Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

GIF Mİ JİF Mİ?

Haha! Telaffuz sıkıntısı çektiğimiz belli başlı kısaltmalar var di mi? Özellikle ingilizce tabirlerin kısaltmalarında, sadece biz Türkiye’dekilerde değil tüm dünyada yaygın bu yanlış telaffuz durumu. Nasıl seversek öyle söylüyoruz. Ya da biz tabirle tanışana kadar yaygın, oturmuş bir telaffuz şekli olmuş oluyor ve alıp o şekilde kullanmayı tercih ediyoruz. Misal EMPEÜÇ (MP3) diyoruz, ki bu beni artık rahatsız bile etmiyor.

Bu hafta düzenlenen Webby Awards’da “Graphics Interchange Format (GIF)” ın babası Steve Wilhite bir konuşma yapmış ve konuşmasının sonunda GIF’in doğru telaffuzunun JİF şeklinde olduğunu söyleyerek internet alemini karıştırmış.

Bununla ilgili şöyle bir Web-Comic gördüm, paylaşayım dedim. Bildiğin sesli güldüm. Doğru telaffuz ediyor olmanın da haklı gururunu yaşadım tabii. Her defasında “GİF o” diye beni düzeltenler utansın!

GIF-comic

Buarada ingilizce kelimelerin telaffuzu diyince aklıma geldi; Batesmotelpro ekibi de İngilizce kelimelerin doğru telaffuzu ile ilgili bir video hazırlamış. Walking Dead’de yere düştüm gülerken.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Age of Ultron ’un Ultron’u

Marvel evrenini yakından takip etmeyenler için Ultron yabancı bir isim olabilir. Zaten Age of Ultron...

Agents of Shield Sezon 2 Posteri!

Agents of Shield bu Salı yani 23 Eylül’de ekranlara geri dönüyor ve ikinci sezonun posterine...

Kapat