Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Dominion Başladı!

Syfy’ın yeni “post apokaliptik” melek vs insanlık dizisi Dominion başladı ve ilk bölümünü izledim. Daha önce diziyi kısaca şurada tanıtmıştık.

Çok da umursamaz bir tavırla yaklaştığım ve umursadığım kısımlarda da septik yaklaştığım söylenebilir.

2010 yapımı, Age of Ultron’da Vision’u canlandıracak olan Paul Bettany’nin baş rolde olduğu Legion filminin televizyon uyarlaması olan bu dizi ne yalan söyleyeyim beni bayağı şaşırttı.

Muhetşem bir yapıt olduğunu söylemiyorum çünkü alakası yok. Fakat itiraf etmeliyim ki SyFy’dan beklemediğim kadar ilgi çekici bir atmosfer yaratılmış. Yorum ve eleştirilere gelmeden kısaca bir konuyu özetlemem gerekirse:

geekstra_dominion_05

25 yıl önce ansızın Tanrı ortalıktan kaybolmuştur ve bunun sebebinin insanlık olduğuna inanan Gabriel, en düşük sınıf meleklerle insanlığı yok etmeye çalışır (bu düşük sınıf meleklerin fiziksel formu yoktur ve insan bedenine ihtiyaçları vardır).

Bir çok melek savaşa katılmamayı tercih eder ama Michael insanlığın tarafını tutar. Legion filminde anlatılan büyük savaş sonrası insanlık yalnızca birkaç küçük şehir devlet olarak sağ kalmayı başarır. Büyük savaş sonrası Michael insanlığı kurtaracak bir “mesih”i bulup kurtardığını açıklar ve bu “mesih”in insanlığı kurtarmaya hazır olana kadar korunabilmesi için kimliğinin gizli tutulacağını söyler.

Büyük savaştan 25 yıl sonra Vega (eski Las Vegas) şehrinde hikaye yeniden başlar… Gabriel daha üst ve savaşçı bir melekler sınıfından yeni yandaşlar elde etmiştir ve yıllar önce Michael’in kurtardığı “mesih”in kimliği Alex Lennen (jönümüz) olarak açıklanmıştır. 25 sene aradan sonra savaş yeniden başlayacaktır…

Dizi aslında hiç beklemediğim bir atmosfer yarattı. İlk dakikalarında ve Vega şehrinde olan bitenleri gördüğümde aklıma çoğu arkadaşımın “saçma” bulduğu sorular geldi. Bu adamların enerji kaynakları ne? Neden hala Las Vegas -mış gibi her yer aydınlık? Niye bir kast sistemi var ve Michael niye her gece 15 kadınla yatıyor?! vs…

Dominion- Season 1

Dizinin geri kalan kısımlarında biraz yetersiz de olsa bu sorularım cevaplanıyor ve Vega şehrinin eski Roma dönemi şehir hükümet ve yönetim sistemine dönmüş olduğunu görüyoruz (Jublee olarak adlandırdıkları yıllık kolezyum dövüşleri bile var). İlk bölüm tamamıyla genel sosyal yapıyı, ana karakter Alex Lannen’in gözünden anlatmaya adanmış. Gönül isterdi ki biraz daha detaylı bir anlatım olsun ama dedim ya bu kadarını bile beklemiyordum.

Eğer kötü karakter (melek) tasarımlarını ve görsel efektleri “SyFy dizisi” diyerek geçebiliyorsanız, bir SyFy dizisi için fena bir başlangıç yapmadıklarını görüyorsunuz (yani ben öyle gördüm). Tek sıkıntım sanırım “halk” perspektifinin yeterince temsil edilmemiş olmasıydı. Tabii ilk bölümden her şeye değinmelerini beklemek de haksızlık olurdu ama Battlestar Galactica’nın verdiği inanç, sosyal ve politik dinamikleri az da olsa yansıtması durumunda, kanatlı meleklere makinalı tüfeklerle dalan insanların mücadelesinin ötesinde bir şeyler izleyebileceğimize dair bir umut doğdu içime.

geekstra_dominion_03

Oyuncu tercihlerinin de çok kötü olmadığını belirtmek istiyorum ayrıca. Alex Lannen rolünde Christopher Egan, Michael rolünde Tom Wisdom, Claire Riesen rolünde Roxanne Mckee (nice J), David Whele rolünde Anthony Head (Giles!) ve General Edward Riesen rolünde Alan Dale oynuyor.

Dominion ile ilgili bunları söyleyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama ikinci bölümü bayağı merakla bekliyorum.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
[Fragman] Agents of Shield Final Bölümünden Promo

Marvel’s Agents of Shield’ın sezon finaline yalnızca bir hafta kaldı. İki saatlik bu özel bölüm...

MADS MİKKELSEN DOCTOR STRANGE Mİ?

Marvel Phase 3 filmlerinden Doctor Strange için yönetmen arayışlarına girmiş. Bleeding Cool’a göre yönetmen adayları...

Kapat