• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Gotham Teaser Görseli ve Joker!

DİZİ

Gotham Teaser Görseli ve Joker!

R.ist.T.O. 10 Mayıs 2014


Background
share close

Evet çizgi roman televizyon serilerinde büyük açılım göreceğiz 2014 Sonbahar sezonunda bu kadarı belli.

Marvel kanadında ABC Marvel’s Agents of Shield’ı yeniledi ve Agent Carter dizisi de yeşil ışık aldı, tabii Netflix’in Jessica Jones, Luke Cage, Ironfist ve Defenders mini serilerini atlamamak gerek.

DC tarafında ise Arrow’un yenilenmesi dışında Fox’ta Gotham, NBC’de Constantine dışında yine CW kanalında I, Zombie ve Flash dizileri netleşmiş durumda.

En son yayımlanan Gotham teaser görseli tüm cast’ı ilk defa aynı karede gösteriyor ve karakterlerin geleceklerine ilişkin güzel bir forshadowing içeriyor.

geekstra_gotham_teaser_01Büyütmek için görseli tıklayın

Simetrik olarak görselin sol tarafında Gotham’ın gelecek kötüleri ve sağ tarafta da gelecek kahramanları dizili durumda. Bu mantığa göre Harvey Bullock’un biraz daha kuralları esnetme konusundaki eğilimleri nedeniyle sola alınmış olabileceğini düşünmek mümkün.

Fona dikkat edenleriniz görmüştür ki bu karakterlerin gelecekleriyle ilgili ip uçları da bırakılmış. Poison Ivy için bir sarmaşık, Penguen için bir poster, Selina için kara kedi, Riddler için yeşil bir soru işareti ve tabii Batman için arkada koca bir ışık (yarasa sinyalini göremiyoruz tabii).

Kafamı karıştıran iki nokta var. Birincisi Poison Ivy karakteri için IMDB’de Ivy Pepper adı ile listelenmiş olması, ve Riddler’ın simgesinin görselin sağ tarafında yer alıyor olması.

Herşey spekülasyona açık tabii. Poison Ivy karakteri çizgi romandan bildiğimiz karakter olmayacağı belli (zaten eski orijinine göre önce bilimadamı/kadını/insanı sonra Poison Ivy oluyor olması gerekıyor) ve Edward Nigma’nın simgesinin sağ tarafta olması onun gelecekte bir kahraman rolü oynayabileceğine veya biraz daha uçup The Question’un diziye dahil edilmesi anlamına geliyor olabilir mi (Riddler’ın bir dönem kendini Gotham’da şehirdeki suçları çözmeye yönelik Batman’e rakip bir dedektif rolü üstlendiğini biliyoruz ve The Question karakterinin Gotham ile derin bağları var Montoya fln…).

geekstra_gotham_teaser_02

Bu arada bu görselde görünmeyen ama diziye ilave edilmesi olası karakterler de var. Dizinin yapımcısı Bruno Heller (Mentalist) verdiği bir röportajda şunları söylemişti (özet geçiyorum).

“Gotham bildiğimiz ve tanıdığımız şehir olacak ama bu dizide henüz emekleme seviyesinde. İşimizin büyük bir kısmı var olan ve yaratılmış dünyadan geriye doğru çalışmak oldu. Mesela Penguen henüz bir çete lideri değil bir yamak. Güzel olan Batman dünyasının süper güçlerden bağımsızlığı. Kimse binaların üzerinden uçmuyor. Tamamen psikolojik bir dünya ve biz de bunun üzerine her şeyi kurguladık.

“Batman ile ilgili elime geçen her şeyi okuyorum ama belirli bir Batman seçimim yok çünkü birini seçmek diğerlerini dışlamak olur. Fakat benim için en etkileyici hikayeler The Killing Joke ve Miller’ın serileri.

“Görsel olarak Gotham Nolan filmlerinin üstüne çıkacak. Gotham’ın sokaklarını ve halkı ile etkileşimde olacağız. Filmdeki görsellerin harika olduğuna şüphe yok ama çok da keyifli görüntüler olduğunu düşünmüyorum. Bizim ilham kaynağımız 70’ler New York’u olacak benim de görüntü yönetmeni Danny de bu senelerde ilk defa New York’a gelmiş ve şehrin canlılığı ve hareketliliğine hayran kalmıştık.

geekstra_gotham_teaser_04

“Dizide Penguen, Riddler, Catwoman, Alfred, Poison Ivy ve belki de Harvey Dent olacak. Polisiye dizi yapımına okadar alışığım ki her bölüm bir olayın çözümü ve bir sonraki haftanın bölümü için karakterin rutinleri ile devam etmek bana çok doğal geliyor fakat bu dizi daha çok bir hikaye anlatımı şeklinde geçecek. Dolayısıyla hangi karakterin ne zaman nasıl karşımıza çıkacağı daha büyük bir kurgu unsuru. Gotham bünyesinde beklenen ve talep edilen karakterlerin kullanımından ödün vermeyeceğim.

“Jokere gelince Batman evreninin en güzide kötüsü ve hak ettiği emek ve çaba ile karakteri geliştirip sunacağız…”

Röportajın devamı da var ama bence önemli olan kısımları ilettim size. Eğer devamını okumak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

geekstra_gotham_teaser_03

Evet. Joker’in diziye bir şekilde dahil olacağını öğrendik. Tabii bildiğimiz orijin hikayelerine bakacak olursak Joker’in Joker olması Batman’in Batman olmasıyla başlıyor. Acaba Snyder/Capullo’nın Zero Year’deki Red Hood motifini mi kullanacaklar yoksa the Killing Joke flashbacklerindeki Joker’den mi feyz alacaklar?

Açıkçası Joker’in Joker olmadan önceki hali hele hele bu kadar erken (Burce’un bir velet olduğunu ve maskesini takmak için en az 10 senesi olduğunu düşünün) bana tehlikeli bir girişim olduğunu düşündürüyor. Başarısız bir komedyen olarak mı gösterecekler? Yoksa ufak çaplı bir çete elemanı olarak mı?

Neyse bence çok fazla “Batman olacak” velet üzerinden yürümeden ve her bölüm farklı bir “geleceğin Batman kötüsü” öyküsü haline getirmeden non episodik, non tween bir hikaye anlatmayı başarırlar.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!

 

 

Flash ve iZombie Posterleri

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.