• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right Jeepers Creepers 3 Geliyor

FİLM

Jeepers Creepers 3 Geliyor

kafkaesk 15 Kasım 2013


Background
share close

jc12

İlk filmi izlediyseniz, muhtemelen ikinci filmi izlememiş veya ikinci bir filmin varlığından haberiniz dahi olmamıştır. Çok mu ağır girdim? Belki haketmiştir?!

B sınıfı korku filmlerini severim. En dandik korku filminin dahi devamı çekilse oturur izlerim. Devam filmlerini severim. Jeepers Creepers da öyle bir film benim için. Doğal olarak ikisini de izledim. İlk film iki kardeşin başrolde olduğu (ki bunlardan biri henüz ünlenmemiş bir Justin Long diğeri ise halen ünle yakından uzaktan alakası olmayan Gina Philips) bir yol filmi edasında başlıyor, sonradan deliriyor ve rezalet bir sonla küfürler ettiriyor. İkinci film ise bir basketbol takımı üzerine kurgulanmış, ilk dakikasından son dakikasına kadar dev bir rezalet vaadediyor. Ama diyorum ya, devam filmi izlemeyi seviyorum!

JeepersCreepers-Still1

Önce yönetmene ve filmlere şöyle kısaca bir bakalım:

Yönetmen Victor Salva gençliğini kısa film çekmeye adamış California’lı bir abi. 1986’da çektiği Something in the Basement adlı 37 dakikalık kısa filmiyle Sony/AFI kısa film yarışmasında 1. olduktan sonra böyle bir “meşhur olur muyum lan acaba?” kafasına giriyor. O arada kısa filmi dolaştığı diğer festivallerde de ödüller toplamaya devam ediyor ve abimiz Francis Ford Coppola tarafından keşfediliyor. Derken Victor, çektiği filmlerden birinde oynattığı, ufak bir çocukla cinsel münasebette bulunmaktan suçlanıyor ve suçu kanıtlanıyor. Sübyancılıktan 1 sene yatıyor-çıkıyor. Çıktıktan sonra film çekmeyi bırakıyor mu? I-ıh! Kiminizin izlemiş olabileceğini tahmin ettiğim Powder adlı -görece- başarılı filme imza atıyor. Aynı dönem, çocukken taciz ettiği genç çıkıp medyada Victor’u yerin dibine sokuyor ve Salva piyasadan dışlandıkça dışlanıyor. Taa ki 2001 senesinde vizyona soktuğu Jeepers Creepers’a kadar. Film bir işçi bayramı günü (Labor Day) vizyona giren filmler arasında en büyük gişeyi yapmayı başarıp, dünya rekoru kırıyor(!). 2003 yılında vizyona girecek olan Jeepers Creepers 2’nin, bu rekorun çıtasını daha da yükselteceğinin o gün farkında değil tabii.

1345478426_jeepers2

Şimdi habere bir geri dönelim. STYD burada duyurmuş; 3. film geliyor. Victor Salva ile görüşmüşler ve adam doğrulamış. “Çekiyoruz hacı” demiş. İlk set günü geride kalmış falan filan. Fakaaaat! Jeepers Creepers filmleri ile ilgili kulislerde konuşulan şöyle eğlenceli bir hikaye var:

Victor Salva, Coppolla devam filmi çekilmesini istemesin diye, 23 yılda bir sadece 23 günlüğüne ortaya çıkan ve beslenen bir canavar yaratıyor (ana karakter Creeper’ımız). Coppolla’nın, devam filmi için gelecekte geçen bir proje istemeyecegini düşünmüş Victor abi VE FAKAT Coppolla bir devam filmi çekilmesini istemiş ve ikinci filmin de aynı 23 gün içinde geçmesini talep ederek bu sorunu aşmış. Victor Salva da ikinci filmde canavarın ortaya çıkışının 23. yani son gününü işleyerek, üçüncü bir filmin önünü kesmiş kendince. Bildğin satranç oynamış adamlar!

Tabii bu hikayeyi duyduktan sonra insan ister istemez merak ediyor; 3. filmin konusu ne olacak?

 

Bu arada filmlere adını veren (ve türlü coverları ile film boyunca karşımıza çıkan) Lois Armstrong tarafından meşhur edilmiş Jeepers Creepers parçasını bilmeyenler varsa onları da şöyle alalım:

Tagged as: .

Author

kafkaesk

Çizgi roman çevirmeni, editör, podcastçi | Unutmamak için yazıyorum. Prost!

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.