• Home
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right ETKİNLİK
  • keyboard_arrow_right Zombi Oyunlarının Eski Tadı Kalmadı Mı? Buyrun Gerçeğine

OYUN

Zombi Oyunlarının Eski Tadı Kalmadı Mı? Buyrun Gerçeğine

Geekstra 20 Ekim 2012


Background

Zombi teması, hangi zamanda olursak olalım bir şekilde yolunu bulup popülerlik listesinde birinci sıraya oturmasını biliyor gerçekten. Her yerde eli kolu olan bu tema, özellikle video oyunlarının vazgeçilmezi. Peki video oyunlarında bitmek tükenmek bilmeyen zombilere karşı verdiğimiz yaşam mücadelesini, gerçek hayata taşımak istersek? “Tabii ki mümkün değil!” diyenleri duyar gibiyim.

Eh IRL Shooter’dakiler sayesinde artık bu da mümkün. Hem de video oyunlarını aratmayacak zengin bir hikaye ve mekan çeşitliliği ile.

IRL Shooter ekibi, Avustralya’dan çıkma. Bir çoğunuzun tanıdığı populer projeye fon sağlama sitesi kickstarter.com benzeri bir site olan pozible.com‘da ortaya koymuşlar ilk olarak bu fikri. Ve fikirleri o kadar beğenilmiş ki, hedefledikleri fonun %2435 üstünde bir geri dönüş almışlar. Hak etmişler diyebiliriz. Zira ortada video oyunlarının ötesinde bir macera söz konusu.

IRL Shooter ekibi, Patient 0 ismini verdikleri zombi dolu hayatta kalma oyununun ilk etkinliğini 31 Ekim’de başlatıyorlar. Aralık ayının sonuna kadar etkinlik devam edecek.

 

Biraz Patient 0 etkinliğinden bahsedelim. Oyuna 6 kişilik takımlar olarak katılabiliyorsunuz. Zira hikaye ve aksiyon 6 kişilik bir ekibin altından kalkabileceği şekilde hazırlanmış. Oyun alanı 10bin metrekareden oluşuyor.  Oyuna başlamadan önce ekipman ve kıyafet seçimi yapmanız mümkün.

Kullanılan silahlar lazer tag teknolojisi ile donatılmış ve MK47 benzeri bir görünüşe sahipler. Lazer tag teknolojisi sayesinde, her attığınız kurşunun puanlaması ve istatistiği tutuluyor. Kaç tane kafadan aldınız, kaç tane kol-bacak atışı yaptınız, arkadaşınızı vurdunuz mu gibi ayrıntılı verilere ulaşmak mümkün oluyor. Ayrıca puanlama sistemi de var. Oyun sadece zombi öldürmekten oibaret değil. Oyunda bir hikayeyi takip ediyorsunuz. Ayrıca zombiler tarafından yakalanmış sivilleri kurtarmak gibi yan görevler de karşınıza çıkıyor. Oyunda size yardımcı ve köstek olabilecek NPC‘ler bile düşünülmüş ki bunları isterseniz öldürebilirsiniz, isterseniz de yardımlarını kabul edersiniz, size kalmış.

Oyunda ölmek var. Ölünce ne oluyor peki? O ana kadar ki kazandığınız puanlarınızı kaybediyorsunuz bir kere. Tekrar canlanmanız ve aksiyone geri dönmeniz mümkün ama hem ekibinizin toplam puanına etki etmiş oluyorsunuz hem de onları zorlu mücadelede bir kişi eksik bırakmış oluyorsunuz.

Oyuna başlarken tıpkı video oyunlarında olduğu gibi zorluk seviyesi seçmeniz mümkün. Zorluk seviyesine göre örneğin oyun içinde ekipman, kurşun bulmanız zorlaşıyor. Bu da daha zor hayatta kalmak ve daha çok korku demek doğal olarak. Ama kendine güvenen takımlar için en üst zorluk seviyesi birebir olacaktır. Ayrıca unutmadan ekleyelim en üst zorluk seviyesinde ölümden kaçış yok. Öldünüz mü öldünüz anlayacağınız.

“Peki iyi güzel de, gerçek zombi mi öldüreceğiz, nasıl olacak yahu?” sorularına gelirsek. Oyuncuları, zombi makyajı yapılmış profesyonel aktörler bekliyor olacak.

Yani karşınızda zombi kılığında gerçek insanlar olacak. Bu nedenle zombileri sadece elinizdeki silahlarla ateş ederek öldürmeniz gerekiyor. Gaza gelip de zombiye dipçiği yapıştırırsanız, oyundan atılıyorsunuz. Neden mi? Ulan karşındaki maaşlı işçi, adamın gözünü morartıp, ağzını kırarsan olur mu? Aktör adam be. IRL Shooter ekibi bu davranışı hiç tasvip etmiyor ve kıçınıza tekmeyi basıyor direkt.

Fiyatlara bakalım biraz da. Tek kişi fiyatı 125 Avustralya doları. Takım olarak alırsanız 750 dolara kapatabiliyorsunuz. Şayet kaskınızda kamera isterseniz ekstradan kişi başı 40 dolar ekleniyor. Eh fiyatlar çok da ucuz değil. Ama olayın kendisi de benzersiz bir tecrübe sunuyor.

Gelelim kötü habere. Patient 0 etkinliği şimdilik sadece Avustralya kıtasında. Melbourne’da başlayıp, Avustralya’nın ana şehirlerini gezecek olan etkinlik için IRL Shooter’dakiler önce Avustralya, sonra Asya ve dünya bizim olacak modundalar.

Ne diyelim, umarız bizim buralara da uğrarlar ve biz de böyle ilginç ve çılgın bir şeyi deneme fırsatı buluruz.

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
İnanılmaz Örümcek Adam 2’nin Sonunda Sinister Six Varmış Be!

İnanılmaz Örümcek Adam 2 geçtiğimiz cuma günü ülkemizde vizyona girdi.  Hala izlemediyseniz koşa koşa gidin...

Chris Pratt Omaze İçin Babasını Satıyor…?

Daha önce Batman v Superman: Adaletin Şafağı filminin yıldızlarının da çeşitli hayır kuruluşları için destekledikleri...

Kapat