VERTIGO

Güngezgini: Daytripper Artık Türkçe!

Geekstra 7 Kasım 2013


Background
share close

DC Comics’in daha bağımsız daha gerçekçi ve daha bir süper kahramanlardan arınmış çizgi romanlarını yayınlamayı tercih ettiği alt markası Vertigo‘yu bir çoğunuz Neil Gaiman’ın meşhur Sandman serisi sayesinde biliyor. Oysa Sandman serisi dışında onlarca müthiş seriyi bünyesinde barındırıyor Vertigo.

daytripper_güngezgini

Brezilyalı ikiz kardeşler Fabio Moon ve Gabriel Ba tarafından yazılmış/çizilmiş olan Daytripper da Vertigo’nun en iyi hikayelerinden biri. 2010 yılının Şubat-Kasım ayları arasında 10 sayı halinde yayınlanan seri, 2011 yılında tek bir ciltte toplandı. New York Times Paperback Graphic Books listesinde Şubat 2011’de 1. sıraya yükseldi ardından Mart 2011’de yeniden 1. sıradaydı. Eisner, Eagle ve Harvey ödüllerine layık görüldü. 3 Kasım 2013’te yani geçtiğimiz hafta Çizgi Düşler etiketiyle şu an halen devam etmekte olan 32. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı‘nda görücüye çıktı. Arka kapağından alıntı:

HAYATIMIZIN EN ÖNEMLİ GÜNLERİ HANGİLERİ? Bras de Oliva Domingos ile tanışın. Dünyaca ünlü Brezilyalı bir yazarın mucize çocuğu olan Bras günlerini, başkalarının ölüm ilanlarını yazarak geçirirken geceleri başarılı bir yazar olmayı düşlüyor. Başkalarının hikayelerine sonlar yazıyor oysa kendi hikayesi daha yeni başladı. Hayatının gerçekten başladığı gün, bunun farkına varabilecek mi? 21 yaşında, hayallerindeki kızla tanıştığında mı başladı? Yoksa 11 yaşındaki o ilk öpücükle mi? İlk oğlunun doğumuyla mı? Yoksa henüz gençlik yıllarında, yazar olmaya karar verdiği o anla mı? Bras’ın yaşamında her gün, bir kitap sayfası gibi. Her bir sayfa, onu bugünkü Bras yapan şeyleri ve insanları gözler önüne seriyor: Anne ve babası, çocuğu ve en yakın arkadaşı, ilk aşkı ve hayatının aşkı. Ve tabii tüm büyük hikayelerde olduğu gibi, her günün Bras’ı ters köşeye yatıracak kendine has sürprizleri var… GÜNGEZGİNİ’NDE, Eisner ödüllü ikiz kardeşler Fábio Moon ve Gabriel Bá, hayatın kendisine dair büyülü, gizemli ve bir o kadar da dokunaklı bir hikaye anlatıyor ve zihinlerden kolay kolay çıkmayacak ilham verici bu yolculukta büyük sorularla karşımıza çıkıyorlar.

Editörlüğünü Burç Üner’in yaptığı kitabın çevirisi Cenk Könül’e ait.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.