• Home
  • keyboard_arrow_right ETKİNLİK
  • keyboard_arrow_right CANNES: CARTOONING FOR PEACE

ETKİNLİK

CANNES: CARTOONING FOR PEACE

Geekstra 19 Mayıs 2013


Background
share close

009

Cannes Film Festivali başladı. Kırmızı halılar, gösterimler fln son hızıyla devam ederken Film Festivali kapsamında Cartooning for Peace için bir açık arttırma da gerçekleşiyor.

Ha şimdi Cartooning for Peace nedir diyeceksiniz. Benim de daha yeni öğrendiğim bir organizasyon bu. Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ve “La Monde” gazetesinin Fransız editorial çizeri Plantu’nun 12 uluslar arası karikatür çizerini toplayarak 2006’da New York’ta düzenledikleri “Unlearning Intolerance (herhalde Tükçesi “müsamasızlığı unutmak” olarak çevrilebilir her nekadar nüansı tam verememiş olsam da)” buluşmasıyla başlamış herşey. Cartooning for Peace’in amacı uluslar arası bir platformda çizgi diliyle ifade özgürlüğü ve muhabirliği desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuş. Aynı zamanda da zorlu koşullar altında çalışan çizerlere yasal ve fiziksel destek ve koruma da sağlıyormuş.

007

Düzenlenen açık arttırmada Tunus’tan “Willis From Tunis”, Cezayir’den “Dilem”, İsrail’den “Kichka” ve Plantu’nun eserleri satışa çıkartılacak. Tabii elde edilen gelir Cartooning for Peace’e bağışlanacak. Şu veya bu şekilde filmlerle alakalı karikatürlerin görücüye çıkacağı bu etkinlikte hem espirili hem de politik mesajlı kareler de görmek mümkün.

Tüm çizimleri görmek için asşağıdaki katalog linkine tıklayınız.

Cartooning for Peace resmi sitesi:http://www.cartooningforpeace.org/

Cannes film Festivali Cartooning for Peace Katalogu: http://fr.calameo.com/read/00238369110c02f9ebc0a

 

 

 

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.