• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right OPTIMUS G DUYRULDU!

TEKNOLOJİ

OPTIMUS G DUYRULDU!

Geekstra 19 Eylül 2012


Background
share close

Bugünlerin “akıllı/yeni nesil telefon” denince akla gelen Apple, Google, Samsung ve Nokia kargaşası içinde unutulan bir isim LG. Oysa ki 2 sene öncesine kadar mobil cihaz satışlarında Nokia ve Samsung’un ardından 3.lüğünü ilan eden sağda solda tüm filmlerde ve dizilerde jönn eline telefonlarından birtane tutuşturan bi markaydi (hatırlarsınız Ironman filmlerinde Tony Stark’ın telefonu da LG idi).

Chocolate, Optimus serisileri ve arada çıkardığı Prada ve Saat (Lg GD 910) telefonlarıyla oyunda kalmaya çalışsa da son günlerde pek kimsenin dikkatini çekemez oldu.

LG dün (18 Eylül) Optimus G’nin lansımanını yaptı. Bu ürün LG bünyesindeki tüm şirketlerin bir ortak eseri olarak adlandırılıyor.

Şimidiye kadar piyasaya sürülmüş en yüksek donanımlı Android işletim sistemli telefon olan Optimus G’nin özellikleri şöyle;

Ölçüler: 131,9 x 68,9 x 8,45 mm

Ağırlık: 145g

Ekran: 4,7 inch (1280 x 768) / 15:9 oran. True HD IPS+ kullanılmış ve dış yüzey camına entegreli bir dokunmatik sistemi bulunuyor. Bu daha ince, hassas ve yansıtması azaltılmış, aydınlık ortamlarda bile daha parlak bir ekran demek.

Kamera: 13 Mega pixel (evet 13!!) arka kamera, 1.3 Mega Pixel ön kamera. Bu, arka kamera ile A4 kağıdının 8 katı büyüklükte resimler basabileceğiniz bir çözünürlük demek. Ayrıca “Time Catch Shot” özelliği ile hızlıca ardışık çekilen fotoğraflar arasında en beğendiğinizi seçebilir, “Cheese Shot” ile sesli komutla fotoğraf çekebilirsiniz.

Ram: 2GB Ram DDR2

CPU: Qualcomm Snap Dragon S4 Pro 1,5GHz Quad Core işlemci APQ 8064. Qualcomm’un Quad Core işlemcisinin ilk defa kullanıldığı Optimus G, bu yeni işlemciyle güç sarfiyatını azaltmakla birlikte grafik işleme hızı 3 katına çıkartıldı.

GPU: Adreno 320

Dahili Hafıza: 32GB

İşletim Sistemi: Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Network: 2G / 3G / 4G LTE

Diğer Bağlantılar: Bluetooth 4.0, Wi-Fi, USB2.0 HS, A-GPS, MHL, DLNA, NFC

Pil: 2,100 mAh

Sadece donanım değil yazılıma da özen gösterilmiş. Yazılım tarafına gelen yeniliklerin başında UX’ler geliyor.

“QSlide” adını verdikleri özellik eş zamanlı olarak iki görüntüyü tam ekran olarak içi içe görebilmenizi sağlıyor. Bu daha önce çoklu işlemler sırasında pencereler/ekranlar arası geçişlerde iki ekranın da kısmen görünmesi veya bir ekranın ön tarafta diğer ekranın kısmi olarak görünmesi gibi değil. Bir tam ekranın üzerine ikinci bir tam ekranın yarı saydam bir şekilde görünmesi anlamına geliyor. Kısacası telefonunuzda film izlerken aynı anda arkadaşlarınızla mesajlaşabileceksiniz. Tabii ki saydamlı derecesi kolaylıkla isteğinize göre ayarlanabiliyor.

“Live Zoom” özelliği bir başka yenilik. “Live Zoom” herhangi bir video izlerken istediğiniz anda isteidğiniz kısma zoom-in veya zoom-out yapabilmenizi sağlıyor.

“Dual Screen Dual Display” özelliği, Optimus G’nin ekranında gösterilen video’nun televizyona gönderildiği “Mirror” özelliğinin yanında Televizyona bir video yansıtırken Optimus G ekranında farklı işlemler yapmak, farklı videolar izlemenize olanak sunuyor.

“Optimus Vu” ile ilk defa kullanıcılara sunulan “Q MemoTM” uygulaması da güncellenen uygulamalar arasında.

Daha sonradan ilave edilmesi planlanan “Q Translator”, kamera ile taranmış görüntülerdeki yazıları algılıayarak 64 dilde hızlıca çevirebilen bir uygulama. Yabancı bir şehirdeki menü, tabela vb seyahatlarda çok işe yarayacak gibi.

Yukarıda da dediğim gibi mobil cihazlar sektöründe hızla konumunu yitiren LG için Optimus G bir baş kaldırı niteliğinde. Bu güzel telefonu ilk fırsatta “hands on”görmek, deneyimlemek istiyorum. LG yetkililerine duyurulur.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.