• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right ETKİNLİK
  • keyboard_arrow_right ENDER’S GAME BASIN GÖSTERİMİ

FİLM

ENDER’S GAME BASIN GÖSTERİMİ

R.ist.T.O. 7 Kasım 2013


Background
share close

Görmemişi basın gösterimine çağırmışlar ne yapacağını bilememiş durumu söz konusu burada. Bugün de maç varmış fazla adam olmaz dediler ama bu ne abi eziliyorduk az kalsın.

Cities AVM sinemalarında düzenlenen basın gösterimine yüksek yerlerdeki tanıdıklarımız sayesinde (yüksek yerlerdeki tanıdığımız Saygın’sa bizim durumumuz vahim gerçekten…) Ender’s Game’in basın gösterimine geldik.

Önce bi havamızı basalım. Çoğunuzdan önce izledik! G*tümüz göğe erdi çıkmışken de stratosferde de biraz serinledik (bugün hava ne sıcak yaw!).

image

Gelelim konumuza. Kitapları okumamış biri olarak yalnızca filmi değerlendireceğim ve spoiler vermemek kaygısıyla yazıyor olacağım.

Kitabını okumamış olmak tüm beklentilerden arı bir şekilde filmi izlememe sebep olmuş olsa da film sonrası kitabı acayip merak ettim. Basın gösterimi olması nedeniyle film arasız olarak gösterildi ve uzun zamandan beri ilk defa salonda fısıldaşan denyolar olmaksızın sessiz sakin filme konsantre olabildim.

Genel izlenimim filmin uzun ama kısa olduğu yönünde. Sanki Harry Potter filmlerinin tamamını tek film yapma çabasındaymışcasına bir gelişim öyküsünü rarlayıp sonra ziplemeye çalışmış. Fakat aynı zamanda Ender ve çevresindeki karakterlerin duygusal tepkilerini ve piskolojilerini bizlere göstermek için çabalanmış. Bu gelişim öyküsünü anlatmak için kısa ama bize “bak ne kadar trajik, bak buradaki gerilime, insan insana bunu yapar mı, yaptığımız kontrastları iyice beynine yerleştir ki filmi anla” anlarının fazlalığı biraz bayıyor.

Görsel olarak gayet etkileyici bir film bir kaç cgi sahne dışında bir derdim yoktu. Müzikler iyi ve ara ara filmin dayandığı temellerin nekadar sağlam olduğunu gösteriyor olması gayet hoş. Kitabını okumuş olsaydım büyük ihtimal filmdeki tüm veletlerden nefret ederdim.

Veletler diyorum gerçi ama ne yalan söyleyeyim hepsinin performansı kötüydü diyemeyeceğim fakat, hiç birininki de çok iyi değildi. Benim filmdeki en büyük hayal kırıklığımdı bu. Böyle büyük ölçekli ama aynı zamanda bireysel mücadelenin tavan yaptığı bir hikayede çocukların hem de dahi çocuklar topluluğunun yer yer gösterdiği sığlık, sitkom modeli performans ara ara bir Spy Kids filmi izliyormuş gibi hissettirdi.

geekstra enders game 2

Tabii burada cocuk oyunculara bok atmıyorum. Oynadıkları karakterler dünyayı kurtarmak için yetiştirildiklerinin farkında olan dahi bireyler. Tüm insanlığın kurtuluşu omuzlarında, başarının getireceği görkemin de bireysel mutluluklarının da üzerlerindeki beklenti ve baskının farkında olan dahi bir çocuk olmanın nasıl birşey olduğunu çözümlemek, karakterlerine bürünmek ve izleyiciyi karakterlerinin gerçekliğine ikna etmek kolay olmasa gerek.

Kahramanların cocuk olmasının getirdiği çelişki, dramatik etki ve çarpıcılık yine çocuk olduklarından beyaz perdede çok sönük kalmış olduğu kanaatindeyim.

Sanırım spoilersız söyleyebileceklerim bu kadar. Bence gidip izlenilesi bir film fakat büyütülmüş bir beklentiyle gitmemek gerekiyor. Böyle bir hikayenin yazılmış olduğu gerçeğini bilerek salondan ayrılmak bile bir artı idi benim için ve en kısa zamanda kitapları edinip okuyacağım.

20131105_233721
Ender’s Game serisinin listesi ve detayları için Kafkaesk’in daha önce yazmış olduğu haberi okuyabilirsiniz (link)

Ender’s Game Türkiye’de 8 Kasım’da gösterime giriyor.

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.