• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right Amazon FireTV Bize Yarıyor Mu?

DİZİ

Amazon FireTV Bize Yarıyor Mu?

R.ist.T.O. 4 Nisan 2014


Background
share close

Set top box pazarının artık yeni bir oyuncusu daha var. Türkiye’de yaşadığımız için bizi pek bağlamıyor olabilir ama Amazon FireTV cihazı ile Apple ve Roku’ya meydan okudu.

ABD’de $99’a satışa sunulan cihazın tanıtımında Amazon’dan Peter Larsen FireTV’nin müşterilerin en büyük 3 problemini çözdüğünü açıkladı. Larsen’e göre bu problemler, arama, performans ve kapalı eko sistem.

geekstra_firetv_03

FireTV 4 çekirdekli bir işlemci ve 2 GB ram içeriyor ve Larsen’e göre bu tüm lag problemlerini ortadan kaldıracak. Bu Apple ve Roku’nun son cihazlarından en az 3 kat daha hızlı olduğunu belirten Larsen, bir çok partner ile iş birliği yaparak “tonlarca içerik” sağladıklarını belirtti.

FireTV Hulu, Netflix, Youtube, Vimeo gibi partnerlerle çalışıyor. Ayrıca özel bir arama sistemi kullanan FireTV kullanıcıya bir videoyu en ucuz nereden alabileceklerini de söylecek ama şimdilik yalnızca Hulu Plus ve Amazon instant video için çalışacak.

Video izleme özellikleri dışında Amazon Cloud Drive’a yüklediğiniz fotoğrafları görüntülemenizi sağlayan bir uygulama, izlediğiniz video hakkında yapımcı, oyuncu vb bilgilerini sağlayan X-Ray sistemi, uzaktan kumandaya yerleştirilmiş bir mikrofon sayesinde bağırmadan sesli arama yapmayı, ASAP adlı “hangi film ve diziyi izlemek isteyeceğinizi tahmin edip oynatma listesine ekleyen” bir uygulamayı ve $39,99’a ayrıca satılan bir oyun kumandası ile binlerce oyunu barındıran bir oyun sistemi de sunuyor olacak.

geekstra_firetv_02

Şimdilik sadece ABD’de satışa çıkan ve hizmeti verilen FireTV, Amazon yetkililerine göre “tüm ürünlerimiz gibi FireTV de global olarak tüketicilere sunulacak” dedi.

Açıkçası Türkiye’ye gelir mi, fiyatı ne olur, lisans problemleri vb çok karışık konular var uluslar arası servis için. Ayrıca hem cihaza para verip hem de içeriğe ayrı para vermek ne kadar mantıklı bir seçim olur Türkiye’de bulunan tüketiciler için bilmiyorum ama siz olsanız böyle bir servis kullanır mısınız yoksa yaşasın malum kaynaklar diyenlerden misiniz?

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.