• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right ETKİNLİK
  • keyboard_arrow_right ENDER’S GAME – UZAY OYUNLARI’NI İZLEDİK

FİLM

ENDER’S GAME – UZAY OYUNLARI’NI İZLEDİK

ExOblivione 7 Kasım 2013


Background
share close

wpid-635157275414195619_Enders-Game-Poster.jpg

Geekstra olarak geçtiğimiz Salı akşamı Nişantaşı City’s de Beyazperde ve Medyavizyon’un düzenlediği basın gösterimine katıldık.

Herşey güzeldi ama peki ya film nasıldı?

Başlamadan önce filmi kitapları okumamış biri olarak izlediğimi ve bir bilimkurgu filmi olarak beğendiğimi belirtmeliyim.

Bu sene Hollywood bilimkurgu aksiyon sineması üzerine patlama yaptı. Üst üste gelen filmler her ne kadar gişede studyolarin beklentilerini karşılayamamış olsa da türü sevenlerin senesi oldu diyebiliriz.

Tabi acı gerçek türü sevenleri heyecanlandıran bu filmlerin ne yazık ki tatmin etme konusunda sınıfta kalması oldu.

Bilimkurgu filmleri furyasının son filmi Ender’s Game-Uzay Oyunları bu Cuma vizyona giriyor. Ve her ne kadar çoğu eleştiri negatif olsa da bu senenin en iyi,en bilimkurgu filmi tanımına yakışan yapımı olduğunu düşünüyorum.

wpid-enders-game-3.jpg

Film klasik uzaylı istilası teması üzerine kurulu. Ama ana karakterler bu tarz filmlerden alışık olduğumuzun tersine 11 yaşlarında çocuklar. Bu çocuklar bir çoğu arasından seçiliyor ve tüm donanmayı yönetmek için sağlam bir eğitimden geçiriliyorlar.

wpid-enders_game5.jpg

Aslında filmin konusundan çok benim salondan izlediğini beğenmiş ayrılmamı sağlayan şeylere odaklanmak istiyorum.

Bunlardan en önemlisi Ender karakterini canlandıran Asa Butterfield’ın performansı. Her zorluğun üstesinden gelişini keyif alarak izliyor, liderlik vasfını bakışlarında hissedebiliyorsunuz.

wpid-Enders-Game-Trailer.jpg

Film hakkinda beğendiğim bir başka özellik anime tadında bir anlatım yakalamış olması. Özellikle uzay savaşlarıni izlemesi oldukça keyifliydi ve RTS oyunlarını andırıyordu. Ayrıca karakterler arası ilişkiler ve diyaloglar da anime havasını yansıtıyor diyebiliriz.

Filmin kurcaladığı bir kaç konu var. Askerliğin ve savaşın oyundan öteye geçen ciddiyeti ve bu ciddiyete maruz bırakılan, savaş için yetiştirilen çocuklar, bilinmeyenden korkmak ve onu sorgulamadan yok etmeyi istemek ve bütün bunların beraberinde getirdiği ahlaki bakış açıları.

Bu temalar üzerinden işleyen filmde, olan biten herşey bir oyun, bir simülasyon üzerinden karakterlere verildiği için bir yerden sonra tek gerçek tek amaç sadece kazanmak halini alıyor. Ta ki karakterler kendilerinden saklanan, savaşın gerçek yüzü ile karşılaşana kadar.

Yazıyı daha fazla uzatmayacağım. Zaten filmi daha detaylı olarak Balkon Keyfinde Ristto ile değerlendireceğiz. O zamana kadar Ristto’nun film hakkında izlenimlerini şuradan okuyabilirsiniz.

image

Şahsi görüşüm bilimkurgu filmi seviyorsanız Ender’s Game’e mutlaka şans tanımanız. Ve denk gelirseniz IMAX olarak izleyin. Savaş sahneleri IMAX de çok daha etkileyici olacaktır.

Kitapları okumuş olanlar filmi  önermek zor. Zira hiçbir kitap uyarlaması kitabın yerini tutamaz.

Şunu da ekleyelim. Filmin Amerika gişesindeki durum maliyetini bile karşılayamayacağının sinyallerini veriyor. Uluslararası gişede belki kurtarabilir. Yine de devam filmlerinin çekilmesini beklemeyin ve kitapları okumaya başlayın derim. Ben öyle yapmayı planlıyorum.

Hadin.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.