• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MARVEL
  • keyboard_arrow_right Bryan Singer’dan X-Men Avengers Kıyaslaması

FİLM

Bryan Singer’dan X-Men Avengers Kıyaslaması

R.ist.T.O. 22 Mayıs 2014


Background
share close

Benim görüşüm şöyle, Nolan’ın Batman serisi tonaj ve tek karakterli süper kahraman filmlerinin anlatımı konusunda bir Hollywood standardı yarattı. Gerçi “karanlık ve acı çeken kahraman” konsepti neredeyse kahramanlık hikayelerin doğuşundan beri var ama her şeyde olduğu gibi ana akım medya trend ve moda’dan bağımsız hareket edemiyor.

Öte yandan Avengers kendi yolundan ilerledi. Joss Whedon’un en iyi yaptığı şey olan eğlenceli bir grup dinamiği oluşturma özelliğini sonuna kadar kullandı ve belki “sinematik” anlamda sanatın zirvesinde bir yapım olmasa da yine bir “grup” filmi standardı olduğu izlenimini oluşturmayı başardı. Dedim ya bir ilk henüz bir başka farklı bireysel kahramanların bir araya getirildiği bir süper kahraman filmi yapılmış değil ama diyorum ana akım trend ve modadan bağımsız olamıyor diye. Şimdiden en azından benim gibi eleştiri yapma kabiliyetinde olan (yani +4 yaş üstü herkes) Fox, DC/Warner ve Sony’nin Marvel’in peşinden Avengers benzeri bir bütünleşik evren ve “kahraman” takımı oluşturma çabasını yine Avengers’ın şablonu üzerinden değerlendiriyor.

geekstra_bryan-singer_avx02

Belki Hollywood yapımcılarının hiç umrunda değil ve çok daha farklı ve yaratıcı yollar izlemeyi planlıyorlar ama klişenin klişe olmasında bir sebep var tabii bizim gibi izleyicilerin böyle yorumlar yapıyor olmasında da bir geçmişe dayalı bir trend olduğunu söylemek lazım.

Neyse girişi uzattım yine (bunun pisko analitik sebeplerini ayrıca bir zaman değerlendireceğim kendi kendime…).

Geçen Scfi Now dergisi Bryan Singer ile yaptığı bir röportajda Avengers ve X-Men Geçmiş Günler Gelecek filminin karşılaştırmasını yapmasını istemiş. Bu adam sex skandalından sonra medya ve pazarlama araçlarından uzak duracağını söylememiş miydi? Neyse Bryan Singer söyle demiş;

B.S: Bu kıyaslamayı yapmak bizim için pek sağlıklı değil. Evet ikisi de çizgi roman kaynaklı ve ikisi de kendi bulundukları evreni genişletecek noktada konumlanmış filmler ama benzerlikler burada sona eriyor.

Avengers tek başlarına da büyük seriler ve bilindik kahramanların bir araya geldiği bir film. Ironman bile tek başına yetiyorken diğer ünlü karakterleri bir araya getirmek devasa bir sinerji ve franchise yarattı. Fox’da tabii karakterlerini bir sinerji çerçevesinde birleştirme çabasında ama bu yavaş bir süreç kesinlikle tek başlarına milyar dolar mertebesinde getirisi olan serilerin baş kahramanlarını bir araya getirmekle kıyaslanabilecek bir şey değil.

geekstra_bryan-singer_avx03

Ha bana Robert Downey Jr ve Ironman’i verirlerse bu başka bir hikaye olur. Ozaman Marvel ile kafa kafaya kapışabiliriz belki.

Ayrıca X-Men karakterleri bir takım içinde değil daha çok solo karakterler olarak daha güçlü olabilecek karakterler tabii Wolverine dışında… dolayısıyla X-Men evreninin genişletilmesi Avengers’dan farklı bir strateji izlemek durumunda.

Evet Bryan Singer’ın söylediklerini okudunuz. Ben kendi yorumlarımı şöyle sıralamak istiyorum.

Abi Ironman kim ki? Benim çevremdeki en büyük Marvel çizgi roman takipçilerinin bile okuma listesinde hiçbir zaman ilk 5 seri arasına girmeyen bir karakterdi Ironman.

Şimdi belki de Marvel evreninin en bilindik karakteri olmuş olabilir ama bu alkolik teneke adamı bu kadar büyüten (tekrar hatırlatıyorum bu benim kişisel görüşüm) Civil War hikaye arkı ve Jon Favreau’nun Robert Downy Jr’yi seçmiş olmasıydı.

Ironman öncesi Robert Downey Jr’i bir süper kahraman rolünce cast etmek kimsenin aklına gelmedi ve gelmiş olsa da büyük ihtimalle yapımcılar tarafından reddedilirdi ki Jon’un stüdyo ile RDJr.’ın castingi için ne kadar mücadele ettiği artık bir mit gibi dolanıyor.

Büyük bir risk altında kimsenin beklemediği bir başarı yakalamış (ve bunu her türlü hak etmiş) olan bir oyuncu ve karakteri her şey olup bittikten sonra bir başarı garantörü olarak sınıflayıp Avengers’ın başarısını küçümsemek biraz ucuz bir bahane değil mi Bryan?

Avengers benim de Marvel’in en sevdiğim serilerinden (evet grup sevdiğimi daha önceki yazılarımda da belirtmiştim.) ama benim için ekibin bireysel karakterlerinden de öte grup dinamiği ve bir ekipte bu kadar çok kahramanın olması mücadele etmek durumunda oldukları kötünün bir o kadar büyük olmasını gerektirmesinden dolayı seviyorum Avengers’ı. Bireysel olarak Ironman, Thor, Captain America, Hulk gibi karakterleri sevmemden çok daha ön planda olan bir sebep bu.

Öte yandan X-Men her zaman Marvel’in zirvesinde yer almış ve dolayısıyla Spiderman ile birlikte hakları il ellerinden kayıp giden karakterler olmuş. Bu avantajlar ve kendi içinde büyük ve neredeyse sınırsız bir kadro rotasyonu (dolayısıyla hikaye zenginliği) yapılabilecek bir hak var. Yine aynı karakterlerle çizgi roman uyarlamalarının Rönesans’ını başlatmış adamsın tüm bunlara rağmen “X-Men Avengers ile kıyaslanacak durumda değil” gibi kaçışlar ayıp değil mi yahu…

Neyse X-Men Geçmiş günler gelecek 23 Mayıs’ta sinemalarda!

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.