ÇİZGİ ROMAN

HOLY BATMAN

Geekstra 11 Mayıs 2013


Background

BurdenBatmanFrame-660x435

“Düşününki o çok bilindik apokliptik felaket geldi. Skynet insanlığı esir aldı, dünyaya dev bir meteor taşı çarptı, robotlar bizi podlarda yetiştirmeye başladılar, cylonlar bizi alt etti, maymunlar ayaklandı, global bir virüs hepimizi zombiye çevirdi, Darkseid Justice League’i pataklayıp dünyayı elegeçirdi ve Avengers Chitaurylerden bizi kurtaramadı.

Dünyanın sonundan zilyarlarca yıl sonra zürafalar evrim geçirerek bilinçli ve akıllı varlıklar haline geldiler. Bu zürafalar eski ve yüksek bir medeniyetin kalıntılarını buldu. Henüz çok da modernleşememiş bir ırk olan Homo Zürafiler kalıntıların arasında muhteşem güçlere sahip oldukları görülen varlıkların kahramanlıklarını anlatan resimli ve renkli kitaplar buldular. İlerleyen zamanlarda bu ilahi varlıkların boy boy heykellerine rastladılar.

Kırmızı peleriniyle tanrısal güçler sergileyen bir adam, göreceli olarak zayıf olmasına rağmen zekasıyla tanrıların arasında yerini alan yarasa kılıklı bir varlık, Homo Zürafilerin efsanelerinde yaşayan korkunç dev kediler… Sanki onlardan önce gelmiş bu medeniyet ilahi güçlere sahipti…

Zürafilerin din kavramı işte böyle başladı. Medeniyet geliştikçe sanat da geliştir ve bu tanrısal varlıkların dev ve ilahi resimlerini yaptılar…”

Bu adam neyin kafasında diye soruyorsanız keninize bunu sorgulamakta çok haklı olduğunuzun ötesinde birşey söyleyemeyeceğim. Bu resimleri gördüğümde aklıma gelen bir dizi abzürt fikirlerdi yukarıda yazdıklarım.

Bu resimler aslında Sanfransisco’lu bir sanatçı olan Robert Xavier Burden tarafından yapılan devasa yağlı boya tablolar.

Eskiden çıplak insan figürleri çizermiş kendileri ama sonrasında çocukluk kahramanlarını konu almaya başlamış. Bu bir piskolojik gerileme mi yoksa nerdlük evriminin son halkası mı bilemiyorum ama tematik olarak çocukluk oyuncaklarını ilahi bir perspektifte resmediyor Burden. Bazı insanlar ona ve resimlerine garip bakışlar atsa da bazıları 2 metre’yi geçen bu dev tabloları yapmaya devam edeceğini söylüyor.

Kaynak

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
The Wolverine’in Yönetmeninden Captain Nemo Filmi

Disney, bir dizi Jules Verne filmi için kolları sıvamış hatta X-Men yönetmenlerinden Brian Singer'ı Denizler...

PATTON OSWALT’IN STAR WARS 7’Sİ!

Star Wars'cular veya Parks and Rec'ciler bunu hatırlar. Patton Oswalt, Parks and Recreation dizisinde yanılmıyorsam bir...

Kapat