• Home
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Batman 75 . Yıl

DC

Batman 75 . Yıl

R.ist.T.O. 2 Nisan 2014


Background
share close

Bu sene Batman’in 75. yıl dönümü. Year One’da Bruce Wayne’in 25 yaşında olduğunu da göz önünde bulundurursak bu Bruce Wayne’in 100. yılı olduğu anlamına da geliyor olabilir 😛

DC ve Warner Bros Batman’in 75. Yılını kutlamak için tüm yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlemeyi planlıyor. Basın açıklamalarını özet geçmeme izin verin.

Batman’in 75. yıl dönümünü kutlamak için Warner Bros. ve DC Entertainment dünyanın en sevilen süper kahramanına yakışacak ve tüm yılı kapsayacak kutlamalar planlıyor. Batman’in bu büyük kutlaması için resmi bir 75. yıl logosu ve 20 modern sanatçı ile birlikte hazırlanan “Cape/Cowl/Create” sergisi ile kutlamalara resmen başlandı. Sergi, Batman: Arkham Knight oyununda kullanılan maske ve pelerinin 20 sanatçı tarafından yeniden yorumlanarak ortaya çıkan eserleri kapsayacak.

Detective Comics #27’de ilk defa okurlarla buluşan Batman Bob Kane’in çizgimleri ve Bill Finger’ın hikayesi ile hayat bulmuştu. O günden bu güne her mecrada büyük popülerlik kazanan kahramanın sinema filmleri, televizyon dizileri, oyunları ve çeşitli tüketici ürünleri bulunuyor.

Batman filmleri tekil süper kahraman filmleri arasında en büyük ticari başarı kazanmış karakter olmakla birlikte aynı zamanda en çok uzun metraj filmi çekilen süper kahraman. Batman’in video oyunları da yine süper kahraman konseptli oyunlar arasında en başarılı seri olmaya devam ediyor ve çizgi roman satışları için de bir altın standart oluşturmuş durumda.

Batman şimdiye kadar yaratılmış en büyük karakterlerden biri ve 75 senenin ardından da kuşaklar arası bir pop kültür ikonu olarak yerini korumayı başardı. Batman karakteri ve doğuş hikayesini hayatında bir kere bile çizgi roman okumamış bir insanların bile biliyor olması Batman’in kültürel etkisinin en büyük kanıtı.

Detective Comics #27’deki ilk tanıtımının ardından karakter o kadar popüler oldu ki bir sene sonra Batman #1 ile kendi özel çizgi roman serisi başlatıldı.

DC’nin Televizyon, sinema, animasyon, interaktif eğlence, ev eğlencesi ve tüketici ürünleri dahil tüm alt birimleri Batman’nin yıl dönümünü kutlamak için birbirinden heyecanlı etkinlikler ve ürünlerle tüketicinin karşısına çıkacak. Yeni 75. yıl logosu da tüm Batman ile alakalı ürün, tanıtım ve hizmetlerde kullanılacak.

Planlanan kutlamalar arasında aşağıdaki etkinlikler bulunuyor;

Yeni 52 Batman:

DC yeni Batman serileri ve anma baskıları ile karşımızda olacak. Bunların arasında Detective Comics #27’nin yeni baskısı, yeni Batman Eternal serisi ve San Diego Comic Con’a özel variant çizgi roman kapakları bulunuyor.

Batman Günü:

DC sayısız çizgi roman dağıtıcı, kitapçı ve kütüphanelerle işbirliği yaparak Temmuz 23’ü Batman günü olarak kutlayacak. Etkinlik dahilinde olan yerlerde ücretsiz olarak özel bir Batman çizgi romanı hediye edilecek.

İnteraktif Eğlence:

Warner Bros’un interaktif eğlence departmanı moda tasarımcısı Asher Levine’dan Batman: Arkham Knight video oyunundaki Batman kostümünü temel alan Batman maskesi ve pelerini tasarlattı. “Cape/Cowl/Create” sergisi dahilinde 20 modern sanatçının Asher Levine’nın tasarımını tuval olarak kullanarak yeni tasarımlar yaratacak ve sergi Temmuz ayındaki San Diego Comic Con’da görücüye çıkacak.

Ev Eğlencesi:

Ev eğlencesi departmanı ise tüm yıl boyunca çeşitli Batman ürünleri sunacak. Bunların arasında 1966 Batman televizyon serisi, 6 Mayıs’ta çıkacak Son of Batman, Assault on Arkham gibi doğrudan DVD/Bluray animasyon filmlerinin yanı sıra Tim Burton’un Batman filminin 25. yıl versiyonu da son bahara doğru satışa çıkacak.

Animasyon:

Animasyon departmanı Bruce Timm ve Darwyn Cooke’un özel Batman kısa animasyon setlerini izleyicilerle buluşturacak. Timm aynı zamanda 19 Nisan WonderCon’daki panelde Cooke’un Batman Beyond’u baz alan kısa animasyonunu premierini yapacak.

Televizyon:

Televziyonda ise Fox iş birliği ile Jim Gordon’un gençliğini ve o dönemin Gotham’ını anlatan ‘Gotham’ dizisi hazırlanıyor.

Sinema:

Bu sene Zack Snyder’ın yönetmenliğini yaptığı ve Henry Cavill’in oynayacağı Superman ile birlikte Ben Affleck’in Batman’ini aynı ekrana taşıyacak Superman/Batman çekimleri başlayacak.

Tüketici ürünleri:

Tüketici ürünleri Batman’in 75. yılına özel sınırlı üretim ürünler sunacak. Ürünler tişörtten figürlere sayısız ürün gamında sunulacak.

DCComics.com:

Batman’in 75. yıl kutlamaları ile ilgili en son gelişmelieri Batman75.com’dan takip edebilirsiniz. Site üzerinden de sürekli etkinlikler ve hediye dağıtımları olacak.

Siz de benim kadar heyecanlı mısınız bilmiyorum. Batman dolu bir sene bizi bekliyor!

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.