• Home
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right MARVEL
 • keyboard_arrow_right Days of Future Past Yazı Dizisi – 2

FİLM

Days of Future Past Yazı Dizisi – 2

ExarDarkkiller 30 Nisan 2014


Background

Geekstra_Days_of_Future_Past_Yazi_dizisi_02

Yazı dizimizin 2. haberine hoş geldiniz (İlk yazıyı okumadıysanız hemen şuraya). Hızlı bir giriş yapalım ve bundan önceki X-Men filmlerinin yapım tarihlerine ve hangi tarihlerde geçtiğine bakalım:

 • X-Men (2000) 2000’li yıllarda geçmekte.
 • X2: X-Men United (2003) ilk filmin devamı; arada tarih olarak fark yok.
 • X-Men : The Last Stand (2006) İkinci filmin devamı; tarih kesin olmasa da 2000’li yılların sonuna doğru geçmekte.
 • X-Men Origins: Wolverine (2009) Wolverine’in orijin hikayesinin anlatıldığı film 80’li yıllarda geçmekte.
 • X-Men: First Class (2011) Charles Xavier ve Erik Lensherr’ın tanışmalarının anlatıldığı film 60’lı yıllarda geçmekte.
 • The Wolverine (2013) The Last Stand filminin hemen sonrasında Wolverine’in Japonya macerası anlatılmakta.
 • X-Men: Days of Future Past (2014) Hem 70’li yılları hem de 2020’deki mutant distopyasını anlatmakta.

“Fox neden böyle karmakarışık bir yol izliyor?” dediğinizi duyar gibiyim.  Yazı dizisinin ilk haberinde bahsettiğimiz gibi Bryan Singer abimiz çizgi romandan esinlenerek bir hikaye yazıyor. Aslında Fox’un çektiği ilk 3 film bir üçleme olarak anılmaya başlamış ve First Class filmi ayrı bir üçlemenin ilk filmi olacaktı. Ancak proje Bryan Singer’a teslim edilince bambaşka bir fikir ortaya çıktı. Bryan Singer röportajlarında Days of Future Past filminin iki üçlemeye de ait olmadığını, ne bir sequel ne de bir prequel olduğunu söylemişti. Bu filme inbetweenquel (!?) tarzında bir film olacağını söylemişti. Fox’un X-Men’i , Marvel’ın Avengers’ı gibi büyük bir marka haline getirmeye çalıştığını biliyoruz. Buna ayrı bir yazıda yakında değineceğim. Ayrıca Bryan Singer 2016’da X-Men: Apocalypse filminin geleceğini de duyurdu.

Şimdi gelelim bu filmin önemine ve benim en büyük beklentime. X-Men Apocalypse çok çok çok büyük ihtimalle Age of Apocalypse hikayesini baz alacak. Ancak bizim şu anki evrenimizde, bana göre çizgi romandaki etkileriyle filmde olmazsa olmaz iki karakter, Jean Grey ve Cyclops ölü durumdalar. Madem Days of Future Past iki üçlemeyi birleştiriyor, madem artık tek bir evren olacak, Bryan Singer bunu büyük ihtimalle düşünmüştür.

Büyük ihtimalle mutantlarımız Senatör Kelly suikastini engelleyecekler, peki sonra ne olacak ? 2020 yılından geçmişe gönderilmiş Wolverine bu olayı engelleyerek o geleceği bir alternatif evren haline getirecek. Yani o gelecek artık film evreninin geleceği olmayacak. Esas noktaya gelirsek 70’li yıllarda yaşanan bu olaydan dolayı film sonrasındaki bütün olaylar alternatif evrene ait olacak. Yani ne X-Men Origins: Wolverine filmi ne de orijinal X-Men üçlemesi ne de The Wolverine filmi devre dışı kalmış olacak. Neden ben bunu önemsediğime gelirsek:

 • Jean Grey ve Cyclops karakterleri yaşıyor olacağından dolayı tekrardan beyazperde de görebileceğiz.
 • Deadpool karakteri -belki bir ihtimal- geri gelebilir.
 • Gambit karakteri artık kendine X-Men takımında bir yer bulabilir.
 • Iceman, Angel gibi çizgi romandaki ilk takımda bulunan en eski X-Men üyeleri karakterler başka bir şekilde resmedilebilir.
 • Colossus ve Nightcrawler gibi biz çizgi roman takipçilerinin çok sevdiği ancak filmlerde yeteri kadar üstünde durulmayan, olduğu gibi beyazperdeye yansıtılamayan karakterleri görme şansımız olabilir.

Madem yeni bir Avengers yaratma çabası içindesin, şu senaryo ile çok büyük işler başarman mümkün. Umarım bu dediklerimi Bryan Singer abimiz de düşünmüştür. Böyle bir senaryoya kimsenin karşı çıkacağını düşünmüyorum. Bu senaryo ile filmleri devamlı başka ekiplerinin çekmesi,yazması ile oluşan bir çok paradoksun da önüne geçilebilir.

Bu teorimde bu kadar ısrarcı olmamın bir sebebi ise Patrick Stewart,Ian McKellen gibi orjinal üçlemeye ait oyuncularının sözleşmelerinin bitiyor ve bulundukları son X-Men filmi olduklarını açıklaması.

Bütün işaretler böylesine güzel bir teoriyi destekliyor. Siz ne dersiniz ?

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has 2 comments.
 1. uluc45 on 30 Nisan 2014

  süper bir düşünce gerçekten.. pek umudum yok, ama bunu düşünerek yep yeni bir şekilde x-men serisi başlatılırsa ve bunun ilk filmi de “apocalypse” olursa, of of of harika.

 2. uluc45 on 30 Nisan 2014

  hatta gambit ve deadpool’un falan solo filmlerini düşünüyordu şirket… umarım bunun gibi bir fikrin arka planıdır bu solo film söylentileri

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
[Fragman] Leftovers Final Sezon Teaserı

Daha önce şurada paylaştığımız Leftovers teaser’ndan farklı olarak bu teaserlar final sezonu ile ilgili biraz...

Lucifer Dizi Oluyor!

Bugün dizilerle başladık öyle devam edelim. Fox, Californication dizisinin yaratıcısı ve yapımcısı Tom Kapinos'a Lucifer...

Kapat