• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right YENİ SAMSUNG CHROMEBOOK

TEKNOLOJİ

YENİ SAMSUNG CHROMEBOOK

Geekstra 23 Ekim 2012


Background
share close

Herkes için Chromebook!

Google’ın Chrome’u tarayıcıdan işletim sistemine dönüştürürken ileri sürdüğü slogandı bu. Amaç ıvırı zıvırı’ndan arındırılmış herkesin ulaşabileceği ve kolaylıkla kullanabileceği ekonomik bir cihaz sunmaktı.

Sonunda amacına uygun Samsung Chromebook karşımızda! “Eeee daha önce de vardı bundan nesi yeni ki bunun!” diyorsunuz biliyorum ama yeni Chromebook’un fiyatları $ 249’dan başlıyor! Yani gerçekten herkes için Chromebook!

Tabii unutmamamız gereken bir gerçek, Chromebook’un bir netbook olduğu. Yani temel işlevi internet’e giriş sağlaması, gündelik uygulamalar çalıştırması ve medya oynatmasından ibaret (daha ne istiyonuz $249’luk aletten! Geçen Mayıs’ta çıkan 2. nesil Chromebookların yarı fiyatı!)

Biraz özelliklerini inceleyelim bakalım. Bir önceki modele göre daha ince ve hafif yeni Chromebook. İntel işlemcinin yerini akıllı telefonlar ve tabletlerde göremeye alıştığımız Samsung’un Cortex-A15 mimarisine sahip çift çekirdekli Exynos 5250 (1,7Ghz) işlemcisi almış. Yeni grafik birimi ise ARM Mali-T604.

Yeni güzelimizin ölçüleri;

Ekran: 11.6 inç (1366 x 768 px)
Kilo:  1,13 kg
Kalınlık: 2 cm
Genişlik: 29 cm
Derinlik: 20,3 cm

Yeni Chromebook 2GB DDR3L Ram ve 16GB dahili bellek ile geliyor ama 2 senelik ücretsiz Google Drive depolama alanı da hediye veriliyor. Pil ömrü kullanıma bağlı olmak şartıyla 6,5 saat. Yeni işlemci ve çip setiyle incelern gövdesi nedeniyle bağlantı portları cihazın arkasına taşınmış (yeni işlemci fan da gerektirmiyor).  MicroSD kart, USB 3.0, wi-fi, Bluetooth 3.0, HDMI bağlantıları bulunmakta.

10 saniye içerisinde açılan ve PC kullanımın bilindik hargüründen arındırılımış (virüs mirüs, güncelleme, back up vb…) Chromebook, Google’ın offline uygulamalarıyla internete bağlı olmadığınız durumlarda bile keyifini sürebileceğimiz bir cihaz olmuş. Türkiye piyasasına ne zaman gireceği konusunda bir fikrim yok ama Google ve Samsung size sesleniyorum! Bi tane de bize gönderin de adam gibi inceleme yapak!

Yeni Chromebook reklamı ve video incelemelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.