• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right Karen Gillan ile Doctor, Guardians ve Ötesi

DİZİ

Karen Gillan ile Doctor, Guardians ve Ötesi

R.ist.T.O. 6 Nisan 2014


Background
share close

Arkadaş varlık içinde yokluk çekiyoruz adeta… daha önce hiç olmadığı kadar con var şu dünyada ve hepsi belli bir kitle ve dolayısıyla promosyonel konuk toplamayı başarıyor ama daha birine bile gidemedik arkadaş. Yazıklar olsun bana.

Daha geçenlerde sona eren Emarald City Comic Con’da Karen Gillan konuk olarak katıldığı panelde Doctor Who, Guardians of the Galaxy ve yeni filmi Oculus’u konuştu.

Sahneye büyük bir alkış ile karşılanan Karen soru yağmuruna tutuldu ve ben de bu panelde Karen’ sorulan soruları ve verilen cevapları özet geçeceğim. Yazının orijinalini CBR’dan şu linki takip ederek okuyabilirsiniz.

Guardians of the Galaxy’deki Nabula rolü nedeniyle kazıttığı saçları artık kısa ve sevimli bir uzunluğa gelmiş olan Karen Seattle’a ilk defa geldiğini ve “havazı İskoçya’yı andırıyor” diyerek konuşmaya başladı.

Soru: Amy Pond rolünü aldığını öğrendiğinde nasıl tepki verdin?

geekstra_karen gillan_01

KG: annem büyük bir Doctor Who hayranı. Bu yüzden ona telefonla bu haberi vermek yerine İskoçyaya tüm yapımcılarla birlikte giderek yüz yüze bu haberi vermek istedim. Eve geldiğimde annem bulaşıkları yıkıyordu ve “anne yeni Doctor Who companionu olacağım!” dediğimde bulaşıkları bıraktı, bana döndü ve ağlamaya başladı.

Soru: Doctor Who’nun büyük dünyasının bir parçası olduğunu ne zaman hissettin? Hemen mi oldu yoksa ilk bölüm yayımlandıktan sonra mı?

KG: Sanırım ilk bölümden sonra oldu çünkü rolü aldıktan sonra bizi Cardiff ve Wales’de çekimlere gönderdiler. Orada dünyadan kopmuş bir şekilde dokuz ay çekim yaptık. Çekimler sırasında bu yaptıklarımızı birilerinin izleyeceğini unutmuştuk. İlk bölümü ailemle izlemek için İskoçya’ya gittim ve ertesi gün tüm gazete ve televizyonlardaydım.

Soru: Geri gidebilsen Amy Pond’u oynayışında değiştirmek isteyeceğin bir şeyler var mı?

geekstra_karen gillan_05

KG: Kesinlikle. İlk bölümleri izlediğimde kendime “bu gördüğüm en kötü oyunculuk” diyorum. Özellikle değiştirmek istediğim bir sahne de Amy’nin ilk defa TARDIS’e yaklaştığında yüzümde şöyle garip bir ifade var [yüzünü garip bir şekle sokar ve herkes kahkaha atar]

Soru: En sevdiği Doctor Who bölümleri

KG: bir çok bölüm var ama en sevdiğim “The Eleventh Hour” bölümü sanırım. Çok özel bir büyüsü olduğunu düşünüyorum ve Doctor, Amy ve Rory olarak karakterlerimizin ilk defa tam olarak oturduğunu hissettiğim bölümdü ve “tamam oldu bu iş en azından Doctor Who’yu hekes için mahvetmeyeceğim” dedim.

Soru: En sevidğin Doctor Who uzuaylıları.

KG: Silurianlar ve Ağlayan Melekler

Soru: En sevdiğiniz sahne

geekstra_karen gillan_02

KG: “The Girl Who Waited” bölümünde Amy’nin yaşlı halini oynamak çok hoşuma gitmişti. Rory ile Tardis’in kapısında yaşanan diyalog çok duygu yüklü bir sahneydi.

Soru: Oynamak istediğiniz roller

KG: Lady MacBeth ama Willam Wallace’ı oynamak da eğlenceli olabilirdi ama muhtemelen felaket oldurdu.

Soru: Gerçek bir Tardis’ın olsaydı nereye gitmek isterdin?

KG: Dünya’nın bitişinden önce gidebileceğim kadar geleceğe gitmek isterdim. İnsanlığın son halini çok merak ediyorum belki şimdi sahip olmadığımız vücut parçaları geliştirmiş oluruz.

Soru: Seattle bilim kurgu müzesinde çalışıyorum ve bire bir ölçekte bir Dalek’imiz var. Ziyaretçilere anlatabileceğim Daleklerle ilgili bir bilgi verebilir misin?

geekstra_karen-gillan_08

KG: Evet. Daleklerin içinde aslında insanlar var yani işi Dalek oynatmak olan insanlar var. Çok esnek dansçı insanlar Daleklerin içine girerek onları kontrol ediyor çünkü içleri çok dar ver rahat değil. Dalekleri ilerletmek için Çakmaktaşlar gibi Daleklerin altındaki açıklıktan ayaklarıyla Dalekleri ittirmek durumundalar. Tüm gün Daleklerin içinde o sıcakta oturmak durumundalar çok zor bir iş.

Soru: Matt’in yaptığı en saçma şey neydi?

KG: O kadar çok var ki… Ama en komik olay şuydu. Matt bir kızla konuşuyordu. Çok güzel bir kızdı. Matt’de çok cool davranmaya çalışıyordu ve yine çok cool bir şekilde yanındaki lambaya yaslanmaya çalıştı ve yere devrildi. Hayatımda gördüğüm en komik şeydi.

Soru: River Song’un Amy ve Rory’nin kızı olduğunu baştan biliyor muydunuz?

geekstra_karen-gillan_07

KG: Hayır. Steven Moffat her şeyi bilmemiz gereken ana kadar bizden gizli tuttu. Sanırım bazı şeyleri önden bilmek bizim performansımızı etkiler diye düşündü. Ama sanırım Alex Kingston başından bile biliyordu.

Soru: Doctor Who’dan ayrılmak nasıldı?

KG: Hayatımın en güzel yıllarını o sette geçirdim ve ayrılmak özellikle Matt’den uzaklaşmak yaptığım en zor şeylerden biriydi. Ama karakterle vermek istediğim her şeyi verdiğimi düşünüyorum. İnsanlar karakterin diziden ayrıldığında umursasınlar istedim.

Soru: Yeni Doctor Peter Capaldi hakkında ne düşünüyorsun?

KG: Rolün ona geçmiş olmasına çok sevindim çünkü tanıdığım en büyük Whovian o. Doctor Who hakkında o kadar tutkulu ki… aynı zamanda muhteşem bir oyuncu ama belki biraz konuşmasına dikkat etmesi gerekecek yada vorteks sesleriyle beeplenmiş bir sürü diyalog duyacağız.

Soru: gelecek projeler arasında en heyecanlandığın şey nedir?

138-1_A.jpg

KG: Sanırım Oculus. Daha önce hiç buna benzer bir projede yer almamıştım ve rol gerçekten çok korkutucuydu.

Soru: Guardians of the Galaxy için hazırlanmak nasıldı?

geekstra_karen gillan_04

KG: Eğitim süreci çok sıkıydı. İki ay boyunca durmaksızın antrenman yaptım. Çekim yapmadığım her gün antrenman yapıyordum ve vücuduma protein yüklemesi yaptım. Dövüş teknikleri öğrendim ve Zeo Saldana ile bazı dövüş sahnelerim oldu. O ne yaptığını çok iyi biliyor yanında ben spagetti gibi kalıyorum.

Soru: Saçının kesilmesi kararı nasıl alındı?

KG: Saçın kesilmesi benim oyunculuğumu olumlu etkiledi sanırım. Saçım olmadan daha sert ve korkutucuyum. Saçın kesilmesi aslında rolün bir ön şartıydı. Rol için görüşmeye gittiğimde bu rolü alan oyuncunun saçını kestirmesi gerektiğini önden söylediler ve tabii rolü alamayacağımı düşünerek olur dedim. Yani dev bir Marvel projesinde yer alabileceğimi düşünmemiştim. Rolü aldığımda ise “ne yapalım artık dazlak olacaz” dedim.

Soru: The Time of the Doctor çekimlerinde sen de Matt’de keldiniz nasıl bir çekimdi?

KG: evet o çekimde ikimizde peruk takıyorduk. İnsanlar bize perukları değiştirmeyi deneyip denemediğimizi sordular. Keşke değiştirip taksaydık. O sahneyi ikimizi de kel olarak hayal edebiliyor musunuz?

Soru: The Time of the Doctor’da tek cümlelik bir sahnen vardı Doctor Who’ya geri dönmek nasıl bir duyguydu?

KG: tek bir cümlen olduğunda o cümlenin üstüne neredeyse obsesif bir şekilde yoğunlaşıyorsunuz. Sete çıkıp Matt’in dönüşümü çektiği sahneyi izlediğimi hatırlıyorum. Onun için zor bir çekimdi çünkü Doctor Who’ya veda ettiği bir andı. O an fark ettim ki bu rolü oynamama hiç gerek yoktu. İçimden geldiği gibi her şeyin iyi olacağını söylemem yeterliydi.

Evet panel burada sona eriyor kulağımda Doctor Who 5-7 sezonunun soundtrackiyle bir iki yerde boğazım düğümlenerek ben de bu yazıyı bitireyim diyorum.

Doctor Who’nun 8. Sezonuyla bu sene Sonbahar gibi ekranlara geri dönmesi planlanıyor.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.