• Home
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right Video Oyunlarında Sansür: Top 5

OYUN

Video Oyunlarında Sansür: Top 5

Geekstra 16 Eylül 2012


Background
share close

govt-censorship1

Sansür. Dünyanın en özgür ülkelerinde bile uygulanan bir eylem. İnsana dair olanı insanın gözünden uzak tutmak bir bakıma. Ve bu eylemden nasibini almamış bir tüketim platformu günümüzde yok denecek kadar az.

Video oyun dünyası da gelişimi süresince sansür eyleminden nasibini almış yegane sektörlerden. Şiddetin beyazperdeden sonraki mekanı olarak kabul edilen video oyunlarının, özellikle grafiksel gelişim ile beraber daha gerçekçi deneyimler sunmaya başlaması, sansürün hedefi olmasına neden olmuş ve olmaya devam ediyor. Günümüzde video oyunlarını denetleyen ESRB (USA), PEGI (Avrupa), CERO (Japonya) ve BBFC (Ingiltere) sınıflama kurumları, oyunların barındırdığı şiddet, argo, alkol, seks gibi değerlerin oranına göre yapımların hangi yaş aralığına uygun olduklarını belirlemekte.

Bu sınıflama sistemleri kullanılarak aileler bilgilendirilmiş ve genç oyuncuların şiddet dozajı yuksek oyunlardan uzak tutulmaları hedeflenmiş olsa da, kimi yapımların satışının tamamen yasaklanması da mümkün. Almanya başta olmak üzere haberlerini aldığımız bu tarz uygulamalar, oyun yapımcılarını geri adım atmaya ve şiddet tonu düşürülmüş veya sansürlenmiş versiyonlar üretmeye mecbur bırakıyor.

İşte youtube’da rast geldiğim bu derleme video, sansürlü video oyunlarının en çok ses getirmiş top 5′ ini, nedenleri ile ortaya koyarken, videonun başında yönetimlerin “özgürlük” bakış açısına da ufak dokundurmakta.

[youtube_sc url=”http://youtu.be/_vDeXnH9DGE”]

Oyun dünyasının yakın takipçisi iseniz, bu oyunların çoğunu belki de sansürsüz olarak oynamışsınızdır.

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.