• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right ARROW
  • keyboard_arrow_right Solomon Grundy Arrow’da!

DİZİ

Solomon Grundy Arrow’da!

kafkaesk 22 Kasım 2013


Background
share close

Solomon-Grundy-to-Appear-on-Arrow-Season-2

Arrow 11 Aralık’ta sezon arası veriyor ve bu arayı vermeden önce de DC fanlarının heyecanını x8 yapıp öyle çekilmek istiyor sahneden belli ki. Arrow bir DC hayranının herhangi bir DC uyarlaması diziden bekleyebileceği hemen her şeyi sunuyor ve bu yüzden de çok seviliyor. Her bölüm tonlarca DC sürprizi ile -hatta easter egg’i ile diyelim- bizleri mest etmeyi başarıyor. Biz diziye Amanda Waller geldi ve Barry Allen – Flash geliyor diye heyecan yapaduralım adamlar sezon yarı finalinde diziye Solomon Grundy’i dahil ediyorlar!

Peki nereden biliyoruz bunu?

CW kanalı Arrow 2. sezon 9. bölümün konusunu duyurdu. Şöyle:

“After a fight with Cyrus Gold AKA the Acolyte (guest star Graham Shiels), Oliver is drugged and left for dead.  Determined to cure him, Felicity makes a risky decision.  The cure causes Oliver to hallucinate, and what he sees forces him to confront his past.  Meanwhile, Barry (guest star Grant Gustin) continues to help Felicity, and their connection grows stronger.  The Arrow asks Lance to look into Gold, but when the stakeout on Gold goes bad, someone is killed.  Roy (Colton Haynes) is captured and tortured by Brother Blood (guest star Kevin Alejandro).  John Behring directed the episode with story by Greg Berlanti & Andrew Kresiberg and teleplay by Geoff Johns & Ben Sokolowski.”

Yani ne diyor? Oliver, Cyrus Gold ile kapışacak! Peki Cyrus Gold kim? Solomon Grundy’nin o bildiğimiz zombi kimliğine kavuşmadan(!) önceki adı-sanı Cyrus Gold! Dikkatli izleyiciler, “Queen vs State” bölümündeki Brother Blood hikayesinden hatırlayacaktır “Brother Cyrus” ismini.

Graham-Shiels-to-play-Cyrus-Gold-in-Arrow
Cyrus Gold, Graham Shiels (‘True Blood’) tarafından canlandırılıyor.

Tamam Cyrus Gold diziye giriyor peki ama Solomon Grundy olarak onu görecek miyiz? İşte bunu bekleyip göreceğiz.

Quote1Born on a Monday. Christened on Tuesday. Married on Wednesday. Took ill on Thursday. Worse on Friday. Died on Saturday. Buried on Sunday. Is this the end of Solomon Grundy? Quote2

Tagged as: .

Author

kafkaesk

Çizgi roman çevirmeni, editör, podcastçi | Unutmamak için yazıyorum. Prost!

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.