Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

YENİ SAMSUNG CHROMEBOOK

Herkes için Chromebook!

Google’ın Chrome’u tarayıcıdan işletim sistemine dönüştürürken ileri sürdüğü slogandı bu. Amaç ıvırı zıvırı’ndan arındırılmış herkesin ulaşabileceği ve kolaylıkla kullanabileceği ekonomik bir cihaz sunmaktı.

Sonunda amacına uygun Samsung Chromebook karşımızda! “Eeee daha önce de vardı bundan nesi yeni ki bunun!” diyorsunuz biliyorum ama yeni Chromebook’un fiyatları $ 249’dan başlıyor! Yani gerçekten herkes için Chromebook!

Tabii unutmamamız gereken bir gerçek, Chromebook’un bir netbook olduğu. Yani temel işlevi internet’e giriş sağlaması, gündelik uygulamalar çalıştırması ve medya oynatmasından ibaret (daha ne istiyonuz $249’luk aletten! Geçen Mayıs’ta çıkan 2. nesil Chromebookların yarı fiyatı!)

Biraz özelliklerini inceleyelim bakalım. Bir önceki modele göre daha ince ve hafif yeni Chromebook. İntel işlemcinin yerini akıllı telefonlar ve tabletlerde göremeye alıştığımız Samsung’un Cortex-A15 mimarisine sahip çift çekirdekli Exynos 5250 (1,7Ghz) işlemcisi almış. Yeni grafik birimi ise ARM Mali-T604.

Yeni güzelimizin ölçüleri;

Ekran: 11.6 inç (1366 x 768 px)
Kilo:  1,13 kg
Kalınlık: 2 cm
Genişlik: 29 cm
Derinlik: 20,3 cm

Yeni Chromebook 2GB DDR3L Ram ve 16GB dahili bellek ile geliyor ama 2 senelik ücretsiz Google Drive depolama alanı da hediye veriliyor. Pil ömrü kullanıma bağlı olmak şartıyla 6,5 saat. Yeni işlemci ve çip setiyle incelern gövdesi nedeniyle bağlantı portları cihazın arkasına taşınmış (yeni işlemci fan da gerektirmiyor).  MicroSD kart, USB 3.0, wi-fi, Bluetooth 3.0, HDMI bağlantıları bulunmakta.

10 saniye içerisinde açılan ve PC kullanımın bilindik hargüründen arındırılımış (virüs mirüs, güncelleme, back up vb…) Chromebook, Google’ın offline uygulamalarıyla internete bağlı olmadığınız durumlarda bile keyifini sürebileceğimiz bir cihaz olmuş. Türkiye piyasasına ne zaman gireceği konusunda bir fikrim yok ama Google ve Samsung size sesleniyorum! Bi tane de bize gönderin de adam gibi inceleme yapak!

Yeni Chromebook reklamı ve video incelemelerini aşağıda bulabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Suicide Squad Spinoffları Arasında Joker ve Captain Boomerang Da Olabilir

Daha önce şurada DC/WB’nin Margot Robbie ile birlikte Harley Quinn’in de dahil olduğu bir spinoff...

GPoD 56: Power Rangers, Death Note ve Serbest Çağırışımlar

Duyduk duymadık demeyin yeni GPoD var! Evet Kafkaesk ile sonunda zaman denkleştirip GPoD çekme fırsatı...

Kapat