• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Captain Amerika 3 Yönetmeni "Batman v Superman Tarih Değişikliği Akıllıca Bir Karardı"

FİLM

Captain Amerika 3 Yönetmeni "Batman v Superman Tarih Değişikliği Akıllıca Bir Karardı"

R.ist.T.O. 27 Ağustos 2014


Background
share close

“Batman v Superman Tarih Değişikliği Akıllıca Bir Karardı.” Bu sözler Captain America 2’nin yönetmenlerinden ve Captain America 3’ü de yönetecek olan Joe Russo’ya ait.

Geçtiğimiz haftalarda Batman V Superman filminin çıkış tarihi 6 Mayıs’tan 25 Mart’a çekilmişti. Hatırlarsanız daha önce de 2015 çıkış tarihi duyurulmuş ve Avengers 2 ile aynı çıkış tarihi olacağı iddia edilmişti.

O zamanlar yalnızca Batman VS Superman olarak bildiğimiz Batman V Superman: Dawn of Justice filmi 2016 senesine erteleyince “Avengers’dan korktular”, “filmi bir Justice League filmi olarak yeniden kurguluyorlar” gibi bir ton dedikodu çıkmıştı ortaya.

geekstra_joe russo_01

6 Mayıs 2016 tarihine ertelendikten sonra Batman V Superman’in rakibi Captain America 3 oldu ve bu sefer kimin tarih değiştireceği spekülasyonları yapılmaya başlandı. Yine Batman V Superman tarihini ileri alaraktan rekabetten sıyrıldı.

Joe Russo başlıkta da değindiğim sözleri sarf ederken “Ha şöyle yola gelin” anlamında söylemiyor tabii…Russo Cap 2’nin açılışını ve gişesini örnek göstererek DC’nin iyi bir karar verdiğini düşünüyor.

geekstra_joe-russo_03

“Tarih konusunda hiç kafamızı yormadık. Bu ölçekteki filmler için aynı tarihte çıkış yapmak söz konusu bile değil. Birilerinin tarih değişikliğine gideceği belliydi.”

“açıkçası pazarın şu ana kadar bize gösterdiklerine dayalı olarak yılın hangi ayında olursa olsun film çıkışı yapılabilir ve başarılı olunabilir. Kimin tarih değiştirdiği önemli değil.”

Russo, Captain America 2 filminin gişe ve ürün satışlarındaki başarısının doğrudan rekabete girmediği ve birkaç hafta sonuna hükmedebileceği erken bir tarihte çıkış yapmış olmasına bağlayarak

“eğer doğrudan rekabet etmenizi gerektirmeyecek bir dönemde çıkış yapmak, yapılabilecek en akıllıca şey. Bu sene ABD gişesine birinciliğe ulaşmıştık ve Guardians of the Galaxy’ye baktığınızda X-Men, Godzilla ve Transformers ile doğrudan bir rekabete girmemeyi tercih ederek bu birinciliği bizden devralacağını görüyoruz. Bana kalırsa Batman V Superman’in seçtiği tarih çok akıllıca seçilmiş ve bu dilimde çok başarılı olacağını düşünüyorum.”

geekstra_joe russo_02

Söylediği şeyler çok mantıklı zaten sınırlı bir zaman diliminde tam olarak aynı kitleyi hedefleyen iki filmin birden çıkması hem fanlar için hem de film için kötü bir durum olurdu. Zaten fanların gözünde bir Marvel vs DC kapışması var diye gereksiz bir gurur veya “ben niye değiştiriyorum lan sen değiştir tarihini” gibi bir diretme yapmaları komik olurdu.

Ayrıca ABD dışına yönelik pazarlama faaliyetine eskisine nazaran daha fazla önem verdikleri (Captain America 2 filminde Steve Rogers’ın “yapılacaklar listesi” farklı bölgeler için farklı listeler olarak çekilmişti) ve hatta ABD dışında öncelikli gösterim ile belli bir getirinin garantilenmesi gibi çalışmaların yapıldığını görüyoruz.

Artık çoğu büyük bütçeli filmlerin gişe gelirlerinin % 60 ve üzeri ABD dışı pazarlardan geliyor ve ABD dışı pazarlama maliyetinin göreceli olarak, ABD pazarlama maliyetlerine göre az olduğu yada en azından fiyat/performans anlamında daha verimli olduğu tartışılabilir. Kısaca, ABD’nin “Summer Block Buster” kavramının geçerliliği kalmadı diyebiliriz.

Neyse filmler gelse de artık izlesek diyorum. Dizi gibi oldu bu Marvel ve DC filmleri de… Bütünleşik evren iyi güzel de dizi için 7 hafta (sezon bittiyse 3-4 ay), Marvel/DC filmleri için 3-4 ay (artık her sene 3 film çıkartacakları duyurduklarına göre…) George R.R. Martin romanları için 3-4 yıl… kuruduk gittik valla…

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımız’a da bir göz atmayı unutmayın!

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.