• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right VERTIGO
  • keyboard_arrow_right Y: Son Erkek – Çizgi Romanda Dizi Deneyimi!

ÇİZGİ ROMAN

Y: Son Erkek – Çizgi Romanda Dizi Deneyimi!

Geekstra 7 Kasım 2013


Background
share close

y_son_erkek_geekstra_01

Y: The Last Man, 2002-2008 yılları arasında, yazar Brian K. Vaughn ve çizer Pia Guerra işbirliği ile Vertigo tarafından yayınlandı. 60 sayıdan oluşan seri 10 ciltte toplandı. Toplamda 5 adet Eisner ödülü kazanmış bir seri aynı zamanda. Distopya ve dizi severler tarafından özellikle çok beğenilen seri, sonunda 3 Kasım 2013’te yani geçtiğimiz hafta Çizgi Düşler etiketiyle, şu an halen devam etmekte olan 32. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı‘nda ilk cildi görücüye çıktı.

Önsözden alıntı:

Görece uzun bir yolculuğun başlangıcı bu. Başlangıcı diyorum çünkü bu ilk cildi bitirdikten sonra devamını okumak için sabırsızlanacağınızı biliyorum. Hayır, beklentiyi yükseltmek değil bu yaptığım. Bu konuda hepinizle teker teker iddiaya girebilirim. Bu konuda daha önce girdiğim iddialardan her defasında galip ayrıldığımı söylemeliym. Görece diyorum çünkü kiminiz hikayenin büyüsüne kapılıp, nasıl bittiğini bile anlayamayacaksınız. Bazılarınızsa Brian K. Vaughn’ın hikayeye ustaca yerleştirdiği detaylarla o kadar çok meşgul olacaksınız ki, macera sadece siz öyle istediğiniz için uzayacak.

İçinde yaşadığımız topluma farklı bir yerden bakan, sosyolojik tespitlerle harmanlanmış müthiş bir macera sizleri bekliyor. Süper kahramanların baş rolde olduğu çizgi romanlardan sıkılanlar veya çizgi romanın yalnızca süper kahramanlardan ibaret olduğu yanılgısı içinde olanlar için yepyeni bir dünyanın kapılarını aralıyor bu kitap. Ayrıca daha önce hiç çizgi roman okumadıysanız, mükemmel bir başlangıç noktası Y: Son Adam.

Hikayenin derinlerine daldıkça, kitaba adını veren “Y” çok daha fazla şey ifade etmeye başlayacak. İngilizce okunuşu olan “Why?” yani “Neden?”, okurken kendinize ve yazara en çok soracağınız soru olacak. Peki bu küçücük harf “Y” başka ne anlamlar barındırıyor? İşte bu gizemi çözmek, sizin göreviniz!

Editörlüğünü Cenk Könül’ün yaptığı kitabın çevirisi İlke Keskin’e ait.

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.