• Home
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right ETKİNLİK
  • keyboard_arrow_right G-STAR 2013 GİTTİM GÖRDÜM GELDİM!

OYUN

G-STAR 2013 GİTTİM GÖRDÜM GELDİM!

R.ist.T.O. 27 Kasım 2013


Background
share close

İşte döndüm burdayım!

Pek de uzun olmayan bir Kore gezisinden hayırlısıyla dönmüş bulunmaktayım. Bilmiyorum beni arayan özleyen yokluğumu hissedenler olmuş mudur ama geldim işte…

Neyse… Kore seyahatim boyunca pek bir haber girişi yapma fırsatım olmadı ama açılışı yapıyorum!

G-Star’daydım bu sene. Bilmeyenleriniz var ise her sene Kore’de düzenlenen uluslar arası bir oyun fuarı G-Star. Daha çok online oyun üzerine olan bir fuar ve tabii Gamescom kadar dünya basınının takip ettiği bir fuar değil ama kendince büyük bir convention kendisi.

geekstra_gstar

Tabii iş dolayısıyla orada bulunduğumdan b2b alanının dışına çıkma fırsatımız pek olmadı ama zaman buldukça b2c alanını da gezmeye çalıştım.

Katılımcıların deyimiyle G-Star’ın bu seneki konsepti “Cenaze” idi. Ne alaka diyorsanız, Güney Kore Oyun sektörü bu aralar hükümetle büyük sıkıntı içinde (gerçi son 3-4 senedir papazlar). Sebebi de şu ki oyun bağımlılığı ile ilgili Kadın ve Aile bakanlığı başta olmak üzere bir çok hükümet kurumunun online oyunları “4 büyük bağımlılık yapıcı madde” çatısı altında denetlemek istemeleri.

Yani bu online oyunların alkol, uyuşturucu ve kumar ile birlikte aynı şekilde denetleyeceği anlamına geliyor. Hükümet bu “4 büyük bağımlılık maddeleri”nin denetimi için bir yasa tasarısı hazırlamış ve meclisten geçirmeye çalışıyor. Tabii büyük oyun firmaları da bu sınıflandırma ve yasa tasarısına büyük bir tepki ile yanıt verdi. Karşı imza kampanyaları ve G-Star katılım protestosu ve boykotları bunlardan yalnızca bir kaçıydı.

geekstra_gstar_opening

G-Star bu sene bu firmaların katılmamaları (başta NCSoft, Neowiz vb..) sebebiyle bayağı bir sarsıntı geçirdi. Geçen seneye göre B2C alanında bir küçülme olmadı ama geçen sene kendilerine ait salonları olan Masaüstü oyunları bu sene ana salona taşınmış, boşluk doldurmak için geçensene olmayan figür galerileri ve üniversite oyun geliştirme bölümlerinin boothları da yine ana salona taşındı.

Açıkçası geçen seneye göre katılımcı sayısında bir düşüş olduğunu pek gözlemlemedim fakat geçen sene de hissettiğim gibi şov’u götüren bir süperstar yapımın bu sene de olmadığını görmek beni biraz üzdü.

Kore’deki oyun geliştirme trendinin de mobil oyunlara kaydığını geçen sene görmüştüm ama bu sene de mobilin domine ettiği bir G-Star vardı.

geekstra_gstar_dota2

Bu seneki B2C alanının gözdesi sanırsam Blizzard ve Dota 2 idi. Yerli oyunlar arasında ise Kingdom Under Fire 2 ve Black Desert en ilgi çeken boothlardı (G-Star gezimde en pişman olduğum şeyler zaten Black Desert, Oculus Rift ve Heroes of the Storm’u deneyememiş olmam).

Zaman bulup test edebildiklerim (B2C kartımla sabah kapılar halk’a açılmadan sıraya girebildiğim) Kingdom Under Fire 2 ve Diablo 3 Reaper of Souls testleriydi.

geekstra_gstar_kuf2

KU2 yi çok beğendiğimi belirtmeliyim. Hem hero’yu hem de birlikleri kontrol etmek gerektiğinden perspektif geçişleri, genel savaş taktikleri, skill kullanımlarını aynı anda kontrol etmek biraz güçtü ilk başta. Fakat oyun hem aksiyon RPG ögelerini hem de RTS ögelerini okadar iyi harmanlamış ki hayran kalmamak elde değildi. Bir anda Total War vari bir birlik kontrolü yaparken (çok daha hızlı ve dinamik oluyor tabi Total War’dan) bir tuşla hero’ya dönerek sanki bir Dynasty Warrior oyunu gibi düşman birliklerine ve bosslara dalabiliyorsunuz. Tabii tüm bunlar yine kendi birliklerini yöneten parti arkadaşlarınızla birlikte yaptığınızı düşünün. G-Star’da oynama fırsatı bulduğum 3 player co-op görevinin videosunu aşağıda bulabilirsiniz (düşük frame rate ve encoding yüzünden oyunun hakkını veremese de 720P ve üzeri çözünürlükte izlemenizi tavsiye ediyorum).

Oyunu oynarken yeterince popüler olması durumunda yapılabilecek profesyonel maçların izlemenin ne kadar keyifli olabileceğini düşündüm. Aşağıya promo videosunu koyuyorum eğer ilginizi çeker ise.

geekstra_gstar_blizzard booth

Öte yandan Diablo’nun yeni expansion’unu çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Yeni Sınıf olan Crusaider Diablo 2’nin Paladinini andırsa da aynı keyfi alamadığımı söyleyebilirim. Hatırlarsanız şuralarda bir yerde (bakınız link) Diablo III expantion’u olan Reaper of Souls ile ilgili açıklanmış yenilikleri listelemiştik. Alışık olmadığım bir karakterle yeni Adventure mod’unu test ederken kaç kere ağızımı burnumu dağıtıtıklarını anlatamam. Yeni Act’i ve Mystic Artisan’ı deneme fırsatım olmadı ama şahsen bir 50 dolar daha bayılıp yeni expantion’u almayacağım kesinleşti.

geekstra_gstar_alex_mayberry

Diablo III kuyruğunun bana en büyük kazancı yapımcı Alex Mayberry ile tanışıp el sıkışmak ve Hearthstone beta key’i almış olmam sanırım.

Deneme fırsatı bulamadığım Black Desert’ın G-Star tanıtım video’sunu, Blizzard’ın Heroes of the Storm’un videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Biliyorum yazı bayağı uzadı ama son birşey daha G-Star’da Kore League of Legends Lig’inin sezon açılışını da izleme fırsatım oldu. G-Star’ın düzenlendiği Bexco’nun en büyük sahnesini komple kullanarak düzenlenen etkileyici maçlar izledim (pek LOL’cu olmadığım için caster’ların neden bahsettiklerini pek anlamadım ve heyecan doruktayken caster’ların mikrofona bağırmalarından ayrıca çok rahatsız olduğumu belirtmeliyim).

geekstra_gstar_lol

Ayrıca buraya kadar okumuş olan arkadaşlara teşekkür ederim.

 

Not: Geçen yılki G-Star izlenimlerim için: http://geekstra.com/2012/11/geekstra-g-starda/

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.