• Home
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right BIRAK O CANDY CRUSH’I! PATHİKA ÇIKTI!

OYUN

BIRAK O CANDY CRUSH’I! PATHİKA ÇIKTI!

ExOblivione 28 Ekim 2013


Background

Apple sağolsun iphone ve ipad’in hayatımıza girmesi ile beraber mobil oyun devri bambaşka bir şekile büründü. Kullanıcı tabanının bir anda hızla büyümesi ve Apple’ın elindeki bu potansiyeli doğru değerlendirmesi sayesinde  küçük ve orta ölçekli bir çok yazılım firması ürünleri için yeni bir platform buldular.

Bu platformdan adını çoğumuzun bildiği bir çok popüler mobil oyun çıktı: Angry Birds, Plants vs Zombies, Cut the Rope ve dahası.

Bir anda el konsolu piyasası lideri Nintendo ve rakibi Sony için, her ne kadar bir süre kabul etmeselerde gerçekten etkili yeni bir rakip doğmuştu.

Mobil oyunlardaki bu hızlı büyüme belki de  Türkiye’de oyun yapma hayali ile yanıp tutuşan ama AAA oyunların ihtiyaç duyduğu zaman,kalifiye insan gücü ve  parayı asla bir araya getiremeyen bireyler veya 2-3 kişilik ekiplere yaradı dersek yanlış olmaz.

Günümüzde bir çok Türk ekip mobil platformlar için oyun geliştiriyor veya hali hazırdaki oyunlar için çalışıyor.

İyi kötü ortada harcanan bir emek, kendini geliştirmeye çalışan bir sektör var. Bizlerde elimizden geldiğince gerek sitemizde  haberini yaparak gerek kişisel sayfalarımızdan destek vermeğe çalışıyoruz.

İşte bu sektöre yatırım yapan yeni şirketlerden olan Devada, iOS ve Android platformları için geliştirdiği eğlencelik appler, Hollywood Quiz ve World Football Quiz’den sonra ilk mobil oyunu ile iOS platformundaki yerini  geçtiğimiz günlerde aldı: Pathika

facebook_promo

Pathika, Uzak Doğu motiflerine, müziklerine sahip, konusunu Yin ve Yang kardeşler üzerine kurgulamış bir bulmaca oyunu. Kendine özgü sade görselliği ve müzikleri ile rahatlatıcı bir bulmaca deneyimi sunan Pathika, sanal diyar Geometrika’nın koruyucusu Yin ve Yang’in hikayeleri çerçevesinde oyunculara 5 bölüm ve zorluk seviyesi gittikçe artan 250 bulmaca sunuyor.

pathika_ss_2pathika_ss_3

İlk bölümler oyuncuya Pathika oyun dinamiklerini öğretirken, ilerledikçe artan zorluk özellikle bulmaca severleri tatmin edecek nitelikte.

Oyunun beta sürecine katılmış biri olarak, Pathika’nın özellikle kafasını boşaltmak, sakinleşmek için gündelik bir oyun arayan iPhone ve iPad kullanıcılarına kesinlikle öneririm. Bulmaca dinamikleri ve  bölüm tasarımları üzerinde yapımcı ekibin gerçekten iyi kafa yorduğunu hissediyorsunuz. Zira sizin de kafa yormanız gerekiyor 🙂


pathika_ss_6

Oyuncuya sunulan  dinamikler gösteriş olsun diye konulmamış. Her birini ilerledikçe daha da zorlaşan bölümleri çözmek için farklı şekillerde kullanıyorsunuz.

pathika_ss_8

Oyunun geliştirilmeye açık yanı olarak görsellik anlamında sahip olduğu steril tasarım ve görselliği diyebiliriz. Yaratılmak istenen “Zen” etkisi dolayısı ile tasarımda böyle bir seçime gidildiği aşikar. Lakin ilk izlenimlerim bu tasarım seçiminin uzun soluklu oynanışa uygun olmadığı yönünde.

pathika_promo

Pathika, Türk geliştirici şirket Devada’nın ilk mobil oyunu olarak iOS’da yerini almış durumda.  Ücretsiz bir şekilde iPhone ve iPad’inize indirebileceğiniz oyun mutlaka denenmesi gereken kendine özgü bir bulmaca deneyimi.

Pathika’yı ücretsiz denemek için: www.appstore.com/pathika

Oyun hakkında daha fazla bilgi için; www.devada.com.tr/pathika

 

Hadin.

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
 Iron Fist’ten İlk Görüntüler

Marvel’in Netflix dizisi Iron Fist’in çekimleri New York’ta sürmekte. Dizide Iron Fist/Danny Rand karakterini canlandıran...

1899 SENESİNDEN 2000’E BAKIŞ

İnternette gezinirken hiç beklemediğim şeylere rastgelmek çok hoşuma gidiyor. Sizinle paylaşmakta olduğum çizimler 1899 ~...

Kapat