• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MARVEL
  • keyboard_arrow_right Captain America 2 Yönetmenleriyle Röporta

FİLM

Captain America 2 Yönetmenleriyle Röporta

R.ist.T.O. 5 Nisan 2014


Background
share close

Captan America Winter Soldier filmi için son bir haftanın geri sayımını yapıyoruz. Özellikle spoilerlardan kaçınmaya çalışıyorum ama nereye baksam film için “Marvel’in şimdiye kadar yaptığı en iyi film” olduğu söyleniyor.

Geektyrant filmin yönetmenleri Joe ve Anthony Russo ile bir röportaj yapmış ve içeriğini sizinle paylaşmak istedim. Röportajın orijinaline şuradan erişebilir veya benim yaptığım kaba özeti aşağıda okuyabilirsiniz.

geekstra_captain-america_2_roportaj_02

GT: Captain America’yı yeni bir zamana alışma evresini Avengers’da pek göremedik bu filmde karakterin kişisel sorgulamaları ve filmin aksiyon/casus konseptini nasıl dengelediniz?

JR/AR: Biz Community ve Arrested Development gibi dizilerden geliyoruz ve bu dizilerde göründüğü üzere karakter bizim için çok önemli. Ayrıca yapmaya çalıştığımız politik/casusluk türünde karakterin derinliği çok önemli. Biz bu filmi kendi aramızda Three Days of Captain America (Three Days of the Condor göndermesi) olarak hitap ediyoruz. Yani türün gerektirdiği şey, seyircinin karkterle olabilidiği kadar empati kurabilmesini sağlamak, ve hikayenin gerilim unsurunu bu empatinin üzerinden kurmak ki seyirci karakter kadar kendini filmin anlattığı tehlikenin içinde hissetsin. Bu politik bir gerilim filminde olması gereken bir şey.

Captain America’yı kendi dertleriyle boğuşurken buluyoruz. Çevresinde gelişen olayların karakteri bu kadar derinden etkilemesi belki de bu kişisel problemleri. Captan her zaman biri ideoloji ve prensipleri için savaşmış mücadele etmiş biri. Natasha’nın aksine verilen görevi sorgusuz sualsiz kabul edemiyor. Problemi anlaması, düşmanın kim olduğu, ve ne için savaştığını bilmesi gerekiyor.

GT: Three Days of the Condor’dan bahsettiniz. 70’ler Watergate skandalı sonrası geçen bir politik gerilim filmi bu. Captain America’nın artık herkesin bir şekilde uyum sağladığı 11 Eylül sonrası bir Amerika’ya tamamen yabancı oluşu benzer bir hikaye anlatımı için ideal bir sahne oluşturdu sanırım.

JR/AR: Kesinlikle bizim de yapmaya çalıştığımız ve bu projeyi bu kadar sevmemizin sebebi buydu. Günümüzde her şeyde sanki bir miktar kinizm var ve bu son 20 senenin bize mirası. Sosyal medya bilgi ve habere bir acillik kattı, özel hayat hem sosyal medya hem de devlet müdahalesi nedeniyle tehlike altında. Tüm bu modern problemlerin yaşandığı bir çağa “en yüce nesil” den bir karakterin hop diye bırakılması çok ilginç bir konsepti. Kendimizi sanki deney yapan bilim adamları gibi hissettik “şu maddeyi şöyle bir ortama bırakırsak acaba ne olur”… Captain Amerika günümüz kültürünü test edip kıyasladığımız bir deney gibiydi.

Her şeyin siyah ve beyaz olduğu 2. Dünya savaşı döneminden günümüze kadar olan değişim ve uzlaşmayı tamamen atlamış bir karakter çünkü.

geekstra_captain-america_2_roportaj_03

GT: Projeye dahil olduğunuzda senaryonun ne kadarı bitmişti?

JR/AR: Biz projeye dahil olduğumuzda elimizde çok iyi bir senaryo vardı. Televizyon geçmişimizden gelen deneyimlerimizi kullanarak ekiple birlikte oturup üzerine çok çalıştık. Hikayeyi güçlendirebileceğimiz noktalar, karakterlerin duygusal gelişimleri ve aksiyon sekanslarını geliştirdik.

Biz 70’ler gerilimlerinde olduğu gibi aksiyonun sözsüz bir anlatım olmasını istedik aksiyon uğruna aksiyon olsun istemedik ve böyle sahneleri çıkardık. Birçok sahnede Brian DePalma’dan esinlendik. Mesela filmdeki asansör sahnesi The Untouchables’ın merdiven sahnesi gibidir.

GT: Televizyon geçmişinizden bahsettiniz ve Marvel filmleri birbirlerini etkileyen evrensel bir bütünlüğü taşıyor. Bir Marvel filmi yönetmek, dizi bölümü yönetmeye benziyor mu?

JR/AR: Genelde biz pilotunu kendi çektiğimiz yani dizinin yapısını bizim kurduğumuz dizileri yönetiyoruz. Marvel’e geldiğimizde kendimizi bu kadar muntazam ve zekice kurulmuş bir yapının içinde bulduğumuzda çok sevindik. Kevin Feige’nin ne kadar büyük bir deha olduğunu anlatamam. Marvel Studios ile başardığı şey bu sektörde yapılabilecek en zor şey olsa gerek. Bu şey de Avengers filmi. Yani kadroyu, maaşları, hikaye anlatımını, kaynak malzemeyi ve riskleri düşünün Avengers noktasına gelebilmek için izlediği yol kesinlikle dahice idi.

Bunu yapabilmek için kurduğu şirket yapısı da bir o kadar zekice. Marvel bünyesine çok yetenekli, insancıl ve işbirlikçi insanlar barındırıyor. Bu grubu bir araya getirmek ve bir arada tutabilmek, bu sektör için bir istisna.

Marvel’ın Marvel oluşu dışındaki her şey rutin. Kalk, sete git, ekiple çalış eve dön televizyona da bu böyle filmde de. Belki filmin daha büyük bir evrende geçen küçük bir kesit olduğunu daha rahat kavramış olabiliriz çünkü o yapıyı zaten iyi biliyoruz.

GT: Marvel sinematik evreninde her film kendi başına bir yapım olabilmeli ama bütünlük içerisindeki yerini de korumalı. Siz bunu bir kısıtlama olarak gördünüz mü?

JR/AR: Hayır. Kevin Feige’nin dehasından bahsettik. Tabii ki Mavel sinematik evrenine bağımızı kopartmamız söz konusu değildi ama Kevin projelere doğru adamları bulup o kişilerin projeyi üstlenmelerine imkan sunuyor. Ne olması gerektiği ile değil ne olabileceğine bakıyor. Bu da bize oldukça büyük yaratıcı özgürlük tanıdı.

GT: Capatin America’nık kostümünden bahsedelim. Nasıl geliştirildi ve ne olmasını istediniz?

JR/AR: Captain’in kostümüne olağan üstü bir emek harcadık. Her şeyden önce bu modern zamana alışmaya çalışan bir Captain America vardı. Yani buzda yattığı o zaman içinde gelişen askeri taktikler olsun modern dönüş teknikleri, stratejiler vb şeyleri önce hazmetmesi gerekiyordu. Bunun bir yansıması olarak kostüm bir simge olmaktan çıkmalıydı ve modern bir askerin pratik ve kullanışlı bir üniforması haline gelmeliydi. Biz mümkün olduğu kadar bunu yansıtmaya çalıştık. Kostüm değil işlevsel bir üniformaya dönüştürdük.

Evet röportaj buraya kadar. 11 Nisan’da vizyona girecek olan Captain America Winter Soldier filmini iple çekiyorum.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.