• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right KİTAP
  • keyboard_arrow_right American Gods Uyarlamasında Son Durum

DİZİ

American Gods Uyarlamasında Son Durum

kafkaesk 25 Haziran 2014


Background
share close

american-gods-neil-gaiman

Henüz dün HBO‘nun American Gods (Amerikan Tanrıları) dizisinden vazgeçtiğini şurada duyurmuş, Gaiman severlere “üzülmeyin Sandman filmi gelecek” hatırlatmasında bulunmuştum. Ardından sektör haberleri arasında derin bir gezintiye çıktım. “Senaryolaştırmayı beceremedik, bu yüzden iptal ettik…” açıklaması beni tatmin etmemişti zira.

Gaiman haberleri arasındaki gezintim esnasında, kimine bir oh çektirebilecek, kimisine ise “hiç uyarlamasınlar daha iyi dedirtebilecek” yeni American Gods uyarlaması ipuçlarına rastladım. Tamamen speküle ediyorum gibi görünebilir ama okuyun, bana hak vereceksiniz.

American Gods’ın durumu

HBO’nun “pes ettik biz, uyarlayamıyoruz…” açıklaması aslında gecikmeli yapılmış bir duyuru. Zira geçtiğimiz Şubat ayı itibarı ile, American Gods’ın hakları el değiştirmiş ve FremantleMedia‘ya geçmiş durumda. HBO aslen Kasım 2013’te pes etmiş. İlerleme kaydedemediklerini farketmiş ve üzerinde çalışmayı bırakmış. O tarihten beri Fremantle bir çıkış yolu aramaktaymış. Hatta bunun için gizli bir “senaryo yarışması” dahi düzenledikleri konusunda dedikodular dönmeye başlamış.

Fremantle isminin bu olaydaki anlamının ne olduğuna birazdan değineceğim ama önce şu “gizli senaryo yarışması”nın ne anlama geldiğini bir açıklayayım. Gelin peşimden, hoşunuza gidebilecek şeyler göstereceğim.

secret script

Fremantle’ın gizliden gizliye giriştiği söylenen “senaryo yarışması”nda amaç, hem şirketin hem de Gaiman’ın beğenisini kazanancak bir senaryoya ulaşmak. Çünkü Gaiman, HBO’nun beyaz bayrağı sallamakta aceleci davrandığını düşünüyor. Bu noktada sıkı Gaiman’cıları kızdırabilecek bir detay da ortaya çıkıyor. Gaiman, American Gods’ın ne pahasına olursa olsun televizyona mutlaka uyarlanmasını istiyor. Para deyin, ekstra şan/şöhret merakı deyin, evladının büyüdüğünü görmek isteyen bir babanın tercihleri deyin, ne derseniz deyin!

Hakların Fremantle’a geçmesinin ne anlama geldiğini anlatacağımı söylemiştim. Dayanın, oraya geliyoruz. Ama önce Gaiman’ın bu “ne pahasına olursa olsun” tercihinin ne anlama geldiğine bir bakalım. HBO takipçileri, kanalın standartlarının bir hayli yüksek olduğunu bilir. Etiketinde HBO olan bir diziyi beğenmemek, hadi beğenmemek fazla keskin oldu diyelim ama o diziyi “boklamak” pek de kolay değildir. Çok yüksek kalitede işler çıkar HBO’dan. Game of Thrones, True Detective, Sopranos, Oz, Six Feet Under, Entourage, Carnivàle yahu sayayım mı daha? Band of Brothers, The Wire, Flight of the Conchords… İnanın daha sayabilirim ama konudan uzaklaşmayalım; anladınız siz.

Kanalın yüksek standartları sebebi ile üzerinde çalışılan senaryoyu bir türlü beğenememesi yüzünden, erken bir havlu atma durumu olduğu söyleniyor. Gaiman ise “daha azı ile de yetinebilirim” kafasına girmiş durumda. Böylelikle Fremantle ismine geliyoruz.

[Buarada, yazının sonuna birkaç link ekleyeceğim ki aşırı şüphecilerin de içleri bir nebze rahat etsin.]

fremantle

American Gods’ın haklarını alan “FremantleMedia North America” ismine pek de aşina değiliz. Sebebi ise, şimdiye dek büyük oranda yarışma ve reality programlarına yoğunlaşmış olmaları. Amercian Idol, The X Factor, America’s Got Talent ve The Price is Right gibi projelerin tamamı Fremantle’ın elinden çıkma. Ancak CW‘da yayınlanan “The Tomorrow People” ile dizilere de geçiş yaptılar. Bu noktada iki soru geliyor akıllara:

  1. The Tomorrow People, henüz ilk sezonunu tamamlamışken iptal kararı geldi. Fremantle bu dizi işine pek de iyi bir giriş yapamadı sanki. Acaba American Gods’ın içine ederler mi?
  2. American Gods’ı tipik bir CW dizisi kıvamında görmeyi ister miyiz?

Böylelikle yazının sonuna geldik. Görünen o ki American Gods’ın halen bir şansı var. Tabii ki uyarlama HBO tarafından yapılabilmiş olsa, önümüzde garantili bir seyir zevki olacaktı ancak projenin tamamen rafa kalkmış durumda olmadığını bilmek de güzel bir yandan.

Anansi Boys olayı

Ayrıca American Gods romanının devamı niteliğindeki Anansi Boys‘un da hakları, Queer as Folk ve Bedlam and Blood gibi dizlerin yapımcısı, İngiliz RED şirketi tarafından alınmış durumda. Anansi Boys’u bir BBC-mini serisine dönüştürmek için kolları sıvamış durumdalar.Bu konuya da başka bir yazıda uzuuun uzun değineceğim. (Anansi Boys’un bir radyo tiyatrosu uyarlaması var mesela. Biliyor muydunuz bunu?)

Kısaca bizi bekleyen muhtemel bir American Gods dizi uyarlaması, kesin bir Anansi Boys dizi uyarlaması ve bir de Sandman sinema filmi var. Raaadolun!

Adolf Linkler:

http://spinoff.comicbookresources.com/2014/02/03/fremantlemedia-acquires-tv-rights-to-neil-gaimans-american-gods/

http://www.ranker.com/list/hbo-tv-shows-and-programs/voteable

http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2623958/Australian-actor-Luke-Mitchells-sci-fi-series-The-Tomorrow-People-cancelled-season.html

Tagged as: .

Author

kafkaesk

Çizgi roman çevirmeni, editör, podcastçi | Unutmamak için yazıyorum. Prost!

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.