• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right En İyi 10 Film İçi Reklam

DİZİ

En İyi 10 Film İçi Reklam

R.ist.T.O. 2 Nisan 2014


Background
share close

Empire dergisi ” En iyi 10 film içi reklam ” adında ilginç bir liste yapmış. Bir çok popüler film içinde reklam barındırıyor. Hayır ppl (Product Placement) yani filmin içine yerleştirilen ve izleyiciye yönelik reklamlardan bahsetmiyorum. Filmin bir parçası olarak üretilen ve hikayeye hizmet etmesi için yapılan film dünyasının içindeki reklamlardan bahsediyorum.

İngiltere’nin Fold7 reklam ajansından John Yorke en sevdiği 10 film içi reklamlarını sıralamış.

Kısa bir hatırlatma eğer Youtube’a girişte problem yaşayanlardansanız, DNS ayarlarınızı değiştirmeniz size Youtube erişimi sağlayacaktır.

THE GHOSTBUSTERS

Film: Ghostbusters (1984)

geekstra_en iyi film içi reklam_02

Who you gonna call? Ghost Busters!

Bir grup hayalet avcısının müşteri bulması kolay mı? Tabii ki değil ama potansiyel bir müşterileri de var ise de onlara ulaşmaları gerekiyor. Ghostbusters yerel bir televizyon reklamı ile isimlerini duyurmaya çalışanlardan. Klasik bir yerel reklam parodisi olan bu reklamı büyük ihtimalle bir camcorder ile kendileri çekmiştir. Egon’un kamera karşısındaki çekingenliği ve Peter Venkman’ın “lan tamam dedik ama ne işimize yarayacak ki bu” tavrı ve reklamın sonundaki zoraki gülümseme bence müthiş bir reklam ortaya çıkartmış.

DAVID 8

Film: Prometheus (2012)

geekstra_en iyi film içi reklam_010

Bu Prometheus’un vizyon öncesi viral internet kampanyalarının bir parçasıydı. Weyland firmasının yeni android’i David 8 (Michael Fassbender) tanıttığı bir reklam. Tabii biz David’in bir piskopat olduğunu biliyoruz ama bu reklamdan sonra paranız olsa birtane David almak istemez miydiniz? Tamam ambalaj poşetinin içinde hareket etmesi ve alttan alta “insan etiğine ve duygularına mahkûm değilim” biraz tüy ürpertici ama olsun.

NUKEM

Film: RoboCop (1987)

geekstra_en iyi film içi reklam_03

Paul Verhoeven film içi reklamların kralı diyebiliriz. Film içi reklam konseptini yaptığı bir çok filmde görmemiz mümkün mesela Total Recall filmindeki Rekall reklamı, Robocop serilerindeki 6000 SUX ve MagnaVolt reklamları ve Starship Troopers’daki orduya çağırı reklamı en iyi örneklerinden. Nukem reklamı aslında ABD’de gösterilen Amiral Battı reklamının bir parodisi ve Robocop’un distopik dünyasının insanların ve hatta aile içi değerleri bile ne kadar çarpıttığını çok net bir şekilde izleyicice iletiyor.

 

SUNTORY WHISKY

Film: Lost In Translation (2003)

geekstra_en iyi film içi reklam_011

“For relaxing times make it Suntory time,” Bill Murray’in filmdeki reklamındaki sözleri. Bu Japonya’da bulunan gerçek bir içki markası için çekilen sahte bir reklam. Aslında çok yönlü bir gönderme içeriyor bu reklam. Tabii filmin adında gördüğümüz yönetmen ve oyuncu arasındaki dil kaynaklı iletişim problemlerinin yanı sıra gerçek hayatta da bir çok ünlü batılı oyuncu daha önce hiç bilmedikleri duymadıkları ürünlerin reklamlarında oynamak üzere Japonya’ya davet edildiği de bir gerçek.

GUINNESS / GAP / LEXUS / BULGARI

Film: Minority Report (2002)

geekstra_en iyi film içi reklam_04

Minority Report’ta gördüğümüz reklamlar her ne kadar kişiye özel reklam konseptinin dibine vursa da bir hayli rahatsız edici. Günümüzde reklamlar ve bu reklamların hedeflenmesi Google ve Facebook gibi şirketler sayesinde daha da spesifik hale geliyor ve açıkçası bu beni ürkütüyor. Evet ben de reklam veren olarak bu hizmetlerden yararlanıyorum ama Minority Report filmindeki gibi benim her adımımı takip eden ve nerede olursam olayım bana seslenen reklamlar olsun istemem doğrusu.

Kolonide hayat

Film: Blade Runner (1982)

geekstra_en iyi film içi reklam_06

Kolonilere yerleşmek ister misiniz? Macera var diyorlar. Blade Runner filminde gördüğümüz bu reklamlar sadece görsel değil doğrudan kamuya sesli mesaj da veriyor. Son zamanlarda fazlasıyla maruz kaldığımız seçim kampanya araçlarını andırıyor. Umarım gelecekte bu tarz reklam kampanyalarını yasallaştırmazlar.

BOOTY SWEAT

Film: Tropic Thunder (2008)

geekstra_en iyi film içi reklam_09

Böyle bir reklam ne kadar iş yapar bilmiyorum ama büyük bir ihtimalle günümüzde TV’den çok Youtube viral reklamı olarak daha başarılı olurdu herhalde. Rap müzik klipleri ve jargonuna gönderme yapan bu reklam kendi içinde bir parodi ama ürün isimlerine gülüp geçmeyin. Biraz daha alttan ama benzer bir tekniği kullanan bir başka reklamı daha geçen gün izledim. Ürünün adı Poo pourri. Poo pourrinin de videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Poo Pourri

LACUNA INC.

Film: Eternal Sunshine Of The Spotless Mind

 geekstra_en iyi film içi reklam_05

Unutmak istediğiniz acı bir anınız mı var ? Unutmayın Lacuna ile unutabilirsiniz. Çok sevdiğim filmlerden Eternal Sunshine of The Spotless Mind filminin hafıza silen şirketi Lacuna’nın reklamı. Belki gerçek bir reklam olmak için fazlasıyla saçma olabilir ama Jet Fadıl’lı, Ali Ağaoğlu’lu reklamların normal olduğu bir ülke için ne den olmasın?

MONSTERS, INC.

Film: Monsters, Inc. (2001)

geekstra_en iyi film içi reklam_07

Pixar bu işi biliyor. “We scare because we care”. Ben olsam bu reklamla enerji şirketimi değiştirirdim herhalde J

SAUL GOODMAN

Dizi: Breaking Bad

geekstra_en iyi film içi reklam_08

Sanırım son zamanların en sevdiğim yan karakterlerden biri Saul Goodman. Breaking Bad’in bitmesiyle aslında bir Saul Goodman spinoff’u söylentileri de dolandı bir ara son durumu hakkında bir bilgim yok. Fakat reklamın bariz “suçlu olsan da hallederiz” tavrı bir avukattan beklenilen ‘güvenirlilik’ özelliğini alaşağı etse bile Saul gibi çaresiz insanları sömürme üzerine bir kurumdan başka ne beklenir ki?

 

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.