• Home
  • keyboard_arrow_right ANİMASYON
  • keyboard_arrow_right Leziz Kısa Animasyon: Dip N’ Dance

ANİMASYON

Leziz Kısa Animasyon: Dip N’ Dance

daikhan 9 Temmuz 2014


Background
share close

Fransızlar sanatın hemen her alanında olduğu gibi animasyon alanında da adından söz ettiren bir ekole sahip. Hem dünyadaki en iyi animasyon okullarından bi tanesi (Gobelins) Fransa’da hem de yine dünyanın en önemli animasyon festivallerinden biri Fransa’da düzenleniyor (Annecy). Hal böyle olunca animasyon alanında Fransa’dan boş iş çıkmıyor. Özellikle de Avrupa kıtasının en büyük yeteneklerini yine bu sebeplerden bünyesinde barındırıyor. Uzun metraj işlerinin çoğunu duymuyoruz. Zira Disney, Dream Works, Sony gibi devasa Hollywood firmaları, özellikle ülkemiz gibi sinemasal olarak geri ülkeleri ele geçirmiş durumda ve pek de rekabet ortamı bırakmıyorlar. Dağıtımcılıklarını Disney yapmasa muhtemelen tek bir Miyazaki filmi bile izleyemeyeceğiz. Kısa animasyon üretiminde ise böyle bir tekelleşme olamayacağından, Fransız ekolü açık ara dünyanın en iyisi. Gerek öğrenci işleri gerekse de butik animasyon stüdyoları ortalığın tozunu attırıyor. Efenim bu kadar uzun bir girizgah yapmamın sebebi, alemlerde yakın zamanda karşıma çıkan leziz ötesi Fransız kısa animasyonu Dip N’ Dance.

dip-n-dance-online1

Bu muhteşem lezizlikteki filmi Hugu Cierzniak yönetmiş ve Delapost Paris isimli butik animasyon stüdyosu yapımını üstlenmiş. Film bi’araba ödül almış ve bi’ton uluslararası festivalde gösterime girmiş. Filmi izlediğinizde fransız ekolü hakkında bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

Hemen altındaki making of‘u da filmin kendisi kadar leziz. Hem de butik animasyon stüdyosuyla ne demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz 🙂

Dip N’ Dance from Hugo Cierzniak on Vimeo.

Dip N’ Dance – Making of from Hugo Cierzniak on Vimeo.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.