• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right WTF?
  • keyboard_arrow_right GOOGLE = SKYNET ÇOK YAKINDA…

TEKNOLOJİ

GOOGLE = SKYNET ÇOK YAKINDA…

R.ist.T.O. 17 Aralık 2013 1


Background
share close

geekstra_google_skynet_03

Demedi demeyin. Google yeterince hayatımızı kontrol etmiyormuş düşüncesindeyseniz bu fikir çok yakında değişebilir.

Adamlar artık ne yediğimizi, nereye gittiğimizi ve hatta bunu ne zaman yapacağımızı bile biliyor.

geekstra_google_skynet_03

Geçenlerde Kanada’lı D-Wave şirketinden D-Wave 2 adlı 512 qubit’lik quantum bilgisayarlar satın alan (firmayı da satın almış olabilir) Google, Nasa ile birlikte yürüteceği ortak bir araştırmada hastalıklara çare, uzayda hayat, genetik araştırmalar, iklim değişimi ve benzeri soru/sorunlara çözümler üretmeye çalışacakmış.

D-Wave 2 optimizasyon problemleri için tasarlanmış bir bilgisayar. Daha doğrusu quantum bilgisayarları herşeyden öte yapıları gereği optimizasyon (yani sürekli iterasyon gerektiren problemler) için ideal bir yapıya sahip ve standart bir işlemciye göre 3600 kat daha hızlı işlem yapabiliyor.

Google’ın D-Wave ile yapmaya çalışacağı ve bence en önemli şey, D-Wave bilgisayarına bir yapay zeka yerleştirmeye çalışmak. Geçenlerde Kafkaesk ile GPod 04‘de de bahsettiğimiz gibi bu insanlığı yok edecek ve dünyayı ele geçirecek zalim bir robot istilasının başlangıcı olabilir!

geekstra_google_skynet_01

“Bir tanecik yapay zeka ne yapabilir ki?” mi diyorsunuz? Google’ın son zamanlardaki firma satın alımlarına baktığımızda 2013 başlarına kadarki satın alımları daha çok mobil ve satış/pazarlama tenkolojileri üzerineyken birden robot, davranış algılama (yüz, dil, vb) gibi konularda bir artış görünüyor.

geekstra_google_skynet_02

Ve işte büyük oyunun en büyük kanıtı! Google, askeri robotlar üzerinde araştırma yapmakla ünlü Boston Dynamics firmasını satın aldı! Eğer daha önce Boston Dynamics’in robotlarının videosunu görmediyseniz buyrun.

ve tabii ki Boston Dynamics’in insansı robotu PETMAN’i unutmamak lazım.

Hala tüm bunların paranoyak bir komplo teorisi olduğunu mu söyleyeceksiniz bana? Sizin ne yapacağınızı bilemem ama bence Deprem çantası, Zombi Apocalypse çantası’nın yanına bir de Judgment Day çantası hazırlayın. Network bağlantısı olamyan elektronik aletler, EMP bombaları, mekanik el feneri… SKYNET geliyor!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Önceki Bölüm

Yorumlar

This post currently has 1 comment.

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.