRB (USA), PEGI (Avrupa), CERO (Japonya) ve BBFC (Ingiltere) sınıflama kurumları, oyunların barındırdığı şiddet, argo, alkol, seks gibi değerlerin oranına göre yapımların hangi yaş aralığına uygun olduklarını belirlemekte.

Bu sınıflama sistemleri kullanılarak aileler bilgilendirilmiş ve genç oyuncuların şiddet dozajı yuksek oyunlardan uzak tutulmaları hedeflenmiş olsa da, kimi yapımların satışının tamamen yasaklanması da mümkün. Almanya başta olmak üzere haberlerini aldığımız bu tarz uygulamalar, oyun yapımcılarını geri adım atmaya ve şiddet tonu düşürülmüş veya sansürlenmiş versiyonlar üretmeye mecbur bırakıyor.

İşte youtube’da rast geldiğim bu derleme video, sansürlü video oyunlarının en çok ses getirmiş top 5′ ini, nedenleri ile ortaya koyarken, videonun başında yönetimlerin “özgürlük” bakış açısına da ufak dokundurmakta.

[youtube_sc url=”http://youtu.be/_vDeXnH9DGE”]

Oyun dünyasının yakın takipçisi iseniz, bu oyunların çoğunu belki de sansürsüz olarak oynamışsınızdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Legends of Tomorrow’a Jonah Hex Geliyor

Berlanti çetesinin yaptığı işleri seviyorum. Belki her zaman tam olarak beni hedefleyen işler yapmıyorlar ama...

2018’de Çıkacak Süper Kahraman Dizileri Rehberi ve Beklentilerimiz !

Süper kahramanlar televizyon maceralarına bu yılda ara vermeden devam ediyor. Malum süper kahraman yapımları etrafımızı...

Kapat