• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right DÜNYAYI BİR GÜN ROBOT-KALAMARLAR FETHEDEBİLİR Mİ?

TEKNOLOJİ

DÜNYAYI BİR GÜN ROBOT-KALAMARLAR FETHEDEBİLİR Mİ?

Geekstra 6 Eylül 2012


Background
share close

 

sq01 (1)

Yukardak sevimli robotu kastetmiyorum tabii ama neden olmasın? Ahtapot ve kalamarların akıllı oldukları ve heryerde yaşayabildikleri söyleniyor. Biraz da gelişmiş mekanik ve sibernetik bilgisi edindiklerinde neden olmasın?

Şaka bir yana Harvard Üniversitsi DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – ABD’nin Gelişmiş savunma AR-GE Projelerini Ajansı) kapsamında bir süredir silikon tabanlı “yumuşak robot” projesi üzerinde çalışıyor. Hidrolik bir sistemle hareket eden bu yumuşak robotlar, özel bir sensörlerle çevresinin rengini algılayabiliyor ve rengini değiştirebiliyor. Çok havalı! Yumuşak robotların bu özelliklerle (yumuşak olması, mekanik olmaması ve renk değiştirebilmesi vb…)  hareket kabiliyetieri, üretim maliyet gibi konularda klasik mekanik robotlara göre daha avantajlı olabileceğini söylüyorlar. Peki ABD savunma programının ilgisini niye çeiyor derseniz, bence denizaltı yutan kocaman bir Kraken üretmeye çalışıyorlar. “Release the Kraken!!!”

kraken

Her ne kadar aşağıdaki videoda ‘renk değiştiren’ yumuşak robotların arkasında şırınga ile robota boya pompalayan iki geek görüyor olsak da, kendi kendine hareket edebilen ve renk değiştirebilen yumuşak robotların geliştiriliyor olması çok heyecan verici. Bence ABD Savunması değil film ve oyun sektörleri bu işe el atmalı! Bunlarla yapılabilecek animatronikleri bi düşünün! Gerçek bir Facehugger yapabiliriz!!

Yaşasın hepimiz öleceğiz!!

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.