• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right Sony PS4’ü tanıttı. Ve hayır, tasarımı bu değil!

TEKNOLOJİ

Sony PS4’ü tanıttı. Ve hayır, tasarımı bu değil!

Geekstra 21 Şubat 2013


Background
share close

Bu bana yapılır mı? Bu kadar acımasızlık reva mı? Yeni “Yeni PS3”ümü aldıktan tam 4 ay sonra Sony n’apıyor? Çıkıyor, PS4’ü tanıtıyor. O aldığım gıcır gıcır ve, dur neydi, %25 daha küçük ve %20 daha hafif(!) olan 500 gb’lik, üstten kapaklı, tasarım harikası yeni makineme duyduğum tüm sevgi, alaka, bağlılığı alıyor, camdan dışarı atıveriyor.
Peki ya ben n’apıyorum? Sinirleniyor muyum? Hayır. Oturuyorum, Oscar Ödül Töreni’ni seyreder gibi (ki o töreni de hiç seyretmem) saat 01.00’den saat 03.30’a kadar, gözlerimi kırpmadan tanıtımı izliyorum. Tabii aralarda bir ağzımı kapattığım, dışarı sarkan dilimi içeri sokuşturduğum da oluyor, ayrı.
Sony, PS4 ile yeni bir makine tanıtmıyor; yeni bir anlayış, yeni bir bakış açısı, yeni bir hayat tarzı tanımlıyor. Ve tahminim şu ki; tanıtımı izleyen Microsoft ve XBOX yetkililerinin bir kaçı da herhalde o sırada tuvalete koşuyor. Neden mi? Çünkü PS4 yaptığı tanıtımla XBOX’ı bence tavanarasına gönderiyor. Üstelik de daha konsolun kendisini bire bir göstermemiş olmasına karşın!


Peki PC sistem mimarisini baz alarak geliştirilen yeni PS4 neler vadediyor? XBOX 720’nin 4 GB RAM ve 1.23 teraflop’luk kapasitesine, 8 GB RAM ve 1.84 teraflop’la cevap veriyor. Bu da kafadan PS4’ü XBOX’a göre %50 daha kuvvetli yapıyor. Peki burada mı kalıyor? Hayır. Sony, makinenin üzerine facebook benzeri bir işletim sistemi ve arayüz kuruyor. Böylece kullanıcılar o sırada arkadaş listelerindeki diğer kullanıcıların ne oynadığını görebiliyor. Görmekten kastım sadece oyunun ismini görmek de değil. Bizzat arkadaşlarının oyununu seyredebiliyorlar. Hatta bir kullanıcı oyunun herhangi bir yerinde takıldığında, diğer kullanıcı arkadaşından yardım isteyebiliyor. Ve uzaklarda bir yerde kumandayı eline alan o arkadaş, oyunun o kısmını ilk kullanıcı adına oynayabiliyor. Kırılan rekorlar, alınan yeni trophy’ler anında arayüz üzerinde görülüyor. Ve hatta üzerinde dokunmatik ekranı ve kulaklık girişi de olan, yeni, gelişmiş DualShock 4’ın “Share” düğmesi ile, screen shot alır gibi oyununuzun videosunu da istediğiniz yerde paylaşabiliyorsunuz. Yani “Share” ile PS4, gerçek bir sosyal platform oluyor.


Peki burada mı kalıyor? Yine hayır. PS4, PS3 için niyetlenilen ama gerçekleşmeyen Remote Play özelliğini de getiriyor. PS Vita’sı olanlar uzaktan konsollarına bağlanarak, oyunlarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. XBOX’ın bir taşınabilir oyun konsoluna sahip olmamasını da göz önünde bulundurursak, bu korkunç bir avantaj. (Düşünün bir kere: sevdiceğiniz TV’de Muhteşem Yüzyıl seyrediyor ama siz içeride PS4’ünüze bağlanarak, PS Vita ile oyununuza devam ediyorsunuz. Sweeeeeet!)
PS4 üzerinde bir standby düğmesi de taşıyor. Yani oyunu donduruyor, konsolu standby’a alıyor, tekrar açtığınızda oyuna hemencecik kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.


Yetti mi? Yetmeeeez. Doğal olarak böyle bir sunumda yeni oyunlar da tanıtılıyor. Halo’nun yaratıcıları olan Bungie, gelecekte geçen ve önümüzdeki 10 yıla damgasını vuracak bir teknolojik WOW tanıtıyor: Destiny. Ubisoft Montreal, çığır açacak bir konseptte olan Watchdogs ile geliyor (o sırada salon alkıştan yıkıldı). Sucker Punch, Infamous: Second Son’ı sunuyor. Square Enix, Final Fantasy’nin yeni hikayesini geliştiriyor. Ama asıl bombayı Blizzard patlatıyor. Blizzard, Sony ile stratejik bir işbirliğine girdiklerini ve işe Diablo 3’ü PS4’e taşımakla başlayacaklarını söylüyor ve olayı (ve beraberinde de XBOX’ı) bitiriyor.
Uzun lafın kısası, yine paracıklar gidiyor.

Not: Yukarıdaki resimdeki tasarım yeni PS4 tasarımı ile ilgili komik komik tahminler yürütenlerin bir diğer önerisi. Gerçek tasarımın ne olacağını zaman gösterecek. Ama muhtemelen muhteşem olacak.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.